Ruské ponorky a protiponorkové loďstvo sú stále väčšou hrozbou pre NATO

Ruský portál Izvestija prezentoval informácie o operáciách ponoriek a protiponorkového loďstva v Stredozemnom mori. Informácie, ktoré Rusi vypustili odhaľujú veľmi vysokú úroveň pripravenosti ruského námorníctva.

[sociallocker][/sociallocker]

Posádka fregaty „Admirál Essen“ dokázala vystopovať atómovú ponorku amerického námorníctva v reálnych bojových podmienkach

Fregata Čiernomorskej flotily „Admirál Essen“ pri poslednej plavbe v Stredomorí našla a prenasledovala americkú ponorku „Ohio“, napísali „Izvestija“ s odkazom na velenie námorníctva.

Prenasledovanie trvajúce dve hodiny sa odohralo v apríli 2018, uviedli noviny. Počas tejto doby posádka fregaty zaznamenala základné parametre ponorky, ktoré budú prepísané a pripojené k akustickému portrétu ponorky, a podarilo sa ju takisto vypracovať cvičnú misiu k zničeniu nepriateľa.

Ako píšu noviny lov ponoriek je skutočné umenie. Najmä ak je vedený jednou loďou, ale proti nej stojí vysokorýchlostná jadrová ponorka. Fregata sa musí nebadane priblížiť ku ponorke na vzdialenosť, ktorá umožňuje akustickej výbave lode udržiavať stály kontakt. Potom začína prenasledovanie – skutočná súboj kapitánov protiponorkovej lode a ponorky. Jadrová ponorka sa pokúša ujsť, fregata – udržať sa v dosahu.

Zatiaľ čo protiponorková loď je v kontakte s ponorkou, nepretržite ju skenuje pomocou sonarov. Možnosti moderných akustických systémov umožňujú dozvedieť sa o ponorke nepriateľa takmer všetko. Akustický portrét je druh preukazu, ktorý pomáha s vysokou pravdepodobnosťou určiť, ktorá ponorka je pod vami. Dokonca môžete určiť aj kto je veliteľ tejto ponorky a analyzovať taktiku jeho akcií, čo umožní v budúcnosti predpovedať akcie atómovej ponorky.

Samotná detekcia ponorky na mori je veľký úspech. Ale jej dlhodobé sledovanie je dôkazom mimoriadne vysokej úrovne pripravenosti posádky, povedal, pre „Izvestija“, bývalý veliteľ brigády protiponorkového loďstva Severomorskej flotily kapitán tretieho stupňa Vladimír Hambardzumyan.

Niet sa čo diviť, že sa to podarilo fregate Admirál Essen, ide o jednu z najmodernejších lodí,“ povedal. „Atómové ponorky je veľmi ťažké odhaliť. Ešte ťažšie je ich sprevádzať. Parametre sledovania lode je možné považovať za vynikajúce. To vám umožňuje pripraviť sa na odpálenie raketových alebo torpédových protiponorkových zbraní lode. Pri moderných systémoch je čas nasadenia niekoľko minút.

Počas prenasledovania vykonáva posádka lode výcvik v takzvanej simulátorovej verzii, keď sa cvične vypúšťa raketa alebo torpédo. Za dve hodiny museli ruskí námorníci odskúšať niekoľko variantov útoku. Podobné lovy po ponorkách vykonávajú flotily všetkých krajín. Umožňujú námorníctvu zlepšiť taktiky protiponorkovej vojny.

„Izvestija“ poznamenali, že v apríli sa v Stredomorí sa objavila bojová skupina americkej lietadlovej lode, zložená z lietadlovej lode „USS Harry Truman“, štyroch torpédoborcov typu „Arleigh Burke.“ USA a britské médiá oznámili, že spolu s nimi sa kampane zúčastnila atómová útočná ponorka „USS John Warner“ triedy „Virginia“ a atómová ponorka „USS Georgia“ triedy „Ohio“.

S najväčšou pravdepodobnosťou to bola ona, ktorú prenasledoval Admirál Essen,“ napísali „Izvestia“.

Predtým bolo oznámené, že „Admirál Essen“ v marci odplával do Stredozemného mora a vrátil sa na základňu v Sevastopole na konci júna. Ako je uvedené v tlačovej služby Čiernomorskej flotily v priebehu kampane mala posádka rad rôznych cvičení boja jednotlivú lodí ako súčasť zoskupenia lodí, s delostreleckou paľbou proti povrchovým a vzdušným cieľom.

Protiponorkové operácie v Stredozemnom mori

Nedávno denník The Times uviedol, že sa jadrová ponorka Royal Navy typu Astute, vyzbrojená riadenými strelami a torpédami, nebola schopná zúčastniť sa aprílovej vojenskej operácie proti Sýrii.

Dôvodom bolo, že bola odhalená a nedokázala ujsť ruským ponorkám.

Noviny uviedli, že britská ponorka sa v Stredozemnom mori „hrala na mačku a myš“ s jednou alebo možno dvoma ruskými ponorkami projektu 636,3 triedy „Varšavjanka„, ktoré západní odborníci nazývajú „čiernymi dierami“ kvôli ich mimoriadne tichému chodu.

Denník tvrdil, že britská ponorka sa plánovala zapojiť do útoku na Sýriu, pričom mala vypustiť niekoľko rakiet Tomahawk z celkových 20, ktoré mala na palube. Predtým ju však odhalili ruské ponorky a začal nebezpečná hra na schovávačku. Briti sa okrem toho potrebovali zbaviť tiež dvoch ruských fregát a protiponorkového lietadla, ktoré sa do prenasledovania zapojili.

Britská ponorka sa niekoľko dní intenzívne pokúšala vyhnúť detekcii. Nepodarilo sa jej to, hoci bola chránená aj americkými protiponorkovými lietadlami P-8. Výsledkom bolo, že ponorka sa nedokázala dostať dosť blízko k útoku na Sýriu

Tieto informácie komentoval na ruskej strane bývalý veliteľ Baltického flotily (2001-2006) admirál Vladimir Valujev. Podľa neho sa britskej ponorke nepodarilo začať raketový útok na ciele v Sýrii v dôsledku dobre koordinovaných protiponorkových operácií rôznych síl ruského námorníctva v Stredozemnom mori.

Portál Business Insider uviedol, že aj námorníci a letci na palube lietadlovej lode USS George HW Bush, ktorá sa predtým plavila v Stredozemnom mori, boli poverené lovom ponoriek a tréningom potrebných zručností, vrátane taktiky a techník. Pre mnohých z nich to bolo ich prvé skutočné stretnutie so zložitým a nebezpečným umením protiponorkovej vojny.


Publikovaný

v

, ,

od