Americké ministerstvo spravodlivosti zaslalo list redakcii televízie RT (Russia Today), že sa musí do 17.10.2017 registrovať ako zahraničný agent podľa zákona FARA. Podobnej procedúre sa bude musieť podrobiť aj štátna tlačová agentúra Sputnik, ktorá tiež pôsobí v USA. Tento krok bude mať ďalekosiahle následky.
Registrácia podľa zákona FARA na RT „…bude mať vážne právne dôsledky a tiež ohrozuje bezpečnosť zamestnancov RT. Vyžaduje sprístupnenie dôverných údajov televízneho kanála vrátane zoznamu zamestnancov a ich osobných údajov. V atmosfére lovu čarodejníc, ktorá v USA vznikla, toto ustanovenie môže predstavovať skutočné nebezpečenstvo,“ povedala Maria Zacharova, hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí.
Televízia je podľa nej vystavená prenasledovaniu na Západe a obviňovaniu, že ovplyvnila prezidentské voľby USA v roku 2016.
„RT bola spomenutá v správe [CIA] vyše 100-krát, ale nebol poskytnutý žiadny príklad zasahovania do volieb,“ povedala. „Nemohli nájsť ani jeden príklad“ falošných správ „vysielaných ruskou TV v USA. Nenašli nič.“
Príklad atmosféry, ktorá dnes vládne v USA je napr. poznámka známeho športového komentátora Keith Olbermanna na správu, že Alexej Ovečkin, legendárny ruský hokejista, zablahoželal prezidentovi Putinovi k jeho 65.narodeninám. Ovečkin, ktorý vzbudil v plynulých dňoch pozornosť svojim historickým hatrickom, keď po 100 rokoch dokázal zopakovať strelenie najmenej troch gólov v dvoch úvodných zápasoch sezóny, je podľa Olbermanna zrelý na vyhodenie z NHL a mal by byť prinútený k odchodu do pekelnej diery Ruska, nech tam korčuľuje s Putinom.
Odkazy Američanov pod týmto tweetom neboli vôbec lichotivé. Spomínali, že aj na Ovečkina sa vzťahuje sloboda slova a že má právo gratulovať komu chce. Napriek tomu je tento názor na Rusov príznačný pre myslenie časti elity v USA. Zároveň je pre nich znepokojivé, že mnoho Američanov považuje RT za spoľahlivý, alebo aspoň porovnávací zdroj informácií. Démonizácia nepomáha, jednoducho fakty, ktoré RT ukazuje, podľa mienky časti obyvateľov USA lepšie popisujú realitu ako médiá, ktoré Donald Trump označil za „Fake News“. Tlak na RT je stále väčší a podľa Margarity Simoňjanovej, šéfky RT, pracovníci americkej redakcie RT v USA vystavení ostrakizácii a masovo vraj podávajú výpovede.
Je Russia Today stranícka?
Samozrejme že je. Ide o médium platené ruskou vládou, takže dáva priestor názorom, ktoré podporujú ruské videnie politiky a udalostí vo svete. Z logiky veci nebude preferovať výber správ, ktorá sú protiruské, maximálne ich zahrnie do svojho servisu s patričným komentárom. Naopak, preferuje správy, ktoré sú kritické voči politike napádajúcej Rusko a dáva priestor ľuďom, ktorí podobným správam oponujú. Ďalej zobrazuje zaujímavosti z ruského prostredia a v pozitívnom duchu informuje o Rusku a ruských spojencoch.
Je Russia Today fake news?
Nie je. Fake News je systém, ktorý manipuluje falošnými informáciami. Lenže práve toto RT nerobí. Správy, ktoré uvádza sú síce vlastným, straníckym výberom, ale sú pravdivé. Niekto môže toto považovať za manipuláciu. Treba si uvedomiť, že podobným spôsobom pracuje každé médium. Veľké krajiny majú podobný systém šírenia informácií ako je RT. Či je to BBC v Anglicku, France24 vo Francúzsku, čínska Xinhua alebo na americkej strane Hlas Ameriky a Rádio Slobodná Európa. sú to štátom platené informačné kanály, ktoré v podobnom duchu ako ruská RT informujú svetovú verejnosť o dianí z pohľadu krajiny, ktorá tento servis zabezpečuje.
Dôsledky
Zákon FARA, resp. jeho ruský ekvivalent sú v prvom rade zamerené na lobistické a mimovládne organizácie, pri ktorých nie je jasný ich zámer a mohli by svojou činnosťou priviesť obyvateľov do omylu. Naproti tomu akreditované novinárske a mediálne subjekty, kde je zrejmý ich pôvod a zameranie majú v civilizovanom svete právo na šírenie informácií ako súčasť slobody byť vypočutý. Divák by mal mať možnosť si utvoriť vlastný názor z rôznych zdrojov.
Ak nakoniec zákonnú povinnosť americkej administratívy RT America bude musieť splniť, bude to znamenať zjavnú diskrimináciu voči iným informačným zdrojom takisto financovanými zo zahraničia. Podobnú povinnosť Amerika neuplatňuje voči anglickým, francúzskym, alebo čínskym zdrojom. Rovnakú povinnosť neuplatňuje ani Rusko voči žiadnym cudzím médiám. Toto presne spomenula Maria Zachorova, keď uviedla, že niektoré médiá pôsobiace v Rusku dostávajú finančné prostriedky od USA, ale neobťažujú sa, aby sa zaregistrovali ako zahraniční agenti.
„Ak niekto začne bojovať špinavým spôsobom a zneužívať zákon tým, že ho použije ako nástroj na odstránenie televízneho vysielania, každý krok smerujúci proti ruskému médiu by bol splatený rovnakým spôsobom. Washington by si mal starostlivo zvážiť, kto môže byť cieľom takejto reakcie,“ povedala.
Kroky ruskej strany
Spomínal som Rádio Slobodná Európa, ktoré má redakciu v Moskve a ktorá by musela previesť rovnakú registráciu za zahraničného agenta v Rusku, podobne ako by stratili ruskú akreditáciu v Rusku všetky zahraničné informačné médiá s možným prepojením na USA. Rusko má v USA len dve organizácie, na ktoré sa zamerala protiruská hystéria, na ruskej strane by obštrukcie postihli celé informačné spektrum od redaktorov agentúr, cez noviny, rádiá a televízne stanice.
Ruský regulátor už poslal varovanie ruskej redakcii CNN, že do 11.10. musí „odstrániť nedostatky,“ inak príde o licenciu. Je viac ako zrejmé, že ide o jedno z prvých odvetných opatrení voči krokom americkej strany.
Agentúra Sputnik je dnes vyšetrovaná FBI a v prípade, že na základe tohto vyšetrovania budú vyvodzované nejaké dôsledky, rovnaké opatrenia je možné očakávať aj z ruskej strany.
Ak naviac ruská strana prikročí k obmedzovaniu práce aj iných, než len médií priamo financovaných americkou vládou – viď CNN, hrozí riziko medzinárodnej eskalácie, kde to bude zámienka na kroky západných krajín na cenzúru informácií. Pred týmito krokmi varovala hovorkyňa Ministerstva zahraničia. Každá zahraničná vláda, ktorá začne obmedzovať ruské informačné zdroje sa dočká odvetných opatrení
https://www.youtube.com/watch?v=nrxN1K0UqKU
Čo bude prvý krok k totálnej orwelizácii informačného priestoru a kde sa začne kriminalizovať nielen používanie informácií z ruských médií a ich sledovanie, ale aj ďalších neschválených informácií, ktoré môžu byť vládou považované za extrémistické a poburujúce. A tieto podvratné aktivity treba sledovať, udávať a postihovať. V románe 1984 George Orwella sa to volalo ideopolícia, dnes napr. konspiratori.sk.