Riaditeľ CIA hovorí, že Juhoslávia predstavovala pre USA hrozbu

Na diskusnom podujatí, ktoré organizoval American Enterprise Institute (AEI), povedal riaditeľ CIA Mike Pompeo, že Juhoslávia bola pre USA hrozbou.

Vaše učebnice dejepisu by vás mali učiť o hrozbách z krajín, o tom, čo Amerika robila proti hrozbe z Juhoslávie alebo iného národného štátu,“ povedal šéf CIA.

Dnes sú hrozby oveľa rôznorodejšie, či už sú to hrozby zo strany skupín ako Hizballáh alebo al-Káida, hrozby voči našim informačným systémom zo strany skupín ako WikiLeaks,“ pokračoval Pompeo.

[sociallocker][/sociallocker]

Dodal, že tieto „skupiny a organizácie nemajú v OSN svoju vlajku a predstavujú skutočné hrozby pre Spojené štáty„.

Riaditeľ CIA nepovedal, v čom hrozba zo strany Juhoslávie spočívala. Zahrnul ju do krajín, ktorých spoločná charakteristika je, že sú národné štáty. Rovnako nedefinoval, o akú Juhosláviu ide.

Západné krajiny podporovali rozpad Juhoslávie, ktorej celý názov znel „Juhoslovanská socialistická federatívna republika“ Napr. Nemecko bolo medzi prvými krajinami, ktoré uznalo štáty, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Slovinsko a Macedónsko.

Zvyšné dve republiky, Srbsko a Čierna Hora vytvorili spoločne Juhoslovanskú zväzovú republiku, ktorá sa skrátene nazývala tiež Juhoslávia.

Spojené štáty za vlády prezidenta Billa Clintona zaútočili na Juhosláviu v roku 1999 na základe nepotvrdenej informácie o masakri v Račaku.

Počas náletov zahynuli (oficiálne) stovky ľudí a ďalšie poškodenie zdravia spôsobili následky poškodenia životného prostredia používaním munície s ochudobneným uránom.

Slovenská vláda dala protiústavne právo na prelet lietadlám krajín, ktoré bombardovali Juhosláviu.

Juhoslovanská zväzová republika sa v roku 2003 premenovala na republiku Srbsko a Čierna Hora. Táto sa rozpadla odtrhnutím sa Čiernej Hory v roku 2006.


Publikovaný

v

od