REUTERS: USA odstupujú od dôležitej zmluvy o vyradení nukleárnych zbraní krátkeho a stredného doletu

Donald Trump včera oznámil jednostranné rozhodnutie o odstúpení od zmluvy INF (Inter-mediate Nuclear Forces Treaty). Ako uviedla agentúra Reuters, dôvodom je podľa neho ruské porušovanie zmluvy.

[sociallocker][/sociallocker]

Prezident Donald Trump v sobotu povedal, že Spojené štáty ukončia zmluvu z čias Studenej vojny o jadrových silách stredného dosahu. Zmluva odstránila celú triedu jadrových zbraní, výrazne prispela k otepleniu vzťahov a stala sa základnou súčasťou politiky kontroly zbrojenia vo svete. Tento krok je zameraný pravdepodobne na Rusko.

Zmluva bola podpísaná Ronaldom Reagom a Michailom Gorbačovom v roku 1987 a ratifikovaná parlamentami oboch krajín v roku 1988. Znamenala vyradenie atómových hlavíc na raketách krátkeho doletu (do 500km) a stredného doletu do (5500km). Spolu s hlavicami boli zlikvidované aj ich nosiče – tak balistické rakety, ako aj rakety s plochou dráhou letu. Zmluva sa netýkala rakiet odpaľovaných z mora. Súčasťou zmluvy bol aj zákaz vývoja a testov rakiet podliehajúcich ustanoveniam zmluvy.

Rusko bohužiaľ nesplnilo dohodu, takže dohodu ukončíme a odstúpime od nej,“ povedal Trump novinárom po zhromaždení v Nevade.

Washington je presvedčený, že Moskva od roku 2014 vyvíja, testuje a nasadila pozemný systém, ktorý je porušením zmluvu INF. To by mohlo Moskve umožniť rýchle spustenie jadrového útoku na Európu. Rusko takéto porušenie neustále popiera. V roku 2007 však Vladimír Putin povedal, že zmluva INF neslúži ruským záujmom

V roku 2017 agentúra TASS oznámila, že mobilné odpaľovacie platformy rakiet Iskander, dostanú nové typy rakiet. Malo ísť o rakety s plochou dráhou letu. Podľa všetkého ide práve o túto raketu, ktorá je podľa USA porušením zmluvy. Rusi tvrdia, že raketa má dolet len 500km, ale Američania si myslia, že dolet bude podstatne dlhší.

Experti sa tiež domnievajú, že reálny dolet rakiet balistických rakiet Iskander je možné optimalizáciou pohonnej náplne podstatne predĺžiť. Nakoniec, rakety odvodené od sovietskeho typu Točka, ktoré mali dolet len okolo 100km, jemenskí povstalci odpaľujú na vzdialenosť skoro 1000km.

Rusko naviac vyvinulo rakety Kalibr s doletom minimálne 1500km. Tie sú odpaľované z ponoriek a lodí, čo zmluva INF povoľuje. Avšak niektoré lode s raketami Kalibr sú tak malé, že je možné s nimi plávať cez ruské vnútrozemské rieky a dostať sa na dostrel krajín NATO. Aj keď formálne nejde o porušenie zmluvy, s veľkou pravdepodobnosťou NATO nie je nadšené existenciou tohto systému.

Na druhej strane Rusko tiež tvrdí, že systémy, ktoré USA nasadzuje na pozemných základniach v Rumunsku a Poľsku v rámci protiraketovej obrany, umožňujú vypúšťať aj rakety zem-zem s dosahom dlhším ako 500km. To je podľa Ruska porušením zmluvy.

Trump povedal, že Spojené štáty vyvinú tieto zbrane, pokiaľ sa Rusko a Čína nedohodnú na zastavení vývoja.

Čína nie je zmluvnou stranou zmluvy a investovala značné úsilie do konvenčných rakiet ako súčasť stratégie odstrašovania k prístupu do oblastí v blízkosti Číny. Jej balistické rakety Dong Feng DF-21 odpaľované zo zeme majú dolet 1500-2000km a sú určené na likvidáciu (amerických) lodných zväzov, ktoré by sa blížili k Číne s nepriateľskými úmyslami. Pre Spojené štáty sú tieto rakety smrteľnou hrozbou pri pokuse presadiť svoju moc v oblasti Ďalekého východu.

Treba však pripomenúť, že rozhodnutie Trumpa neprišlo náhle. USA sa už minulý rok začali pripravovať na odstúpenie od zmluvy a v tohtoročnom návrhu rozpočtu na rok 2019 sú už schované kapitoly umožňujúce vývoj zbraní, ktoré sú porušením zmluvy INF. Podmienkou aktivizácie týchto článkov bolo práve odstúpenie od zmluvy, čo sa práve stalo.

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť, John Bolton, navštívi Moskvu budúci týždeň.


Publikovaný

v

od

Značky: