ROKLEN24: Emisie CO2 ako užitočný produkt? Vo Švajčiarsku už čoskoro

S tým, ako svet stále viac a viac produkuje, kumuluje sa v atmosfére čím ďalej tým väčšie množstvo skleníkových plynov, ktoré sú mnohými považované za hlavný katalyzátor globálneho otepľovania. Tradičné environmentálne politiky sú tak štandardne zamerané na to, ako tieto emisie čo najviac obmedziť. Jedna švajčiarska spoločnosť na to však išla inak – opačne.

Zatiaľ čo svet sa pomaly, ale isto presúva od využívania fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom a k energeticky šetrnej a čistej výrobe, vzniká otázka, čo si počať s emisiami, ktoré už vznikli. S odpoveďou prichádza spoločnosť Climeworks, ktorá začne prevádzku v zariadení blízko Zürichu vo Švajčiarsku a o ktorej pláne informoval server The Grist.

Climeworks plánuje spustiť zariadenie, ktoré bude zachytávať oxid uhličitý (CO2) priamo zo vzduchu. Emisie potom budú následne využité ako užitočný produkt, konkrétne ako hnojivo na pestovanie plodín v skleníkoch. Spolu s obmedzovaním využívania fosílnych palív, ktoré by ideálne malo klesnúť až na nulu, je odstraňovanie emisií CO2 priamo zo vzduchu kľúčom k zastaveniu hromadeniu skleníkových plynov v atmosfére.

Éra „negatívnych emisií“ je však ešte v začiatkoch, spoločnosť Climeworks tak predstavuje zárodok priemyslu, ktorý sa zameriava na priame odstraňovanie CO2 z atmosféry. A ako pre The Grist uviedla Sabine Fuss, výskumná pracovníčka pre udržateľnú energiu z berlínskeho inštitútu Mercator, ktorý sa zameriava na výskum v oblasti globálneho otepľovania a zmien klímy, jedná sa o prvé zariadenie svojho druhu, ktoré sa bude využívať v priemyselnom meradle.

Pôsobivou inováciou je predovšetkým to, že emisie CO2 budú nielen zachytávané, ale aj priemyselne využívané. „Je dôležité si uvedomiť, že toto zariadenie nebude trvalo ukladať CO2, ktorý bude zachytený. Namiesto toho bude použitý pre skleníky, výrobu syntetických palív a podobne, „citoval Sabine Fuss server The Grist.

Climeworks tak ide ešte ďalej ako do tej fázy, ktorá je nazývaná érou „negatívnych emisií“. Tento termín totiž odkazuje na zachytenie emisií CO2 a ich následné uloženie „naveky“. Avšak podľa spoluzakladateľa Climeworks Christopha Gebalda môže byť zachytený oxid uhličitý využitý radom spôsobov – či už sa jedná o spomínané pestovanie plodín v skleníkoch, ale aj o výrobu dopravných palív či sýtenie nápojov.

V nasledujúcom desaťročí chce spoločnosť Climeworks svoju technológiu dramaticky rozširovať, pričom dlhodobým cieľom je zachytiť aspoň 1% celosvetových ročných emisií CO2. To chce firma zvládnuť do roku 2025. Na splnenie tohto cieľa by však podľa Gibalda bolo potrebné takýchto zariadení najmenej 250 tisíc. Odstránenie jednej tony emisií CO2 by pritom malo vyjsť zhruba na 400 amerických dolárov.


Publikovaný

v

,

od

Značky: