Vyberte položku Stránka

REUTERS: Poľský minister vnútra odporúča vláde odstúpiť od Globálneho paktu OSN o migrácii

REUTERS: Poľský minister vnútra odporúča vláde odstúpiť od Globálneho paktu OSN o migrácii

Agentúra Reuters včera priniesla správu, že Poľsko uvažuje o odstúpení od Globálneho paktu OSN o migrácii (GCM). V tomto zmysle sa vyjadril poľský minister vnútra. Podľa neho podpis len povzbudí migrantov.

[sociallocker][/sociallocker]

Minister Brudzinsky sa zúčastnil stretnutia ministrov vnútra G6 v Lyone vo Francúzsku. Stretnutia sa zúčastnil aj jeho taliansky partner Matteo Salvini. Počas tohto stretnutia minister retweetol správy svojho ministerstva, ktoré sa k tejto téme vyjadrovali. Brudzinski svojim kolegom ohlásil zámer navrhnúť premiérovi Poľska odstúpiť od GCM.

Odporučím predsedovi vlády Mateuszovi Morawieckimu, aby odstúpil od Dohody o globálnom kompakte (GCM), ktorá sa má podpísať v decembri v Marakéši,“ uviedol poľský minister vnútra Joachim Brudzinski.

Poľsko by sa tým pridalo k Maďarsku, USA a Austrálii, ktoré sa už vyjadrili jednoznačne, že zmluvu nepodpíšu. Rovnako váhajú aj Rakúsko s Dánskom.

Z európskych krajín zatiaľ len Maďarsko oznámilo, že nepodpíše Globálny kompakt o bezpečnej, legálnej a pravidelnej migrácii, ktorú v júli schválilo všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou Spojených štátov, ktoré od zmluvy odstúpili minulý rok.

Globálny pakt, ktorý má byť prijatý v decembri, sa zaoberá otázkami, prečo ľudia migrujú, ako ich chrániť a ako ich integrovať do nových krajín. Z konečného návrhu paktu vyplýva, že by dochádzalo aj ku povinnému rozdeľovaniu migrantov pod taktovkou OSN.

Poľsko, spolu s Maďarskom a Českou republikou, zaujalo tvrdé postavenie proti presídľovaniu migrantov, čo je v rozpore s Európskou úniou. Voliči v týchto krajinách však uvedené vlády podporujú, keď tvrdia, že nelegálne prisťahovalectvo ohrozuje európsku stabilitu.

Brudzinsky si myslí, že podpis dohody nezvýši bezpečnosť Poľska.

Podľa nášho názoru návrh dohody nezaručuje bezpečnosť Poľska. Môže tiež podporiť nelegálne prisťahovalectvo.

Vládny tlačový úrad k odporúčaniu zatiaľ nemal žiadne pripomienky.

Poľská vládnúca strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala v roku 2015 výrazné parlamentné volebné víťazstvo v krajine, čiastočne kvôli vyburcovaniu obáv z migrantov. V tom istom roku zaznamenala Európa najväčší príliv utečencov a migrantov od druhej svetovej vojny.

Napriek tomu Poľsko s 38 miliónmi obyvateľov a rekordne nízkou nezamestnanosťou vo výške 5,8 percenta zaznamenalo veľký prílev zahraničných pracovníkov, najmä z Ukrajiny, ale aj z Bieloruska a častí Ázie, keďže rýchlo sa rozvíjajúce hospodárstvo zápasí s nedostatkom pracovníkov.

Poľsko nezaznamenalo na rozdiel od západných krajín žiadny teroristický útok, pretože neprijalo ani jedného ilegálneho migranta.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This