REUTERS: Príbeh o tom, ako si saudský korunný princ Mohammad bin Salman čistí cestu k trónu

Agentúra Reuters vydala zaujímavý článok, kde popisuje cestu, ktorou sa princ Mohammad bin Salman snaží odstrániť prekážky k hladkého prevzatiu kráľovskej moci v krajine.

Prvé náznaky toho, že sa niečo deje, sa objavili v liste.

V sobotu 4. novembra luxusný hotel Ritz Carlton v Rijáde informoval hostí, že „miestne úrady nečakane rezervovali miesta v hoteli a je nutné zvýšiť bezpečnostné opatrenia, teda nie je možné poskytovať ubytovanie … kým nebude obnovená bežná prevádzka„. Tou dobou už boli zahájené čistky, píše agentúra Reuters.

Luxusný hotel ako väzenie

Počas niekoľkých hodín úrady v metropole Rijád a v pobrežnom meste Džidda zatkli niekoľko desiatok členov saudskoarabskej politickej a obchodnej elity, vrátane 11 princov, množstvo ministrov a magnátov. Niekoľko z nich bolo zadržaných na schôdzach, na ktoré boli pozvaní, zatiaľ čo iní boli zatknutí vo svojich domovoch a následne letecky dopravení do Rijádu, či prevezení do hotela Ritz Carlton, z ktorého sa stalo provizórne väzenie.

Zadržaní mali nárok na jeden krátky hovor domov blízkej osobe, povedal pre Reuters nemenovaný zdroj.

Nemajú prístup k telefónu a stráži ich ochranka. Nikto nesmie von a nikto nesmie ani dovnútra … Je úplne jasné, že tomu predchádzali veľké prípravy,“ uviedol.

Čistky nariadil tridsaťdvaročný korunný princ Mohammad bin Salman, ktorý je následníkom trónu po svojom otcovi kráľovi Salmanovi. Práve korunný princ podľa súčasných špekulácií vládne krajine a povedal, že chce Saudskú Arábiu premeniť na moderný štát.

V rámci týchto snáh sa princ rozhodol upevniť svoju moc a zameral sa tak na saudskoarabskú elitu, vrátane členov kráľovskej rodiny. Viní ich z brania úplatkov a umelého navyšovania cien obchodných projektov. Zatknutých nebolo možné kontaktovať.

V stávke je v tejto chvíli politická stabilita najväčšieho svetového producenta ropy. Či bude vláda korunného princa spochybňovaná, bude podľa agentúry Reuters závisieť od úspešnosti čistky.

Ak nebudú v Saudskej Arábii zavedené zmeny, krajina sa podľa korunného princa ocitne v ekonomickej kríze. To bude mať za následok rastúcu nespokojnosť populácie. Nespokojnosť obyvateľov by mohla ohroziť kráľovskú rodinu a zároveň krajinu oslabiť, čo by sa mohlo dotknúť aj regionálnej rivality so šiitským Iránom.

Mohammad bin Salman stráca podporu

Princ Mohammad bin Salman sa rozhodol zakročiť proti členom svojej rodiny, keď zistil, že s jeho následníctvom nesúhlasí viac príbuzných, než si pôvodne myslel, uviedol nemenovaný zdroj.

Vyslal tak varovný signál všetkým, ktorí si neboli istí, do akej miery ho podporujú,“ povedal zdroj. „Celá protikorupčná kampaň bola v skutočnosti zameraná na členov kráľovskej rodiny, zvyšok bola len zásterka,“ dodal.

Kráľ Salman povedal, že čistky boli reakciou na to, „že niektoré slabé duše uprednostnili svoje osobné záujmy pred záujmom verejnosti s cieľom nezákonne nadobudnúť peniaze„. Podľa zdrojov boli zatknutí obvinení na základe informácií získaných spravodajskými službami.

Saudský kráľ Salman bin Abdulaziz Al Saud kráča so svojim synom Mohammedom bin Salmanom pred odchodom kráľa Salmana do Mediny, Rijád, Saudská Arábia, 8. novembra, 2017. Saudi Press Agency/Handout via REUTERS

Stúpenci vládnucich kruhov však odmietajú, že cieľom protikorupčný kampane bolo zbaviť sa politických nepriateľov. Kráľovské súdy sa k situácii nevyjadrili.

Zatknutý bol okrem iného vplyvný šéf saudskoarabskej Národnej gardy princ Mutab bin Abdalláh, priamy člen kráľovskej rodiny. V súčasnej dobe je zadržiavaný v hoteli Ritz Carlton.

Mutab bol na svojej usadlosti v Rijáde, keď ho povolal na schôdzu korunný princ. Takáto pozvánka nie je ani v noci nič neobvyklé a tak sa nezdalo, že niečo nehrá.

Išiel na stretnutie a už sa nevrátil,“ povedal ďalší zdroj, ktorý má väzby na niektorých zo zadržaných.

Medzi ďalšími zadržanými je princ Valíd bin Talal, ktorý predsedá medzinárodnej investičnej firme Kingdom Holding a je bratrancom korunného princa.

Napätie v kráľovstve začalo v lete

Podľa niektorých svedkov sa napätie v kráľovskej rodine prejavilo počas schôdzí tento rok v lete. Podľa jedného zdroja bolo zrejmé, že korunný princ Mohammad vedel o tom, že s jeho následnictvom rad členov rodiny, vrátane princa Mutaba, nesúhlasí.

Korunný princ už vtedy povedal, že sa chce zamerať na korupciu v krajine a nebude váhať s vyšetrovaním aj vplyvných osôb.

Neskôr sa ukázalo, že mu k tomu má slúžiť protikorupčný výbor, ktorý zostavil kráľ a ktorý začal činnosť 4. novembra. V čele stojí práve korunný princ.

Saudskoarabské úrady v súvislosti s protikorupčnou výpravou vypočúvali 208 ľudí a odhadujú, že kráľovstvo v dôsledku sprenevery a korupcie v posledných desaťročiach prišlo asi o 100 miliárd dolárov. Vyšetrovatelia podľa protikorupčného výboru zhromažďovali dôkazy tri roky.

V rámci vojny proti korupcii tak podľa agentúry Reuters korunný princ zlúčil verejné záujmy s odstránením prekážok k jeho nástupníctvu.


Publikovaný

v

,

od

Značky: