Vyberte položku Stránka

Ruské ministerstvo obrany je rozhorčené nad vyhláseniami francúzskeho ministra zahraničných vecí o Sýrii

Ruské ministerstvo obrany je rozhorčené nad vyhláseniami francúzskeho ministra zahraničných vecí o Sýrii

Ruské ministerstvo obrany reagovalo na vyhlásenie Jean-Yvesa Le Drian o „ruskom prisvojení si víťazstva“ nad teroristickou skupinou „Islamský štát“ v Sýrii.

RMO  vyjadrilo prekvapenie nad výrokmi ministra zahraničných vecí Francúzska, Jean-Yvesa Le Drian o „ruskom prisvojení si víťazstva nad IS“.

„Skutočnosť, že dnes bol IS v Sýrii porazený – je pripisované predovšetkým sýrskemu vedeniu a vládnym jednotkám,“ poznamenalo ministerstvo. „S podporou ruského letectva oslobodila sýrska armáda od teroristov IS stovky miest a obcí a získala kontrolu legitímneho vedenia prakticky na celom území krajiny,“ citovala rezort agentúra TASS.

Ministerstvo obrany ďalej uviedlo, že „celú tú dobu bola medzinárodná koalícia (vedená USA) zameraná na boj proti sýrskym vládnym silám, vrátane priameho bombardovania jej pozície v Deir az-Zouru“. „Počas troch rokov svojej existencie“ koalícia „len nedávno zaznamenala prvé výsledky v boji proti IS v Sýrii, keď zničila masívnym bombardovaním Rakku spolu s civilistami,“ dodalo ministerstvo.

Zároveň upozornilo na skutočnosť, že, ako potvrdila britská BBC, táto koalícia povolila jadru radikálom IS slobodne opustiť mesto a spojiť sa s ďalšími bojovníkmi v Deir az-Zouru. „Preto, ak existuje nejaká pozitívna úloha“ medzinárodná koalícia „pri zničení IS v Sýrii, potom spočíva len v tom, že nemohla zničiť kobercovým bombardovaním, rovnako ako Rakku, ďalšie sýrske mestá,“ zdôraznilo ruské ministerstvo obrany.

O autorovi

Peter Králik

Európske záležitosti// Zahraničná politika//Komentátor relácii [MEDZI]PRIESTOR a [MEDZI]NAMI

Pin It on Pinterest

Share This