Vyberte položku Stránka

Pyrrhovo víťazstvo CSU v Bavorsku, AfD tiež sklamaná

Pyrrhovo víťazstvo CSU v Bavorsku, AfD tiež sklamaná

Agentúra Reuters komentuje nedeľňajšie voľby v spolkovej republike Bavorsko. Strana CSU doslova utrpela víťazstvo, jedno z najhorších vo svojej histórii.

[sociallocker][/sociallocker]

Podľa predbežných výsledkov volieb v Bavorsku, realitou je pád CSU. Strana získala len okolo 37,3% hlasov, pričom stratila absolútnu väčšinu v krajine len druhýkrát od roku 1962.

Druhí skončili Zelení so 17,8%, ktorí svoj zisk z minulých volieb viac ako zdvojnásobili.

Na treťom mieste skončila protestná nová strana, tzv. strana Slobodných voličov s 11,7%. Táto strana sa zrejme stane koaličným partnerov CSU.

Veľké sklamanie zažíva strana AfD, ktorá určite čakala viac ako 10,7%.

Až piata skončila vládna koaličná strana SPD so ziskom okolo 9,5%.

Faktickým víťazom volieb sa stávajú Zelení, ktorí odlákali liberálnejších voličov CSU a tých, ktorí tradične hlasujú za ľavicovo orientovaných sociálnych demokratov SPD.

Nemecké noviny tvrdia, že zlý výsledok CSU je výsledok zbytočnej opozície predsedu strany Horsta Seehofera voči migračnej politike Angely Merkelovej. Seehofer, ktorý je ministrom vnútra slovne útočil na Merkelovú. Avšak žiadne konkrétne kroky na realizáciu svojej kritiky neurobil

To vytvorilo politickú klímu polarizácie, z ktorej najviac profitovali Zelení a AfD s jasným postojom k prisťahovalectvu,“ povedal Michael Weigl z Univerzity v Passau. „V prípade CSU táto stratégia zlyhala.

Chabý výsledok CSU robí ťažkú hlavu aj Angele Merkelovej zo sesterskej strany CDU. Komentátori tento výsledok prezentujú aj ako jej oslabenie.

Rovnako bolí aj útek voličov od SPD, kde strana utrpela doslova debakel. Andrea Nahles, šéfka SPD obviňuje z výsledku zlú vládu v Berlíne, kde je strana SPD vo veľkej koalícii s úniou CDU/CSU

 

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This