Vyberte položku Stránka

Ruská raketa Sojuz havarovala s kozmonautami na palube

Ruská raketa Sojuz havarovala s kozmonautami na palube

Ruská tlačová agentúra TASS informuje o neúspešnom štarte rakety Sojuz, ktorá mala vymeniť kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Kozmonauti haváriu prežili.

[sociallocker][/sociallocker]

Posádka pilotovanej kozmickej lode Sojuz MS-10 pristála po nehode rakety Sojuz-FG, kozmonauti žijú. Oznámil to dnes šéf štátnej spoločnosti Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Posádka pristála, všetci sú nažive,“ napísal Rogozin na Twitteri.

Taktiež uviedol, že bola zriadená štátna komisia na zistenie príčiny nehody, ktorá teraz skúma telemetrické informácie. „Záchranné služby pracujú už od prvej sekundy nehody, pričom záchranný systém lode Sojuz-MS pracoval správne a posádka bola zachránená,“ zdôraznil Rogozin.

Sojuz

Návratový modul kozmickej lode
EPA-EFE/Maxim Šipenkov/Pool, archiv

Čo sa stalo

Nosič kozmickej lode Sojuz MS-10, raketa Sojuz FG štartoval vo štvrtok z prvej štartovacej platformy kozmodromu Bajkonur (Gagarinova platforma). Štart bol zahájený o 11:40 moskovského času. Na palube lode smerujúcej k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), bol kozmonaut Roskosmos Alexej Ovčinin (veliteľ Sojuza MS-10) a kozmonaut NASA Nick Hague.

Video štartu

Počas letu rakety Sojuz došlo k havárii nosiča, po ktorej posádka prešla do režimu balistického štartu. Pilotovaná kozmická loď Sojuz MS-10 po havárii rakety Sojuz-FG pristála v stepiach Kazachstanu. Posádka sa skontaktovala s riadiacim strediskom, povedal zdroj na kozmodrome Bajkonur pre TASS. Pri hľadaní posádky vyleteli z letísk Žezkazgan, Bajkonur a Karaganda štyri vrtuľníky Mi-8 z Centrálneho vojenského okruhu, na palube ktorých sa nachádzali záchranári a lekári.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This