Časopis Reflex na svojich stránkach zverejnil článok, ktorý sa svojou absurdnosťou nedá nijako komentovať. Iba zaradiť do rubriky novinársky humor. T.j. článok, ktorý bol myslený smrteľne vážne, ale svojou nezmyselnosťou vytvára dojem komédie. Pre našich čitateľov prinášame najšťavnatejšie úryvky o tom, ako sa Líbya ocitla v Putinových pazúroch.
[sociallocker][/sociallocker]
Už nadpis je famózny: Rusko zrejme rozmiestňuje svoje jednotky aj v Líbyi. A samozrejme to popiera. Môže ísť o ropu aj migráciu do Európy.
Nabudúce obvinia Putina, že žerie malé deti. A samozrejme to popiera, čo je vlastne dôkaz.
V tomto duchu článok pokračuje ďalej.
Kým Rusko vyhlasuje, že je „obkľúčené NATO“ a po internete sa šíria záhadné mapy, kde sú americké základne označené vlajkami aj po celom pobreží Číny, realita je trochu iná. Kým žiadna krajina NATO nepodnikla inváziu do susednej krajiny a neukradla jej kus územia, Rusko rozširuje svoj vplyv aj vojensky. Keď opomenieme ruských vojakov v Sýrii a na východnej Ukrajine, zdá sa, že rozmiestňuje svoje jednotky aj v Líbyi.
Kosovo neexistuje, rovnako ako Severný Cyprus. A zmeny režimov, ktoré sú krádežou celých krajín dosadením poslušných bábok, už vôbec nie 😀
Odkiaľ pochádza tvrdenie o ruskom angažmán v Líbyi?… informáciu potvrdzuje aj ruský magazín RBC. Reportéri RBC tvrdia, že Moskva presúva jednotky do Líbye už niekoľko mesiacov.
Bolo by vhodné, keby Reflex uviedol zdroj. RBC to zverejnili na tejto stránke. V skutočnosti len zopakovali verziu anglického bulváru Sun a pridali neoveriteľnú informáciu „z vlastných zdrojov“.
Súkromné vojenské jednotky sú síce v Rusku nelegálne, ale Utkin – Wagner bol videný aj na recepcii v Kremli, kam si Vladimir Putin pozýva významných vlastencov. Wagnerova armáda pôsobila aj na východnej Ukrajine a v Sýrii.
Rusko je demokracia a nie totalita. V totalite je zakázané všetko, čo nie je povolené. V demokracii je povolené všetko, čo nie je zakázané. Je pravda, že v Rusku neexistuje predpis o organizovaní súkromných vojenských jednotiek. Ale nie sú ani zakázané. Takže pôsobiť môžu. A keďže je to súkromný biznis (mimochodom, po celom svete jeden z najlukratívnejších), ponúkajú služby každému, kto zaplatí
Pokiaľ ide o zbrane, v Líbyi boli okrem vojakov údajne rozmiestnené aj strely použiteľné proti lodiam a protiletecká obrana SS-300.
Tu už rozum zostáva stáť. Každý, kto vie, ako funguje armáda a zabezpečenie zbraňových komplexov sa len pousmeje. Jednak redaktorovi preskočilo, keď pri slove RUS číta príslušník SS a namiesto S-300 napíše SS-300. Za druhé systémy ďalekého dosahu sa umiestňujú len v zabezpečených oblastiach a popri nich musí byť rozmiestnené množstvo systémov krátkeho dosahu na ich vlastnú ochranu, musí byť pripravená logistika a masívna ochrana. To by sa mohlo použiť len v tom prípade, ak by tam bolo Rusko oficiálne, tak ako v Sýrii. Riziko, že príde o pokročilý a dodnes prísne utajovaný systém je zásadné.
Rast ťažby líbyjskej ropy by mohol tlačiť dole ceny na svetových trhoch, čo je opak toho, čo Kremeľ potrebuje.
Hlupák, ostane hlupákom. Líbya trh s ropou nijako neovplyvní. Ich podiel na celosvetovej ťažbe je okolo 1-1,5% a Rusi by mohli z tohto množstva ovplyvniť možno pár desatín…
Aký by to všetko malo zmysel? …umožniť novú utečeneckú vlnu do Európy
Treba to vôbec komentovať?