Vyberte položku Stránka

Referendum v Macedónsku o zmene názvu krajiny nebolo platné

Referendum v Macedónsku o zmene názvu krajiny nebolo platné

Včera sa konalo referendum v Macedónsku. Výsledkom mala byť zmena názvu krajiny na „Severné Macedónsko„. Ako píše agentúra Reuters, referendum nebolo platné.

[sociallocker][/sociallocker]

Výsledok referenda nie je pre parlament právne záväzný. Napriek tomu sa poslanci zaviazali, že ho budú rešpektovať. Na úspešné uznanie referenda za platné bolo tak ako v Slovensku nutná účasť 50% oprávnených voličov.

Zmena názvu bola výsledkom dohody s Gréckom, ktoré blokuje vstup Macedónska do NATO a Európskej Únie. Grécko namietalo, že názov Macedónsko je už obsadený, keďže je to pomenovanie provincie na severe Grécka.

Prezident Macedónska Gjorge Ivanov odmietol podpísať dohodu s Gréckom o zmene názvu.  Parlament ju následne ratifikoval a malo sa pristúpiť ku zmene Ústavy, čím by sa zmena názvu uzákonila.

Prezident v referende pripojil k odporcom zmeny názvu a vyzval občanov na bojkot. Odporcovia viedli kampaň na ignorovanie účasti. Ich snaha bola korunovaná úspechom.

Je zrejmé, že dohoda s Gréckom nedostala zelené svetlo od ľudí,“ povedal novinárom hlavný nacionalistický líder VMRO-DPMNE Hristiajn Mickoski.

Proatlantický premiér Zoran Zaev už sľúbil, že bude pokračovať v nastúpenom procese. Vzhľadom na to, že referendum má len odporúčací charakter, predstavitelia vlády sa už predtým vyjadrili, že budú akceptovať iba pomer kladných a záporných hlasov. Hoci sa referenda zúčastnilo okolo 40% voličov 90% zúčastnených sa vyjadrilo za zmenu názvu.

Podľa Zaeva je však 80% obyvateľov Macedónska za vstup do euroatlantických štruktúr.

Som odhodlaný dostať Macedónsko do Európskej únie a NATO,“ povedal Zaev. Neskôr vo večerných hodinách hovoril podobným spôsobom: „Je čas podporiť Európske Macedónsko.

Nacionalisti však majú v 120 člennom parlamente 49% hlasov. Na zmenu ústavy je nutná 2/3 väčšina, takže je zrejmé, že zmenu názvu nebude možné za súčasného stavu realizovať. Zaev na to konto tvrdí, že ak zmena neprejde v parlamente, vypíše predčasné parlamentné voľby.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This