Vyberte položku Stránka

Ruské Jakutsko zažíva zimu. Ale fakt poriadnu

Ruské Jakutsko zažíva zimu. Ale fakt poriadnu

Severovýchodná Sibír je miestom, kde sa ťažia diamanty. Ale aj miesto, ktorému sa hovorí pól chladu. Jakutsko je región, kde bolo v Ojmiakone v roku 2013 nameraných 71,2°C, čo je najnižšia teplota v histórii na trvale obývanom mieste.

Teploty v Jakutsku sú kruté, ale je to „len“ absolútny rekord severnej pologule. Na južnej pologuli vo východnej Antarktíde boli namerané teploty pod -80°C.

V posledných dňoch sa internetovou senzáciou stali zaujímavé fotky dievčat s originálnym mejkapom. Namiesto riasenky majú na očiach námrazu.

[sociallocker][/sociallocker]

Jakutsko mínusové teploty neprekvapujú

Agentúra AP k tomu uvádza, že pre miestnych to nie je nič zvláštne.

Naše teplomery by na takom mieste boli nefunkčné, predsa len -67°C z utorka je „trocha“ moc

Ale v celom regióne žije trvale okolo milióna ľudí.

Všade je to ďaleko, do Moskvy 3300 km. Ale ľudia pracujú, študenti chodia do školy. Až do -46 stupňov sa nič nedeje, potom ostáva v hlavnom meste Jakutsku prvý stupeň základnej školy doma. Všetci školáci majú prázdniny až keď teploty klesajú ku -60 stupňov. Podľa internetovej diskusie ľudí z Ruska, deti v Jakutsku začínajú ostávať doma pri -35 stupňoch.

Chlad prišiel, teploty klesajú pod -60 a polícia nariadila rodičom, aby udržali deti vo vnútri domov. Domy a podniky v regióne majú centrálne vykurovanie a záložné energetické zdroje.

V obci Ojmjakon, štátna ruská televízia ukázala, že ortuť padá na dno teplomeru, ktorý bol nastavený iba na mínus 50 stupňov. V januári roku 2013 Ojmjakon zaznamenal rekordné minimum mínus 71,2 stupňov Celzia (mínus 98 Fahrenheitov).

Jakutsko

Stupnica teplomeru nestíha. Ukazuje len do -50. Pre Jakutsko treba väčší rozsah

Agentúra AP dokumentuje silu počasia tragédiou

V priebehu víkendu sa 5 mužov vybralo na neďalekú farmu, ale ich auto sa pokazilo. Podľa vyšetrovateľov cestu na farmu neprežili dvaja z nich, ktorí mali menej teplé oblečenie ako ostatní traja.

Pre miestnych však počasie nie je ničím výnimočné a nízke teploty nestoja ani za zmienku v hlavných správach dňa miestnych médií.

Gruzdeva

Anastasia Gruzdeva z Jakutska tvrdí, že tento mejkap z mrazu netreba špeciálne pripravovať. Stačí ísť 15-20 minút po ulici, keď teplota dosahuje -47 stupňov
Celzia

Ale hlavne internetové médiá si povšimli záujem Internetu a tak publikujú fotky a príbehy o nápadoch, ktoré ponúka extrémny chlad. Ženy zverejnili obrázky svojich zmrznutých rias, zatiaľ čo jakutské médiá publikovali obrázok čínskych študentov, ktorí sa vyzliekli pred vstupom do termálneho prameňa.

Obyvatelia regiónu sú na svoj kraj hrdí

Anastasia Gruzdeva, ktorej zvláštna fotografia dosiahla už skoro 40 tisíc „lajkov“ na Instagrame, komentuje

Niektorí ľudia ani neveria, že tu vôbec môžete žiť, že ​​taká teplota existuje tam, kde ľudia žijú. Pravdepodobne je to najzvláštnejšia vec. Na internete nájdete všetky informácie. A neviem, či je na Zemi takéto miesto obývané ľudmi, je to pre mňa zvláštne.

A zatiaľ čo v horúcich krajinách sú ľudia prekvapení odolnými obyvateľmi Jakuitska, počasie naďalej skúša svoju silu. V niektorých oblastiach krajiny je mínus 65. V nasledujúcich dňoch nebude 10 000 detí chodiť do školy. Oteplenie príde až budúci týždeň: bude príjemná pohoda, okolo mínus tridsať stupňov.

A medzitým Anastasia Gruzdeva v teple domova so svojou mačkou bude čakať na oteplenie

 

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This