Spojené štáty plánujú predať Taiwanu zbrane v hodnote okolo 1,42 miliardy dolárov. Vo štvrtok to oznámilo americké ministerstvo zahraničia. Podľa agentúry Reuters obchod rozhnevá Čínu, ktorá považuje Taiwan za svoju súčasť.
Ak sa uskutoční, pôjde o prvý predaj zbraní Taiwanu za vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administratíva už o siedmich chystaných kontraktoch informovala Kongres, ktorý musí obchod schváliť.
Ministerstvo zahraničia uviedlo, že Taiwan má dostať rakety a ich súčiastky spolu s torpédami a technickou asistenciou pre radar včasnej výstrahy. Podľa hovorkyne rezortu predaja preukážu, že USA podporujú Taiwan v jeho schopnosti udržať si dostatočné kapacity pre sebaobranu. Nič sa ale vraj nemení na dlhodobé americkej politike jednej Číny, teda akceptáciu názoru Pekingu, že Taiwan je čínskou provinciou.
Trump dal po nástupe do funkcie najavo, že sa necíti viazaný politikou jednej Číny a prijal telefonát od taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen. V februárovom telefonátu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom ale Peking uistil, že bude politiku jednej Číny rešpektovať.
Peking považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a zakazuje akékoľvek oficiálne kontakty medzi ostrovom a ostatnými krajinami. Ostrov sa však vyvíja samostatne od roku 1949, kedy na neho pred komunistami utiekli čínski nacionalistickí politici. Väčšina krajín sveta nároky Pekingu uznáva, hoci len formálne. S Taiwanom však udržiavajú styky na nižšej úrovni.
Vzťahy medzi Čínou a Taiwanom sa od nástupu protičínsky orientovaného Cchaj Jing-wen v máji minulého roka zhoršujú. V marci Čína zadržala taiwanského aktivistu Li Ming-ČEA pri jeho súkromnej ceste do Číny.