Pakistanský minister zahraničia podľa Reuters ostro kritizuje Spojené Štáty a prirovnáva ich k „priateľovi ktorý vás vždy podrazí“
Pakistanský minister zahraničných vecí Khawaja Asif komentoval správu o tom, že Washington zamietol pomoc jeho krajine. Prezident Donald Trump naviac obvinil Islamabád z mnohoročného klamania a podvádzania.
Dôvod kvôli ktorému Washington zamietol pomoc Pakistanu bolo najmä jeho napomáhanie Afganskému Talibanu a sieti Haqqanských milícií ktoré v Afganistane vytvárali chaos.
Islamabád to však popiera a naopak obviňuje Spojené Štáty z dopúšťania sa neúcty voči jeho obetiam, ktoré zaplatil v boji proti terorizmu. Obete sa vyšplhali v súčasnosti na viac ako desiatky tisíc.
Opozičný líder Imran Khan, známa bývalá kriketová hviezda je človek, ktorého navrhujú na post predsedu vlády. Khan vyhlásil, že je najvyšší čas sa „oddeliť“ od Spojených Štátov a zredukovať vplyv americkej diplomacie a spravodajskej prítomnosti v citlivých strategických oblastiach.
Anti-americký sentiment a veľmi komplikované vzťahy medzi Spojenými Štátmi a Pakistanom trvajú už od roku 2011, kedy americké jednotky v utajovanej akcii, zabili Osama bin Ladena.
„Správanie Spojených Štátov nie je správanie spojenca, ani priateľa,“ povedal Asif pre Capital TV, „je to priateľ, ktorý vás jednoducho vždy podrazí.“
Pozastavenie pomoci USA bolo oznámené niekoľko dní po tom, čo Trump tweetol, že Spojené štáty naivne poskytli za 15 rokov Pakistánu pomoc vo výške 33 miliárd dolárov a neboli odmenené „ničím iným ako klamstvom a podvodom, mysleli si, že naši vodcovia sú idioti„.
Pozastavenie pomoci bolo Islamabadom do značnej miery očakávané, ale pakistanskí predstavitelia boli prekvapení znevažujúcim Trumpovým tweetom a tónom amerických oznámení.
„FBI, jeho politickí oponenti, Afro-Americkí futbaloví hráči sú zvyknutí na Trumpove kritizovanie cez Twitter, my však na to nie sme zvyknutí,“ povedal jeden pakistanský vládny minister.
„Boli sme šokovaní.“
Malé skupinky v hlavnom meste Islamabád a východnom meste Lahore po piatkovej modlitbe podpaľovali Americké vlajky, fotky Trumpa a vykrikovali: „Smrť Amerike“ či „Smrť Trumpovi.“ Tieto organizované protesty rýchlo skončili.
Pálenie vlajok a fotografií bolo organizované študentami, ktorí boli v blízkom kontakte s radikálnymi náboženskými skupinami. Asi okolo 60 sa ich nachádzalo v Islamabáde a v Lahore sa ich objavilo cez 100.
Rana Zeeshan, jedna zo študentov a zároveň organizátorka protestu v Lahore povedala: „Americká vlajka a Trumpove fotky sú pod našimi nohami. Je to správa smerovaná im, ktorí sa opovážia niečo urobiť Pakistanu.“
„Vymažeme Spojené Štáty zo svetovej mapy.“
Spojené štáty v piatok potvrdili, že nepomôžu Pakistanu čiastkou 900 miliónov dolárov, pokiaľ neprestanú podporovať milície. Pakistanská kancelária zahraničných vecí to kritizovala a označila tento krok za „neférovú zmenu pravidiel hry.“
Trumpov tweet bol preto odsudzovaný mnohými prominentnými politikmi vrátane ministra zahraničných vecí Asifa. Opozičný líder Khan o Trumpovom tweete prehlásil, že je to “vedomý pokus o zneuctenie a urážka pakistanského národa“ a žiada o odplatu.
Tieto postupne zhoršujúce sa vzťahy môžu prinútiť Pakistan aby sa obrátil na dlhoročného priateľa, Čínu, ktorá ich podržala po zverejnení Trumpovho príspevku na Twitteri.
Okrem osamostatnenia sa od Spojených Štátov a vyhostenia americkej diplomacie, nediplomatického a spravodajského personálu z pakistanskej pôdy Khan žiada, aby Spojené Štáty prestali používať vzdušný priestor Pakistanu na dodávanie zásob jednotkám NATO v Afganistane. Tento krok zatiaľ nie je reálny, hovoria pakistanskí funkcionári, prišlo by k tomu len vtedy, ak by sa styky drasticky zhoršili.
Politici ako Asif či Khan viedli túto anti-americkú rétoriku najmä na upútanie domácej voličskej základne s tým, že ich prioritou sú voľby v tomto roku. „Je to voličské obdobie a po prvý krát v pakistanskej histórii sa anti-amerikanizmus stane hlavným bodom vo volebnej kampani,“ povedal pakistanský spisovateľ a analytik Zahid Hussain.
Po tajnej razii na Osama bin Ladena sa anti-amerikanizmus prehĺbil prevažne kvôli tomu, že mnoho Pakistancov tento čin bralo ako porušenie národnej nezávislosti. V ten istý rok sa stal incident, kde jednotky NATO zbombardovali pakistanský armádny kontrolný post, pri ktorom zomrelo 24 vojakov. Taktiež v tom istom roku žoldnier CIA, Raymond Davis zabil dvoch Pakistancov v Lahore.
„Sme pripravení jesť trávu len vtedy, ak budú naši lídri čestní a budú robiť odvážne rozhodnutia proti Amerike,“ vyhlásil 48 ročný predavač, Jalal Noor Khan.