Diaľnica z Bratislavy do Prahy bola lemovaná štátnymi vlajkami namiesto reklamných plagátov. V Česku je od septembra minulého roka vedľa diaľnic a ciest prvej triedy zakázaná propagácia. Aby nemohlo „Ředitelství silnic a dálnic“ bilboardy odstrániť, umiestnili prevádzkovatelia reklamy všade vlajky. Tie je zo zákona zakázané odstrániť
Jedine megaboardy, veľké stavby s výškou desiatok metrov obsahovali reklamy. Bolo ich málo, ale jedno mali spoločné. Podporovali Jiřího Drahoše, kandidáta na prezidenta.
[sociallocker][/sociallocker]
Pri vstupe do Prahy, kde diaľnica skončila a začal pražský okruh sa situácia radikálne zmenila. Propagácia pri cestách už bola možná a vedľa cesty, rovnako ako na stĺpoch osvetlenia v strede cesty bol jeden plagát vedľa druhého. Opäť mali jedno spoločné – skoro všetky podporovali Miloše Zemana, kandidáta na prezidenta. Text je provokatívny, otvorene vyzýva na zabránenie migrácie a podporuje nacionalizmus.
Miloš Zeman povedal, že nebude viesť žiadnu kampaň. Skutočne, z jeho transparentného účtu, kde nazhromaždil niekoľko miliónov korún, skoro nič neubudlo.
Avšak objavil sa spolok „Přátelé Miloše Zemana.„ ktorý bol zadávateľom a platcom reklám. Záhadný je zdroj peňazí, ktoré toto združenie má na „podporu“ Miloša Zemana. Spolok vedie súčasný kancelár úradujúceho prezidenta Vratislav Mynář. Na otázky médií nikto zo spolku nereagoval a člen spolku senátor Veleba ušiel pred nepríjemnými otázky zo štúdia. Spolok na reklamy Zemana vydal skoro 8 miliónov korún.
Voľby sú hlavnou témou dňa v pražskej rodine. Pavel chce zmenu. volí Jiřího Drahoša. Tvrdí, že bude katastrofa, keď Zeman vyhrá. Vadí mu jeho proruská a pročínska orientácia.
„Ak vyhrá Zeman, bude čas rozmýšľať o odchode z krajiny,“ hovorí.
Jeho matka to hodnotí racionálne.
„Pavel to preháňa. Pamätám si vojnu, mala som 8-9 rokov a to už dieťa vníma. Prežili sme rok 1948, prežili sme aj rok 1968. Nikam sme neodišli,“ hovorí 82-ročná Eva.
Dcéra Jana sa pridáva.
„Jeden je ako druhý. Ani jeden nepodporuje migráciu„.
Nevedeli, že v nemeckých novinách o Drahošovi píšu, že naopak podporuje prijímanie utečencov v Česku. Bola to pre nich novina.
Janin syn Jan rozmýšľa, že bude voliť Zemana. Jana upozorňovala syna, aby to nehovoril otcovi, ktorý celý život podnikal. Zemana neznáša.
„Otec by ho vydedil,“ s miernym úsmevom na perách konštatuje Jana.
Rodina je veľmi vzdelaná, väčšina z nich má technické vzdelanie. Patria medzi strednú vrstvu. Nežijú zo sociálnych príspevkov, ale na dovolenky v zahraničí im nevychádza.
Skoro celá rodina bola voliť. Väčšina rodiny bola jednoznačne a otvorene na strane Jiřího Drahoša. Pre nich je to pán profesor, ktorý bude slušne reprezentovať krajinu a za ktorého sa „nebudú hanbiť„.
Poobede sa vyhlasovali výsledky.
Pri zrátaní 60% je rozdiel medzi kandidátmi 9% v neprospech Drahoša. Eva tvrdí, že ešte to môže Drahoš dotiahnuť. V Prahe má podporu Drahoš 2:1 oproti Zemanovi a výsledky z hlavného mesta prichádzajú až nakoniec. Rozdiel sa neustále zmenšuje, ako prichádzajú výsledky z veľkých miest. Jana však vyhlásila už pri sčítaní 85%, keď bol rozdiel 5%, že je dobojované. Zeman to má podľa nej isté.
Po vyhlásení výsledkov, bola Eva navštíviť manžela v nemocnici. Sestričky na chodbe počúvajú rádio. Víťazstvo Zemana o cca 2,5% komentujú „Zeman vyhral o prsia„. Netvária sa sklamane.
Evin manžel Jan bol celý život voličom sociálnej demokracie, víťazstvom Zemana bol potešený. Jeho rodina nadšenie najstaršieho člena nezdieľa.
„Musím zavolať Pavlovi,“ hovorí Eva. „Či sa mu niečo nestalo„