Ruské S-300 proti americkým F-35: Kto vyhrá?

Indický portál Eurasian Times prináša zaujímavé zamyslenie nad možnou konfrontáciou v Sýrii. Inštalácia ruského systému PVO S-300 vytvára situáciu, kde bude proti nemu stáť lietadlo piatej generácie izraelských vzdušných síl F-35 americkej výroby.

[sociallocker][/sociallocker]

Ruské systémy protivzdušnej obrany (PVO) S-300 sa v Sýrii stretávajú tvárou v tvár s neviditeľnými stíhačkami F-35. Po zostrelení ruského prieskumného lietadla Il-20 Moskva okamžite doručila sýrskej vláde systémy PVO S-300PMU2. Izrael na druhej strane dostáva z USA piatu generáciu amerických stíhacích lietadiel F-35. EurAsian Times analyzuje možnosti S-300 v súboji proti F-35 v Sýrii.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo izraelské letecké sily, že zámerne navodilo systuáciu, pri ktorej došlo k zostreleniu prieskumného lietadla Il-20. Na druhej strane izraelská strana kategoricky vinu odmieta a obvinila sýrsku armádu.

Obidve strany, t.j. Rusko a Izrael sa však zhodujú na jednom: dodávka S-300 výrazne mení situáciu v Sýrii. Hoci Tel Aviv zároveň verí, že S-300 nemusí byť v skutočnosti účinné proti najsilnejšej leteckej sile Blízkeho východu.

Izraelské obranné sily (IDF) podľa zistení EurAsian Times trvajú na zachovaní „voľnej ruky“ počas vojenských operácií v Sýrii. A s dodávkou systémov PVO S-300, IDF tvrdí, že nebude musieť robiť vážne zmeny.

F-35
Účinnosť zbraní závisí nielen od ich vlastných taktických a technických charakteristík, ale aj od prípravy ľudí pracujúcich s týmito sofistikovanými zariadeniami

Či je to pravda alebo nie, bude to jasné v prípade nového útoku izraelských lietadiel na ciele na území Sýrie, ktoré si budú vyžadovať použitie S-300. Do tej doby sú všetky argumenty predstaviteľov a vojenských expertov židovského štátu výlučne teoretické, tvrdia experti na obranu, ktorých EurAsian Times oslovili.

V poslednej dobe boli stíhačky F-35 testované v bojových podmienkach pri útokoch na vládne ciele v Sýrii. Izraelčania prehlasujú, že neviditeľná stíhačka F-35 je v boji proti ruskému S-300 nezraniteľná.

Podľa ruských expertov však také vyhlásenia Izraela vyzerajú ako súčasť propagandy, pretože F-35 a S-300 sa nikdy nestretli v skutočnej bojovej situácii. Medzitým Sýria dostala aj modernizované a oveľa pokročilejšie systémy S-300 z Ruska.

Rusí experti tvrdia, že S-300 a F-35 nekonajú samotné, sú súčasťou systémov protivzdušnej obrany a vzdušných síl svojich krajín a sú ovládané ľuďmi. Preto ich účinnosť závisí nielen od vlastných taktických a technických charakteristík, ale aj od prípravy ľudí pracujúcich s týmito sofistikovanými zariadeniami.

Dodané S-300 výrazne posilnia protivzdušnú obranu Sýrie, ale len v jednom regióne, pretože bolo oznámené, že boli dodané len štyri systémy PVO. Izraelské letecké sily sú dostatočne veľké a dobre vybavené, aby sa vysporiadali s takejto obranou. Ale riziko straty v tomto prípade bude oveľa vyššie,“ uzavreli odborníci.

USA aj Izrael študovali schopnosti S-300

„S-300 bol uvedený do prevádzky už v roku 1978. Počas tohto obdobia sa komplexy pre štúdium západných odborníkov sprístupnili len dvakrát. Prvý raz – keď ich získali cyperskí Gréci, ktorí sa kvôli politickým ťažkostiam dohodli na inštalácii komplexov na gréckom ostrove Kréta. Existuje informácia, že hneď ako Irán začal rokovať s Ruskom o kúpe S-300 pre svoju obranu, Izrael zaplatil Grécku veľa peňazí, aby získal prístup k týmto systémom kvôli ich štúdiu.

Druhýkrát to bolo vtedy, keď USA kúpili časti komplexu cez Bielorusko. Treba však pripomenúť, že ide o skoré verzie modelov S-300. Rozdiel medzi modernou technológiou a tou z roku 1978 je obrovský.

Pri navrhovaní modelu F-35 Američania brali do úvahy informácie, ktoré zhromaždili o funkciách radarov a navádzania S-300. „Ale skutočnosť, že sa Američania pokúsili lietadlo urobiť neviditeľným, neznamená, že je to skutočne tak,“ hovorí expert obrany. A je zrejmé, že keď Pentagon v poslednej dobe náhle ohlásil potrebu ďalších testov F-35, neurobil to bezdôvodne. Je to jasný dôkaz, že samotné USA neveria v spôsobilosť F-35 proti systémom protivzdušnej obrany S-300.


Publikovaný

v

,

od

Značky: