Čerstvá správa agentúry Reuters informuje o dôvernom reporte OSN. Hovorí sa v nej o dodávkach zo Severnej Kórey do Sýrie.
Severná Kórea je od roku 2006 pod sankciami OSN kvôli jej vývoju balistických rakiet a jadrovému programu. V poslednom čase BR OSN reagovala na päť testov jadrových zbraní a štyri štarty rakiet s dlhým doletom a sprísnila sankcie.
[sociallocker][/sociallocker]
Sýria je zas pod sankciami západných krajín, ktoré presadzujú politiku „Assad musí odísť„.
Podľa Reuters do Sýrie prišli za posledných 6 mesiacov dve severokórejské zásielky. Príjemcom vraj bola sýrska vládna agentúra zodpovedná za program chemických zbraní v krajine.
Správa skupiny nezávislých expertov OSN, bola predložená Bezpečnostnej rade OSN začiatkom tohto mesiaca. Neboli v nej žiadne informácie o tom, kedy alebo kde došlo k porušeniu zákazu alebo čo obsahovali zásielky. Správu v pondelok dostala k nahliadnutiu agentúra Reuters,
„Skupina vyšetruje oznámenú spoluprácu medzi Sýriou a KĽDR (Severná Kórea) v oblasti zakázaných chemických látok, balistických striel a konvenčných zbraní,“ uviedli odborníci v 37-stranovej správe.
„Dve členské štáty zadržali zásielky určené pre Sýriu. Iný členský štát informoval komisiu, že má dôvody domnievať sa, že tovary sú súčasťou zmluvy KOMID so Sýriou,“ píše sa v správe.
Spoločnosť KOMID je Kórejská banská rozvojová obchodná spoločnosť. V roku 2009 bola zaradená BR OSN na čiernu listinu a označená za kľúčového predajcu zbraní Pyongyangu a vývozcu zariadení súvisiacich s balistickými raketami a konvenčnými zbraňami. V marci 2016 BR OSN zaradila na čiernu listinu aj dvoch zástupcov spoločnosti KOMID v Sýrii.
„Príjemcami boli sýrske subjekty, ktoré Európska únia a Spojené identifikovala ako dôležité časti sýrskeho Centra vedeckých štúdií a výskumu (SSRC). Jeden subjekt v Sýrii skupina identifikovala ako spoločnosť, ktorá spolupracovala s KOMIDom pri predchádzajúcich prevodoch zakázaných položiek,“ píše sa v expertnej správe OSN.
Od 70-tych rokoch SSRC má na starosti program chemických zbraní v krajine.
Experti OSN uviedli, že aktivity medzi Sýriou a Severnou Kóreou, ktoré vyšetrovali, zahŕňali spoluprácu na sýrskych raketových programoch Scud a údržbu a opravu sýrskych systémov protivzdušnej obrany rakiet typu zem-vzduch.
Severokórejská a sýrska misie v Organizácii Spojených národov na žiadosť o pripomienku zatiaľ neodpovedali.
Experti OSN uviedli, že tiež vyšetrujú použitie nervového plynu VX v Malajzii, ktorý bolo použitý pri vražde nevlastného brata vodcu Severnej Kórey Kim Jong Una.
Sýria súhlasila s tým, že v roku 2013 v rámci dohody medzi Ruskom a Spojenými štátmi zlikviduje chemické zbrane.
Podľa správy Reuters však existuje podozrenie, že Sýria môže tajne udržiavať alebo vyvíjať nové chemické zbrane.
V priebehu viac ako šiestich rokov občianskej vojny Organizácia pre zákaz chemických zbraní povedala, že zakázaný nervový plyn sarin bol použitý najmenej dvakrát. Technický, bežne dostupný plyn chlór, je podľa správ zo Sýrie používaný oveľa častejšie.
Sýrska vláda opakovane popiera používanie chemických zbraní.