Prezident Emmanuel Macron v stredu povedal, že nevidí žiadneho legitímneho nástupcu sýrskeho prezidenta Bašara al-Assadu a Francúzsko už nepovažuje jeho odchod za podmienku na vyriešenie šesťročného konfliktu. Píše Reuters.

Jeho výroky sú v ostrom protiklade s predchádzajúcou francúzskou vládou a odrážajú postoj Moskvy, že neexistuje alternatíva k Assadovi.

„Nová perspektíva, ktorú mám na túto tému, je, že netrvám na  odchode Bashar al-Assada,  pretože nikto mi neukázal legitímneho nástupcu,“ povedal Macron v rozhovore s ôsmimi európskymi novinami.

„Moje poznámky sú jasné: Po prvé, úplný boj proti všetkým teroristickým skupinám, sú to naši nepriatelia,“ dodal a dodal, že z regiónu prišli útoky, ktoré zabili 230 ľudí vo Francúzsku. „Potrebujeme spoluprácu všetkých, najmä Ruska, aby sme terorizmus odstránili.“

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian sa v utorok v Moskve snažil o užšiu spoluprácu s Ruskom v rámci toho, čo nazval, že by mohol viesť vzťahy k obnovenému „duchu dôvery“. Zdá sa, že Macron pevne presvedčil ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby hľadal riešenie.

„Nemyslím si, že má spolu s Assadom nekompromisné priateľstvo, má dve posadnutosti, bojuje proti terorizmu a vyhýba sa neúspešnému štátu, a preto sa objavujú konvergentné názory na Sýriu,“ povedal Macron.

Macron povedal, že je presvedčený, že bude možné spolupracovať s Putinom v boji proti terorizmu a nájsť riešenie krízy, aj keď jasne povedal, že Paríž už viac nedovolí, aby používanie chemických zbraní v Sýrii zostalo nepotrestané.