„Rôzne scenáre a eventuality, ktoré sme počuli vo Švédsku, Estónsku, Lotyšsku a Poľsku počas ruských akcií a potenciálni reakcie NATO by mali byť posúdené americkým ministerstvom obrany… To platí pre jasnú predstavu o úlohe, ktorú v Kaliningrade hrá jeho silný obranný systém. Ako ho NATO bude neutralizovať? Celé téma neutralizácia Kaliningradu vyvoláva otázku eskalácie a potenciálnej ruskej reakcie na skutočnosť, že Rusko to bude posudzovať ako údery na vlasť,„uvádza sa v dokumente RAND na str. 80, ktorý bol vydaný ako súčasť výskumu na tému „Európske vzťahy s Ruskom“ (Ako by preboha asi reagovali Spojené štáty, keby niekto zaútočil na Aljašku či Havaj, ktoré sú mimo samotný štátny útvar USA? Už samotná základná otázka – ako eliminovať protiraketovú obranu Kaliningrade je navýsosť provokatívna a trochu šialená! – pozn. red.)
Okrem toho odborníci vyzvali Pentagon, aby posúdil možnosti ruskej politiky destabilizovať krajiny Pobaltia, „vrátane obsadenie hranice enklávy a podnecovanie vnútorných nepokojov„, ako aj opatrenia proti ich posilnenie.
Ruská strana pritom opakovane poprela obvinenia vojenskej hrozby Moskvy voči nezávislosti pobaltských krajín. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nazval takéto výroky za absurdné a bezdôvodné. Pritom sú v pobaltských krajinách rozmiestnené prápory NATO v blízkosti ruských hraníc a NATO pravidelne vykonáva cvičenie v tejto oblasti. Podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, sily NATO sa na západných hraniciach Ruska sa zvýšili v priebehu desaťročí osemnásobne.
„Americké ministerstvo obrany môže využiť politické a vojenské hry, aby pochopilo možnú zložitosť aliancie za účelom dosiahnutia konsenzu, otvorenie možností NATO a potrebný čas. Navyše bude tiež užitočná podrobnejšia analýza síl vnútornej bezpečnosti pobaltských krajín,“ uviedla správa RAND.
Americkí odborníci odporúčajú Pentagonu „aby použil určité neobvyklé scenára, ako je obsadenie Gotlande (Švédskom vlastnený ostrov v Baltskom mori – pozn. Red.), Až po simulácie (situácií),“ Analytici tiež vyzývajú „k zlepšeniu zdieľanie spravodajských informácií v rámci NATO“ .
Podľa RAND napätie vo vzťahoch s Ruskom poskytuje krajinám NATO možnosť udržania interakcie medzi aliančným partnermi po odchode z Afganistanu. Tiež poznamenal, že podpora v prospech členstva v aliancii vo Švédsku a Fínsku rastie.
Odborníci nevenovali pozornosť téme protiruských sankcií s tým, že vraj „lopta v tomto bode je na strane Moskvy„. „Ak Moskva oslabí intenzitu krízy na Ukrajine, alebo by neposilnila bojové aktivity, väčšina európskych vlád bude kladne reagovať smerom k určitému uvoľnenie sankcií. Ak naopak Rusko posilní svoju účasť v situácii na Ukrajine, alebo sa bude kdekoľvek vyhrážať agresívnymi akciami, diskusia v Európe o ďalších reakciách bude pokračovať,“ napísali v správe.
Moskva pravidelne uvádza, že nie je účastníkom vnitroukrajinského konfliktu v Donbasu alebo subjektom minských dohôd, a hovoriť jazykom sankcií s Ruskom je kontraproduktívne.
RAND Corporation je nezisková mimovládna organizácia, ktorá získava finančné prostriedky od vlády USA a súkromných sponzorov. Korporácia s ročným rozpočtom okolo 250 miliónov dolárov na výskum a poradenstvo v otázkach bezpečnostnej politiky, vzdelávania, energetiky, vedy a charity, vyhlasuje, že jej cieľom je „pokoj a bezpečnosť Spojených štátov“. Má silný lobistický vplyv v najvyšších militaristických a reakčných kruhoch nielen v USA, ale aj v Európe.
Zdroj: RAND