Rakúske predčasné parlamentné voľby sa skončili očakávaným víťazstvom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Ich náskok je však relatívne malý pred dvojicou Slobodných a Socialistov. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) skončila so ziskom 27,35 percenta hlasov pred Sociálnymi demokratmi z SPÖ s 26,75 percenta. Ľudovci budú musieť dlho rozmýšľať, s kým pôjdu do vlády
ÖVP pod vedením 31-ročného Sebastiana Kurza získala podľa rakúskej televízie ORF 31,36 percenta, čo by im prinieslo 62 kresiel v novom rakúskom parlamente.
Poradie volieb s volebnou účasťou 67,56 percenta registrovaných voličov ešte môžu zamiešať hlasy zaslané poštou. Tie budú do výsledkov zarátané v pondelok a definitívne výsledky volieb do konca týždňa.
Socialisti na čele s úradujúcim spolkovým kancelárom Christianom Kernom sa už pred voľbami vyjadrili o svojom odchode do opozície.
Rakúsky parlament má kvórum pre vstup do parlamentu 4%. Cez túto hranicu sa dostala ešte strana NEOS s 4,96 percenta a Kandidátka Petra Pilza so ziskom 4,14 percenta hlasov.
Pred sčítaním korešpondečných hlasov je mimo mimo parlament strana Zelených s 3,32 percenta hlasov.
Ľudovci majú len dve voľby
Buď utvoria vládu so socialistami alebo slobodnými. Varianta tichej podpory jednej zo strán je možná, ale nepravdepodobná
Príklad z minulosti, keď sa v roku 2000 slobodní Jorga Heidera nedostali do vlády, je síce pekný, ale odvtedy sa udialo viac vecí. Jorg Heider bol obviňovaný z nacistického sentimentu a nakoniec celá strana vyrástla na podhubí rakúskeho nacionalizmu. Doba však pokročila a prípadná koalícia s FPÖ by už v Európe nevzbudila žiadny rozruch.
Problém so slobodnými je v tom, že Kurz použil recept, ktorý s úspechom využili aj ďalší európski politici. Jednoducho prebral ich ostrú antimigračnú rétoriku a slobodným ostalo už len vyhranenie sa voči islamu. Zdanlivá názorová blízkosť však ešte nemusí byť postačujúcou podmienkou pre vytvorenie vlády. Naviac šéf FPÖ Heinz-Christian Strache, ktorý mal pôvodne šancu aj na volebné víťazstvo, nemusí prežiť pád strany na tretie miesto.
Zatiaľ nevieme, ako vážne Kurz svoju politiku voči migrantom myslí. Jeho základným cieľom bolo podľa portálu Politico predstaviť zmenu.
Recept na víťazstvo
Kurz si dal podmienku pri prijatí nominácie, že stranu prerobí na svoj obraz. Mandát od vedenia strany, ktorá sa tackala na treťom miesto za suverénnymi slobodnými a socialistami, dostal. Jeho nástup do vedenia strany preferencie vytiahli na prvé miesto. Recept na úspech je zdanlivo jednoduchý. Treba namiešať koktail tém a rétoriky, ktorý je vlastný radikálnym a populistickým stranám s osvedčenými témami mainstreamovej strany.
Ľudovci, ktorí sú pri moci v Rakúsku od roku 1987 s touto stratégiou uspeli. Voľby dopadli podobne ako v prípade Holandska, kde pritvrdenie politických vyjadrení viedlo k úspechu premiéra Rutteho na úkor Strany Slobodných Geerta Wildera. Ukázalo sa, že kritici, ktorí tvrdia, že mainstreamová strana radikálnejším postojom nemôže odlákať voličov populistických strán, nemajú pravdu.
Ľudia neradi experimentujú a potom im postačuje, že politici dokážu aspoň čiastočne reflektovať ich obavy. Ak budú mať nádej, že vláda bude riešiť ich hlavný problém, radšej dajú hlas strane s vládnou skúsenosťou. Napriek masívnej propagande naprieč Európou, že migranti a bezpečnosť nie sú hlavný problém, voliči svojimi preferenciami hovoria niečo iné.
V Európe sa zatiaľ berie myšlienka na koalíciu FPÖ a ÖVP ako síce nepríjemná, ale znesiteľná. Zdá sa, že dnes by už nenasledovali demarše ako to bolo pred 17 rokmi. Kurz po zvolení do vedenia strany v júli tohto roku dal najavo očakávanie, že európski politici sa nebudú miešať do rakúskych záležitostí
Ľudovci do koalície so socialistami?
Strana Christiána Kerna sa chystá na odchod do opozície. Jej problém je spoločným problémom všetkých socialistických strán. Prestala zastupovať ľudí práce, prestala počúvať ich základné obavy a posunula sa do stredu k technokratickým témam. Obviňovanie OVP z posunu k „populizmu“ a radikalizácie politickej scény je nepochopením reality. V skutočnosti sa oni posunuli tak ďaleko od názorov voličov, že im ich názory odrážajúce sa v rétorike Sebastiana Kurza znejú radikálne.
Pred voľbami Rakúskom otriasol škandál, keď sa dostalo na verejnosť, že socialisti organizovali špinavú kampaň. Jej cieľom nebol nik iný, ako šéf OVP Kurz, ktorého kampaň vykresľovala ako rasistu a antisemitu. Na Facebooku konzultanti strany vytvorili stránky a komentáre, ktoré mali zasiahnuť citlivé miesta rakúskych voličov.
SPÖ sa v januári rozhodla prenajať služby izraelského politického konzultanta Tal Silbersteina, ktorý si vybudoval povesť používaním neortodoxných metód.
Podľa zmluvy so Silbersteinom, ktorú SPÖ uvoľnila, jeho firma mala na starosti vedenie názorových skupín a poskytovala aj prieskumy verejnej mienky. Silberstein sa tu nezastavil. Aj keď SPÖ spočiatku odmietla zapojenie sa do geurilla marketingu na stránkach Facebooku, strana nakoniec súhlasila so Silbersteinovým plánom.
Na jednej zo stránok Facebooku – „Pravda o Sebastianovi Kurzovi“ – bol minister zahraničných vecí vykreslený ako nástroj amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorý tajne plánoval otvoriť rakúske hranice pre ďalšiu vlnu utečencov. Stránka bola ladená antisemitsky, preto sa pôvodne voliči domnievali, že ide o dielo slobodných.
Za týchto okolností je len ťažko predstaviteľné, že SPÖ sa stane Kurzovým partnerom. Rakúsko zrejme čakajú zaujímavé časy