Sergej Šojgu vyzval nemeckú ministerku obrany, aby si pripomenula históriu, píše portál Kommersant

Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas rozhovoru na stanici Rossia 24 odporučil Nemecku, aby si pripomenulo históriu ešte predtým, než začne navrhovať opatrenia proti Rusku z pozície sily. Tak odpovedal na žiadosť o vyjadrenie sa k vyhláseniu nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyen z apríla. Podľa ruského ministra, „po tom všetkom, čo Nemecko urobilo našej krajine,“ Nemecko by takéto vyhlásenia nemalo robiť „ďalších 200 rokov„.

Čo sa týka rozhovorov z pozície sily, opäť – vráťte sa k histórii,“ poradil Sergej Šojgu. „Ak si to sami neviete prečítať, opýtajte sa starých ľudí, aké to je hovoriť s Ruskom z pozície sily. Určite vám to budú môcť povedať.

Pani von der Leyen v rozhovore pre Bild uviedla, že „prezident Putin si neváži slabosť a zhovievavosť alebo zhovievavosť neznamená, že bude priateľskejší„. Obhajovala pokračovanie politiky sankcií s cieľom dosiahnuť, aby Moskva splnila svoje záväzky vyplývajúce z dohôd z Minska. Nemecká ministerka dodala, že Rusko podporuje sýrskeho prezidenta Bashar al-Assada. „Preto je dôležité, aby sme boli pripravení prijať pozíciu jednoty a sily počas dialógu s Moskvou,“ povedala.