RIA NOVOSTI : Úderná sila triády: prečo Rusko testuje jadrový štít?

Ruská jadrová triáda je dnes z viac ako 60% vybavená modernými zbraňami a zostáva hlavnou garanciou bezpečnosti krajiny.

Jedná sa o vojenskú silu, ktorá vyvoláva rešpekt najmä v Spojených štátov, ktoré priznávajú, že ruské jadrové sily sú schopné USA zničiť. V súvislosti so štvrtkovými testami medzikontinentálnych balistických rakiet sa téme ruskej jadrovej triády venovali aj RIA Novosti.

„Medvede“ a „Labute“

JADROVÝ ŠTÍT

Počas cvičenia prikázalo velenie vzniesť bombardéry z leteckých základní „Ukrainka“, „Engels“, „Šajkovka“. Riadené strely zničili objekty simulovaného nepriateľa na polygónoch „Kura“ (Kamčatka), „Pemba“ (republika Komi) a „Terekta“ (Kazachstan) .

Úderné jadro vzdušnej časti triády sa dnes pozostáva z nadzvukových strategických bombardérov Tu-160, Tu-160M1 a subsonických turbovrtuľových Tu-95MS. Teda slávnych „Bielych labutí“ a zaslúžilých „Medveďov“.

Ministerstvo obrany každoročne modernizuje štyri až päť takýchto strojov. Nahrádzajú celkovo leteckú elektroniku, zavádzajú nové systémy pre navigáciu a riadenie zbraní. V minulom roku bolo letectvo doplnené dvomi modernizovanými Tu-160 a dvoma Tu-95MS (ruská tlač ich prezýva „stratégovia“).

Inžinieri prisľúbili, že v roku 2019 predložia prvý prototyp absolútne zmodernizovaného raketového nosiča Tu-160m2, ktorý sa pripojí k radom svojich „bratov“ a bude základom vzdušného jadrového odstrašovania najmenej do roku 2030.

Na ňom by mali byť najnovšie technológie k vytvoreniu PAK DA – bombardéra budúcnosti, u ktorého sa predpokladá, že bude založený na „lietajúcom krídle“ so širokým využitím kompozitných a radioabsorbujících materiálov (stealth).

V prípade zbraní, prijíma ďalekonosné letectvo nové strely, a to ako s konvenčnou, tak i jadrovou hlavicou, ktoré sú schopné presne zasiahnuť cieľ na vzdialenosť až 5500 kilometrov. Hlavnými zbraňami „Strategy“ sú rakety X-555, X-101 a jeho varianty s jadrovou hlavicou X-102.

X-555 je vylepšená verzia rakety vytvorenej X-55 v 80. rokoch a líšia sa novým riadiacim systémom s okamžitou korekciou kurzu. Strely môžu udrieť na cieľ vo vzdialenosti až 2000 kilometrov.

 

Diaľková raketa X-101 je navrhnutá tak, aby zasiahla dôležité nepriateľské ciele vo vzdialenosti až 5,5 tisíc kilometrov. Stojí za zmienku, že X-101 a X-55 boli použité na útok na pozície militantov v Sýrii. Obe rakety úspešne prešli bojovou skúškou.

Je zaujímavé, že do cvičenia boli zapojení nielen „stratégovia“, ale aj nadzvukové nosiče rakiet Tu-22M3. Tieto stroje môžu niesť 24 ton munície, zrýchliť na 2300 kilometrov za hodinu a zaútočiť tisíce kilometrov od základne. „Dvadsaťdvojky“ sú vyzbrojené riadenými nadzvukovými raketami X-22M, schopné zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 480 kilometrov.

Navyše „Backfire“ môže naložiť bomby alebo až desať operačno-taktických leteckých balistických rakiet X-15. Tie dosahujú rýchlosť piatich Machov a umožňujú ničiť letecké základne, radary, veliteľské stanovištia a vojenské továrne nepriateľa vo vzdialenosti až 300 kilometrov. Stručne povedané, je to akýsi letecký „Iskander“.

Medzikontinentálni „kuriéri“

Strategické riadené strely sú impozantné zbrane, ale na globálne jadrové odstrašovanie samy o sebe nestačia. Vo štvrtok sa z „Pleseck“ vzniesla medzikontinentálna balistická raketa „Topol“, ktorá splnila svoju úlohu a dopravila bojovú jednotku do kamčatského polygónu „Kura“.

Okrem rakety „Topol“ disponuje Rusko štyrmi raketovými komplexmi iných druhov: RS-20M „Vojvoda“, RS-18A, RS-12m2 „Topol-M“ a RS-24 „Jars“. Pričom v bojovej pohotovosti je 99 percent odpaľovacích zariadení.

Iba jeden ťažký „Vojvoda“ je schopný dopraviť k nepriateľovi 8,8 tony jadrových hlavíc. Strela nesie desať oddeliteľných hlavíc, každá o sile megatony. Jeden úder rakety „Vojvoda“ je schopný zničiť aglomeráciu o veľkosti New Yorku.

Raketový systém „Jars“

Zvyšné rakety sú oveľa ľahšie, ako napríklad „Jars“, ktorý je vybavený termonukleárnou hlavicou s kapacitou o niečo málo cez jednu megatonu. Druhou vecou je, že „Jars“ sú nielen v silách, ale aj tiež v mobilnej verzii, čím sú menej zraniteľné.

V prípade ohrozenia sa systémy presmerujú na bojové hliadky, sú neustále v pohybe a „schovávajú“  sa pred satelitmi pomocou maskovania. Určiť ich polohu bude pre nepriateľa veľmi ťažké. Systémy sú tiež vybavené najnovšími technológiami na prekonanie protiraketovej obrany súpera.

Čo sa týka budúcnosti, je úsilie velenie obrany teraz zamerané na tvorbu ťažkých striel „Sarmat“, ktoré by mali nahradiť „Vojvodu“, a takisto na konštrukciu bojových železničných systémov „Barguzin“.

„Sarmat“ je skutočné jadrové „monštrum“. Jeho štartová hmotnosť činí 110 ton, a má dolet viac ako 11-tisíc kilometrov. Nová raketa môže niesť od 10 do 15 viac hlavíc  s kapacitou 750 kt každá. Predpokladá sa dolet k cieľu hyperzvukovou rýchlosťou, individuálne riadený program, aktívna ochrana proti zostreleniu atď ..

Americký Business Insider zaradil „Sarmat“ spolu s „Jars“ na zoznam najsmrteľnejších ruských zbraní. Informoval, že nová raketa už v rámci NATO bola nazvaná „Satan-2“.

Úder z dna oceánu

Treťou zložkou ruského štítu je jadrové ponorkové vojsko. V rámci cvičenia ponorky Tichomorského loďstva vypálili salvu dvoch balistických striel z Ochotského mora na polygón „ciza“, v oblasti Archangeľsk. Naopak ponorka Severnej flotily vypustila strelu takmer naprieč – od Barensovho mora na polygón „Kura“ na Kamčatke.

V súčasnej dobe je v bojovej službe viac ako tucet raketových ponoriek, ktoré neustále hliadkujú v morských a oceánskych vodách. Len v Tichomorskej flotile slúžia tri „Kalmary“ projektu 667BDR a dva nové „Boreje“ projektu 955, ktoré sú súčasťou 25. divízie ponoriek.

„Borej“ s morským systémom rakiet na tuhé palivo „Bulava“ je súčasťou Severnej a Pacifickej flotily. Jedna taká loď nesie 16 striel. „Boreje“ budú v krátkodobom horizonte tvoriť jadro skupiny strategických jadrových síl ruského námorníctva. V priebehu doby do roku 2020 by mala flotila dostať osem ponoriek tohto projektu a výstavba strategickej ponorky piatej generácie by sa mala začať po roku 2025.

Vlajková loď projektu 955 – „Jurij Dolgorukij“ (prijatý do ruského námorníctva v januári 2013) pôsobí v Severnej flotile, druhá ponorka tejto série „Alexander Nevský“ a tretí „Vladimir Monomach“ sú súčasťou Tichomorskej flotily. Ďalšie ponorky „Princ Vladimir“, „Prince Oleg“, „generalizmus Suvorov“, „Imperátor Alexander III“, a „Princ Požarskij“ sú vo výstavbe.

O raketách uvedených ponoriek sa píše samostatne. Každá raketa „Bulava“ váži viac ako 36 ton a je vybavená desiatkou samostatne navádzaných jadrových hlavíc, schopných prekonať protiraketovú obranu pravdepodobného nepriateľa. Maximálny letový dolet presahuje osem tisíc kilometrov. Je pozoruhodné, že ponorka môže vypáliť „Bulavu“ aj počas plavby s náklonom.

 


Publikovaný

v

od

Značky: