Ruský denník Novaja Gazeta zverejnil informáciu, že ruské ministerstvo obrany vydalo video „s jasnými dôkazmi” o poskytovaní krytia jednotiek „islamského štátu” americkým letectvom. Tieto obrázky sú ale falošné, konštatoval Conflict Intelligence Team (CIT).
Podľa údajov CIT, jedna zo snímok je vlastne screenshot z hry pre smartfóny „AC-130 Gunship Simulator”, a zvyšok dokumentuje bojovníkov Islamského štátu (IŠ) v bojoch pri Fallúdži v júni 2016. Snímky pochádzajú z videa irackého ministerstva obrany, ktoré sa týkali natáčania spomenutej bojovej situácie pri Fallúdži.
Минобороны России в качестве доказательства сотрудничества США с ИГ опубликовало скриншот из мобильной игры "AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron" https://t.co/ppaBNeZ2CF
(via @EliotHiggins) pic.twitter.com/rE6bJf3Lev— CIT (@CITeam_ru) November 14, 2017
„Fotografie z 9. novembra 2017 zaznamenané ruským bezpilotným lietadlom ukazujú oddiely ISIS pri úniku pred útokmi ruského letectva a vládnych síl. Mnohokilometrové kolóny odchádzajú od Abu Kemal v smere ku prechodu Wadi Sabha na sýrsko-irackej hranici,” hovorí sa vo vyhlásení ministerstva obrany.
Oliver Stone pozeral u Putina „ruské” video s americkým zásahom
Pripomeňme, ako v lete CIT zistilo, že ruský prezident Vladimir Putin ukázal americkému režisérovi Oliverovi Stoneovi video s „prácou nášho letectva v Sýrii,” ktoré bolo v skutočnosti útokom amerických lietadiel v Afganistane v roku 2013.
„Pozorne sme sa pozreli, porovnali sme dynamiku dopadov na zem, pozíciu, rozptyl a videli sme, že je to skutočne známe video z akcie americkej helikoptéry v Afganistane. Toto je absolútne to isté video,” povedal v tom čase pre Novaja Gazeta vedúci CIT Ruslan Leviev.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov povedal, že dokáže potvrdiť dôveryhodnosť videa, ktoré Putin Stoneovi ukázal. Podľa neho „to boli skutočne materiály ruského ministerstva obrany”.
Hodinu po kritike Rusi obrázky stiahli z webu
Ministerstvo obrany nekomentovalo situáciu uverejnených materiálov. Ich reakcia však bola očividná.
Ruské ministerstvo obrany už odstránilo zo svojho postu na svojej stránke na Facebooku a na Twitteri obrázky, ktoré dokumentovali pomoc koalície vedenej Spojenými štátmi bojovníkom „Islamskému štátu”.
K tomu došlo asi hodinu po tom, čo skupina reportérov CIT, uviedla, že obrázky z dielne ministertva obrany sú falošné. Podľa CIT jeden z nich je v skutočnosti screenshot z hry pre smartfóny „AC-130 Gunship Simulator” a zvyšné obrázky sú stiahnuté z videa irackého ministerstva obrany, ktoré sa týkali natáčania bojovníkov IŠ pri Fallúdži v júni 2016.
Три других изображения, использованные МО РФ для обвинения США в сотрудничестве с ИГИЛ, также оказались кадрами с видео действий ВВС Ирака под Фаллуджей в 2016 году https://t.co/KVsjgYyVLV pic.twitter.com/Ia61RP7T4x
— CIT (@CITeam_ru) November 14, 2017
Tlačová správa ministerstva obrany hovorila o dôkazoch „priamej interakcie” medzi silami medzinárodnej koalície a IŠ neďaleko sýrskeho mesta Abu Kemal. Spomínalo sa, že rezort má „nepopierateľné dôkazy”. Ako dôkaz tvrdenia bolo pripojených päť obrázkov, ktoré boli neskôr odstránené.
Ministerstvo obrany doteraz nekomentovalo situáciu ani s týmto novými faktami. Novaya Gazeta poslala na ministerstvo svoje otázky.