Vdovy a siroty po bojovníkoch Islamského štátu, ktorí padli v krvavej bitke o Mosul, volajú o pomoc, pretože sa obávajú pomsty za teroristické zločiny svojich blízkych.
Vyhnaní civilisti sa vracajú domov a snažia sa obnoviť svoje zničené obydlia i bežný život. Väčšina z tých, ktorí trpeli tri roky útlakom a depriváciou páchanými islamským štátom, dáva dôrazne najavo, že príbuzní krutých extrémistov nie sú v Mosule vítaní.
Časť obyvateľov, ktorá sa zaplietla s teroristami, je v podstate uväznená v špinavom tábore východne od Mosulu, kam boli umiestnení zvyšní ľudia, ktorí boli vyhnaní z mesta.
V znovudobytých oblastiach na Islamskom štáte sa šíria letáky, ktoré sa vyhrážajú rodinám militantov, a objavili sa správy o členoch miestnych civilných stráží, ktorí na ich domy hádžu granáty.
Najvyšší predstaviteľ regiónu Bartell, kde sa spomínaný tábor nachádza, Alí Iskander oznámil: „Pomsta nie je riešením. Tieto rodiny by mali prejsť rehabilitačným kurzom. „
Nové vedenie mesta Mosul nedávno vydalo vyhlášku, podľa ktorej musia byť všetky rodiny príslušníkov Islamského štátu kvôli takzvanej „ideologickej rehabilitácii“ izolované vo zvláštnych táboroch.
Organizácia na ochranu ľudských práv však proti tomu protestuje, pretože podľa nich uplatňovaný princíp kolektívnej viny výrazne znižuje
vyhliadky na zmierenie a hrozí vznikom budúcich generácií vyhnancov, pre ktorých nie je v Iraku miesto.
Jeden z dobrovoľníkov k tomu povedal: „Keď ich budeme izolovať, ako sa potom znova začlenia do spoločnosti? Pripoja sa opäť k Daeš. „
64-ročná Umm Hamoudi pred týždňom spolu s ďalšími 21 ženami a deťmi zo svojej rozvetvenej rodiny utiekla zo štvrti Midan. Jej manžel totiž bojoval na strane Islamského štátu a padol v bitke o Mosul.
Jej dcére bolo iba 14 rokov, keď ju jej otec donútil vziať si spolubojovníka z Islamského štátu, ktorý však medzičasom pred rokom padol, keď s ním čakala prvé dieťa.
Ďalšia žena 32 ročná Umm Suhaib už dva mesiace nemá o svojom manželovi žiadne správy. „Určite je mŕtvy. Stratil svoj život a nás tu nechal. Teraz sme stratení, „povedala.
Dvaja bratia 50-ročnej Fatimy Shibab Ahmed sa dali do služieb Islamského štátu a ona teraz navyše čelí podozreniu, že pracovala pre bezcitnú islamskú políciu Hisba, ktorá prenasledovala a trestala ženy, ktoré nedodržiavali prísne pravidlá Islamského štátu týkajúce sa oblečenia.