Včera sa konalo referendum v Macedónsku. Výsledkom mala byť zmena názvu krajiny na „Severné Macedónsko„. Ako píše agentúra Reuters, referendum nebolo platné.

Výsledok referenda nie je pre parlament právne záväzný. Napriek tomu sa poslanci zaviazali, že ho budú rešpektovať. Na úspešné uznanie referenda za platné bolo tak ako v Slovensku nutná účasť 50% oprávnených voličov.

Zmena názvu bola výsledkom dohody s Gréckom, ktoré blokuje vstup Macedónska do NATO a Európskej Únie. Grécko namietalo, že názov Macedónsko je už obsadený, keďže je to pomenovanie provincie na severe Grécka.

Prezident Macedónska Gjorge Ivanov odmietol podpísať dohodu s Gréckom o zmene názvu.  Parlament ju následne ratifikoval a malo sa pristúpiť ku zmene Ústavy, čím by sa zmena názvu uzákonila.

Prezident v referende pripojil k odporcom zmeny názvu a vyzval občanov na bojkot. Odporcovia viedli kampaň na ignorovanie účasti. Ich snaha bola korunovaná úspechom.

Je zrejmé, že dohoda s Gréckom nedostala zelené svetlo od ľudí,“ povedal novinárom hlavný nacionalistický líder VMRO-DPMNE Hristiajn Mickoski.

Proatlantický premiér Zoran Zaev už sľúbil, že bude pokračovať v nastúpenom procese. Vzhľadom na to, že referendum má len odporúčací charakter, predstavitelia vlády sa už predtým vyjadrili, že budú akceptovať iba pomer kladných a záporných hlasov. Hoci sa referenda zúčastnilo okolo 40% voličov 90% zúčastnených sa vyjadrilo za zmenu názvu.

Podľa Zaeva je však 80% obyvateľov Macedónska za vstup do euroatlantických štruktúr.

Som odhodlaný dostať Macedónsko do Európskej únie a NATO,“ povedal Zaev. Neskôr vo večerných hodinách hovoril podobným spôsobom: „Je čas podporiť Európske Macedónsko.

Nacionalisti však majú v 120 člennom parlamente 49% hlasov. Na zmenu ústavy je nutná 2/3 väčšina, takže je zrejmé, že zmenu názvu nebude možné za súčasného stavu realizovať. Zaev na to konto tvrdí, že ak zmena neprejde v parlamente, vypíše predčasné parlamentné voľby.