Udalosťou prvej polovice tohto týždňa sa na svetových devízových trhoch stal vývoj kurzu ruského rubľa, ktorý stráca pôdu pod nohami a rýchlo sa prepadá. Proti doláru je najslabší za posledné tri mesiace, proti euru spadol dokonca na polročné minimum. Píše ROKLEN24.
Výpredaje, ktoré rubeľ tento týždeň zastihli, tak radia ruskú menu za mesiac jún k najhoršie sa vyvíjajúcim na svete. Od začiatku mesiaca rubeľ stratil voči zeleným bankovkám viac ako šesť percent. Zo všetkých mien, s ktorymi sa na svete obchoduje, zaznamenáva horšiu výkonnosť iba naira s doterajšími júnovými stratami vo výške viac ako deväť percent.
Rubľu samozrejme v tomto týždni nepomohlo predĺženie sankcií voči Ruskej federácii v súvislosti s anexiou Krymu. K tomu Rusko ako významný prevádzkovateľ ťažby ropy trpí nízkymi cenami čierneho zlata. Tie sa v tomto týždni ďalej prudko prepadli. Ukázalo sa, že produkcia Líbye je na štvorročnom maxime. Neschopnosť ropného kartelu OPEC byť cenotvorcom potom narušujú najmä americkí bridlícoví ťažiari, ktorí sú vďaka stále sa zvyšujúcej efektivite ťažby schopní produkovať za nižšie a nižšie ceny. Do toho v Spojených štátoch napriek tradičnej sezónnosti, kedy Američania s dovolenkami húfne zvyšujú dopyt po pohonných hmotách, tento rok spotreba nafty klesá. Podľa Barclays môže byť jedným z dôvodov aj protiimigračná politika D. Trumpa a obava ilegálnych imigrantov, že budú chytení na ceste policajnými jednotkami.
Nielen pre rubeľ, ale aj pre ďalšie komoditné meny zostane situácie na trhu s ropou kľúčovým kurzotvorným faktorom. V druhej polovici roka očakávame stabilizáciu na trhu a mierny cenový vzostup.