Vyberte položku Stránka

Rezignácia veľvyslankyne Nikky Haleyovej: Bolo to dlhodobo plánované

Rezignácia veľvyslankyne Nikky Haleyovej: Bolo to dlhodobo plánované

Agentúra Reuters komentuje náhly odchod americkej veľvyslankyne pri OSN. Podľa agentúry sa Nikky Haleyová na odchode dohodla s Bielym domom pred pol rokom.

[sociallocker][/sociallocker]

Americký prezident Donald Trump prijal v utorok rezignáciu veľvyslankyne USA pri Organizácii Spojených národov (OSN) Nikki Haleyovej.

Hospodárske noviny dnes uviedli, že odchod Nikky Haley súvisel s jej ohlásením sankcií voči Rusku, ktoré nemal Biely dom v pláne zaviesť ešte v tej dobe. Spor vraj vznikol ešte v apríli.

Napriek tomu tento spor agentúra Reuters neuvádza.

Urobila neuveriteľnú prácu. Je to fantastická osoba, veľmi dôležitá…“ povedal Trump v utorok. Halyová Trumpovi navrhla svoj odchod asi pred šiestimi mesiacmi. Chcela odísť do konca tohto roka „aby si urobila trochu času,“ povedal.

Trump jej navrhol, že sa môže vrátiť v inej funkcii.

Urobila fantastickú prácu a spolu sme urobili fantastickú prácu. Vyriešili sme veľa problémov a vyriešime mnoho problémov,“ prehlásil.

Dodal, že jej nástupcu vymenuje do dvoch až troch týždňov.

Aj napriek špekuláciám neplánuje podľa vlastných slov kandidovať na prezidentku v roku 2020 a bude podporovať Trumpa, ktorý už ohlásil svoju opätovnú kandidatúru.

Haleyová povedal, že Spojené štáty sú pod vládou Trumpa rešpektované po celom svete.

Teraz sú Spojené štáty rešpektované. Krajinám sa nemusí páčiť to, čo robíme, ale rešpektujú to, čo robíme. Vedia, že ak povieme, že niečo urobíme, prikročíme k tomu,“ povedala.

Dcéru imigrantov z Indie potvrdili ako veľvyslankyňu USA pri OSN v januári 2017.

Správa o jej odstúpení prišla po tom, ako bola mesiac dočasnou predsedníčkou Bezpečnostnej rady OSN.

Jej náprotivky v OSN ju opísali ako očarujúcu osobu a napriek tomu veľmi tvrdú. Ona sama sa označuje za bojovníka. Haleyová bola označovaná za tvár politiky „America First,“ ona sama to však takto necíti.

Nevidím (svoju úlohu), že presadzujem politiku „America First“, vidím to ako obranu Ameriky, pretože každý deň mám pocit, ako by som sa navliekala do brnenia. Len neviem, s kým v ten deň bojujem,“ povedala Haleyová agentúre Reuters začiatkom tohto roka.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This