Čína vyjadruje hrubú nespokojnosť so záverečným a „nezodpovedným“ vyhlásením summite G7 k situácii vo Východočínskom a Juhočínskom mori, uviedol hovorca ministerstva zahraničia Lu Kang.

Summit krajín G7 v Taliansku, nielen mnohých sklamal, ale okrem hrozby sprísnenie sankcií voči Rusku ešte rozčúlil Čínu, píšu RIA NOVOSTI.

Lídri G7 vyjadrili znepokojenie nad situáciou v regióne a oznámili, že sú rozhodne proti akejkoľvek jednostrannej akciu, ktorá by mohla viesť k eskalácii napätia. Zároveň potvrdili svoj záväzok k riešeniu námorných územných sporov prostredníctvom dialógu a právnych predpisov vrátane arbitráže.

To ale ide proti srsti Číny, ktorá to považuje za zámienku ich miešanie sa do regionálnych sporov. „Obrátili sme pozornosť na túto situáciu. Vyjadrujeme rozhodný nesúhlas s finálnym vyhlásením summite G7 …., „cituje Lu Kanga. RIA Novosti.

„Pozícia Číny vo Východočínskom a Juhočínskom mori je jasná a konzistentná, Čína vždy podporovala a podporuje riešenia súvisiacich sporov priamo s účastníkmi sporu prostredníctvom rokovaní a konzultácií,“ povedal zástupca ministerstva.

Lu Kan vyjadril nádej, že „Sedmička“ krajín dodrží svoj sľub zostať neutrálna s ohľadom na súperiace strany a bude rešpektovať úsilie, ktoré robia krajiny regiónu, aby tento problém vyriešili.

Čínsky diplomat tiež vyzval krajiny G7 k zastaveniu „nezodpovedných vyhlásení“ a hrať konštruktívnu úlohu pri udržiavaní mieru a stability v regióne.

Čína, Japonsko, Vietnam a Filipíny sú v spore ohľadom námorných hraníc a oblastí zodpovednosti v Juhočínskom a Východočínskom mori.

Peking je presvedčený, že iné štáty využitím podpory Spojených štátov, vytvárajú napätie v regióne.

Celá oblasť sa môže stať ohniskom „veľkej vojny“ nielen kvôli námorným trasám a sporným ostrovom, ale aj nahromadeniu zbraní kvôli situácii so Severnou Kóreou.