Lukáš Lhoťan v Reflexe píše o rodinnej dráme v Poľsku: Štrnásťročná dievčina konvertovala na islam, rodičia o ňu bojujú. Maria pod vplyvom svojich moslimských kamarátok a multikultúrnej výchovy v škole sa „dobrovoľne rozhodla“ pre zmenu viery a celého života.
Poľská verejnoprávna televízia TVP zverejnila v relácii Alarm! reportáž o prípade dievčaťa Márie pôvodom z Ukrajiny, ktorá žije v Poľsku. Dievča malo pod vplyvom svojich moslimských kamarátok a multikultúrnej výchovy v škole konvertovať na islam. V anotácii poľskej televízie sa priamo hovorí o „boji rodičov o štrnásťročnú dcéru“ konvertujúcej k islamu, ktorá povedala svojim rodičom, že sa chce vydať za moslima a rodiť deti. A tak začala dráma, kedy dievča proti rodičom podporili nielen ľavicoví aktivisti, moslimský duchovný z varšavskej mešity, ale aj poľský súd.
Rodinná dráma stále trvá. Zúfalí rodičia bojujú o svoje dieťa a cez poľskú televíziu posielajú svoje dcére zúfalý srdcervúci odkaz: „Dcérka, vráť sa prosím. Všetci ťa milujeme. Všetci na teba čakáme,“ hovorí na kameru otec dievčaťa. Na kameru hovoria aj plačúca matka dieťaťa a opisuje, že už nevie, ako sa má v živote ďalej držať, že jej už dochádzajú sily.
Rodičia dievčaťa nie sú len tak nejakí obyčajní ľudia.Jej otec – hrdina ukrajinskej revolúcie z Majdanu – a matka – umelkyňa – našli pred tromi rokmi v Poľsku ochranu a pomoc. Viktor Reka, otec dievčaťa, opisuje, že bol zranený počas revolúcie na Ukrajine a Poľsko mu ponúklo lekársku pomoc. Rodina sa do Poľska presťahovala a dieťa začalo chodiť do školy, kde sa dcére veľmi páčilo. Ako však tvrdia rodičia, od roku 2015 sa s nimi začala dcéra baviť o tom, že by chcela konvertovať na islam. Rodičia opisujú, že v škole bolo veľa detí z moslimských krajín a tie začali ich dcéru ovplyvňovať a rodine začali problémy.
Poľskí novinári popisujú, že dcéra sa mala stať agresívna a mala sa čoraz viac rodičom odcudzovať.Otec dievčaťa tvrdí, že dcére povedal: „Počuj, dcérka, máš iba štrnásť rokov, až budeš mať osemnásť rokov, tak budeš dospelá a vtedy sa môžeš rozhodnúť, akú chceš mať vieru. Ale do tej doby sme my zodpovední za Tvoj život.“ Neskôr sa ukázalo, že Mária sa zoznámila s dvadsaťročným moslimom a povedala rodičom, že si ho chce vziať a začať mu rodiť deti. Následne nedospelé dievča utieklo z domu a podľa poľského súdu na to má právo.
Advokát Maciej Kryczka z právneho inštitútu Ordo Luris sa zastal rodičov a povedal poľskej televízii, že rodičia majú právo ovplyvňovať svoje deti a podľa jeho názoru rozhodnutie súdu obmedzuje práva rodičov, keď dieťa ešte nie je schopné plne pochopiť následky svojich činov. Naopak Slavomir Sikora, predstaviteľ školy na ulici Raszynska vo Varšave, kde mala Mária byť ovplyvnená v prospech islamu, povedal poľským novinárom, že iba rešpektovali vôľu študentky v rámci rešpektu k náboženskej tolerancii.
Ako zaznelo v reportáži, tak škola, ktorú navštevovala Mária, má ako základ školských osnov výučbu smerom k multikulturalizmu. To priznala v jednom staršom rozhovore aj jedna zo zakladateliek tejto školy Krystyna Starczewski slovami: „Tak sa nám podarilo zaviesť multikulturalizmus (tj. Výučbu v tejto škole) … samozrejme, že v tejto škole uplatňujeme princípy školskej demokracie a multikulturalizmu.“
Poľskí novinári v reportáži ďalej opisujú, že sa im podarilo preniknúť do uzavretej diskusnej skupiny poľských moslimov na sociálnej sieti Facebook, kam mali moslimovia lákať nemoslimské dievčatá a viesť s nimi konverzáciu o výhodách islamu a života podľa zákona koránu. Podľa rodičov aj ich dcéra Mária mala byť členkou takejto diskusnej skupiny na internete.
Rodičia v rozhovore s novinármi ďalej popisujú, ako u dcéry našli islamskú propagačnú literatúru a ako sa o jej konverzii k islamu dozvedela najprv jej matka z webu Instagram, kde ich dcéra zverejnila fotografie z konverzie k islamu vo varšavskom islamskom centre. Literatúra, ktorá mala byť súčasťou vecí ich dcéry, je sústavou brožúrok, ktoré s podporou finančných zdrojov (nielen) zo Saudskej Arábie využívajú islamistické organizácie na propagáciu islamu v Európe. Ide napríklad o publikáciu Stručný sprievodca k porozumeniu islamu (vydaná aj v češtine Islamskou nadáciou v Prahe) alebo propagandistickú publikáciu Postavenie ženy v islame (tiež vyšla v češtine pod názvom Ženy v islame a ženy v židovsko-kresťanskej tradícii – mýtus a realita, vydavateľom bola opäť Islamská nadácia v Prahe).
Poľskí novinári sa pokúsili urobiť rozhovor s duchovným islamského centra, ale ten sa ich snažil presvedčiť, že ku konverzii na islam tohto dievčaťa v tomto islamskom centre nedošlo. Z toho dôvodu sa nemusel zaujímať o vek dievčaťa, ktorá do mešity dochádzala už ako moslimka. Na otázku novinárov, či pätnásťročné dievča je natoľko vyspelé, že môže prijať islam, zodpovedá moslimský duchovný, že nie. Že musí mať osemnásť rokov. A ďalej hovorí o tom, že v mešite rešpektujú poľské zákony. Podľa podkladov poľských novinárov však ku konverzii dievčatá malo dôjsť naozaj v tejto mešite.
Poľským novinárom sa podarilo zistiť, že dcéru v právnej bitke proti jej rodičom zastupuje nezisková organizácia Dávame deťom silu. Novinári opisujú, že keď sa začali v tejto neziskovej organizácii vypytovať na kauzu Mária, tak začala byť pracovníčka tejto organizácie silne nervózna a všetky otázky novinárov na to, či niekto z moslimov nemanipuluje s touto nedospelou dievčinou, odbila pracovníčka stroho, že ide o verziu rodičov a oni novinárom nijako viac nepomôžu.
Novinárom sa nakoniec podarilo skontaktovať dievča cez internet a v rozhovore cez chatovací dialóg im dievča tvrdí, že ju rodičia mali psychicky a fyzicky týrať a preto od nich utiekla. Tiež obvinila rodičov, že oni klamú a kazia jej život. „Som plne svojprávnou osobou, ktorá vo svojom veku vie, čo robí, čo nemôžem povedať o svojich rodičoch. Ktorí každodenne o mne klamú a kazia mi život. A poviem ešte jednu pravdu, tí ľudia (tj. rodičia) sa o mňa neboja, sú to egoistickí ľudia, ktorých dobre poznám,“ napísala Mária novinárom.Keď s týmito obvineniami dcéry konfrontovali matku, tá sa rozplakala a povedala im, že ak si dcéra myslí, že jej nejako v živote ublížili, tak že ju za to prosí o odpustenie. A chce jej povedať, že na ňu čaká celá jej rodina a že sa bojí, aby sa raz nedozvedela, že jej dcéra bola unesená a už jej nie je. Ako sa v reportáží zistilo, tak nie sú žiadne dôkazy o tom, že by rodičia dievčinu fyzicky týrali.
Analytik Piotr Ślusarczyk zo združenia Európa budúcnosti sa k prípadu v reportáži vyjadril slovami, že je šokujúce, ako žiadny zo zodpovedných úradov nechce rodičom v ich trápení pomôcť, pravdepodobne preto, aby neboli náhodou verejne obvinení z netolerancie k islamu.
Redaktor poľskej televízie na záver relácie krátko hovoril o tom, že spôsoby, akými vyznávači islamu lákajú mladých ľudí k svojej viere, pripomínajú praktiky lovu nových členov u náboženských siekt a že je škoda, že sa súčasťou tohto moslimského systému stali aj poľské verejné inštitúcie.
Islamské centrum – mešita vo Varšave, kde malo dôjsť ku konverzii Márie k islamu a kam má aj naďalej dochádzať, je riadená Ligou moslimov v Poľskej republike, čo je moslimská organizácia pôsobiaca v Poľsku od roku 2001. Poľská kontrarozviedka (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego) na svojom webu v Prehľade vnútornej bezpečnosti za rok 2011 uvádza prepojenie Ligy moslimov s islamistickým hnutím Moslimských bratov prostredníctvom Federácie islamských organizácií v Európe. Liga oficiálne spravuje v Poľsku 8 mešít a modlitební.