Agentúra Reuters uviedla informáciu, že Katar bude zrejme ďalšou krajinou vlastniacou systém S-400
Veľvyslanec Kataru v Rusku dal rozhovor agentúre TASS. V ňom sa vyjadril, že jeho krajina jedná s Moskvou o kúpe ruských systémov protiraketovej obrany S-400
Katar je dnes v ostrom rozpore so svojimi susedmi v Perzskom zálive, hlavne so Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi (SAE). Katar je obviňovaný z podpory terorizmu.
[sociallocker][/sociallocker]
Rusko je za posledné roky v regióne stále asertívnejšie. Podarilo sa mu nadviazať kontakty so všetkými aktérmi. Okrem toho začína aj ekonomickú a vojenskú spoluprácu. Systémy S-400 si objednala aj Saudská Arábia a Turecko.
Reportér agentúry TASS sa veľvyslanca priamo spýtal, či má Katar v pláne kúpiť systémy S-400
„Odpoveď na túto otázku je áno,“ povedal Fahad bin Mohammed Al-Attiyah.
„Rozhovory o téme sú v pokročilom štádiu.“
Pripomenul, že obe krajiny podpísali v októbri minulého roka dohodu o vojenskej a technickej spolupráci medzi oboma krajinami. To podľa neho otvorilo dvere pre ďalšiu spoluprácu medzi Ruskom a Katarom v oblasti obrany.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil v októbri štát v Perzskom zálive. Katar a Rusko pri tej príležitosti podpísali dohodu o vojenskej technickej spolupráci a memorandum o porozumení v oblasti leteckých a vojenských dodávok
Táto spolupráca zahŕňa „dodávky vojenského materiálu, vojenský výcvik dôstojníkov a vojakov, vybavenie a skutočnú spoluprácu na úrovni špeciálnych služieb„.
Attiyah dodal, že obe krajiny budú mať na veľvyslanectvách vojenských vyslancov.
Minulý rok Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt prerušili vzťahy s Katarom a uložili cestovné a ekonomické sankcie na arabský štát v Perzskom zálive. Obvinili ho z „podpory terorizmu“ a kolaborácie s Iránom.
Dauha sa vyjadrila, že uvedené štyri krajiny sa ju snažia prinútiť zmeniť smerovanie katarskej politiky tak, aby boli v súlade s ich vlastnými.