Odhalenie nových zbraní Vladimíra Putina priviedlo západných stratégov do pomykova.
Čo je dôležité, o rozsahu ruského pokroku nikto nemal ani tušenia. Jednotlivé dieliky skladačky na verejnosť presakovali. Vie sa, že hypersonické zbrane (Zirkon) sa už zavádzajú, rovnako ako bol oznámený významný pokrok v oblasti laserových zbraní. ´Tiež sa diskutoval aj hypersonický klzák a konštrukčné riešenie rakety Sarmat bolo známe už dávno. Podvodné autonómne torpédo je horúcou témou na stránkach tlače už dlhú dobu
[sociallocker][/sociallocker]
Avšak minimálne strely s plochou dráhou letu a nukleárnym pohonom sú jednoducho predstavou z oblasti vedeckej fantastiky. Doteraz nič podobné nebolo. Rovnako je aj oznámenie o zaradení nových zbraní do výzbroje nečakané.
Nie je známe, že by sa spravodajské služby týmto zaoberali, žeby CIA, NSA, či iné agentúry, ktoré požierajú desiatky miliárd dolárov bili na poplach.
Pred Putinovým prejavom pozorujeme len ticho.
Jednoducho si všetci mysleli, že po tom, čo sa Rusko skoro rozpadlo koncom 90-tych rokov, už sa nikdy nedá dokopy. Aj preto Západ ignoroval výzvy Ruska na akúkoľvek komunikáciu a robil si čo chcel.
Prejav Putina v Mníchove v roku 2007 nebol prekvapením preto, že by povedal nejakú novú vec. Amerika si po víťazstve v studenej vojne vyhradila právo vládnuť celému svetu, bolo to nové Impérium, svet amerického hegemóna. Prekvapenie nastalo preto, lebo sa ozval v očiach Západu geopolitický trpaslík, ktorého síce trpíme pri stole, ale inak nemá žiadne právo.
Rusi doslova zmizli z hľadáčika politikov a tajných služieb. Zmizli časy, keď šifranti a analytici hľadali akúkoľvek zmienku, že sa niečo v krajine Sovietov zmenilo. Už dávno sa nikto nestaral o snímky z Ruska, ako to bolo počas studenej vojny.
A tak Rusi neustále „prekvapovali„. Nikto nečakal bleskové obsadenie Krymu bez jediného výstrelu, Však Rusi by takú obrovskú logistickú operáciu nezvládli bez dlhodobých, dávno odhalených príprav.
Operácia v Sýrii – opäť obrovský šok. Ako je možné, že niekto dokáže za relatívne smiešne peniaze zachrániť krajinu pred mocenským kolapsom a celé roky pokračovať v logisticky len ťažko zvládnuteľnej intenzite. Naviac efektivita ruských zbraní sa ukázala ako ďalší šok. Rakety Kalibr s plochou dráhou letu na nejakú dobu doslova v panike vyhnali z Perzského zálivu americké lietadlové lode.
Spoločným menovateľom všetkým týchto prekvapení bolo sústavné podceňovanie Ruska a z toho vyplývajúci postoj, že sa o jeho záujmy nijako netreba starať.
Dôležité je, že na ruské aktivity nereagovali zásadným spôsobom ani plány Pentagonu. Bolo to vidno pri predstavení rozpočtu na rok 2019. Sú to samé klasické veci – nové lode, lietadlá, ponorky. V plánoch nie je žiadna položka – desiatky miliardy na výskum a zavádzanie revolučných riešení.
Pár dní po prezentácii nukleárnej stratégie, kde sa hovorí o taktických jadrových úderoch, sa zverejnil rozsah a forma budgetu Pentagonu.
A vyzerá veľmi smiešne, keď po odhalení rozsahu nových schopností zbraňových systémov na strane Ruska, Pentagon tvrdí, že so všetkým rátal.
Hovorkyňa Pentagonu Dana White na tlačovom brífingu 1.3.2018 povedala, že Pentagon informácia Putina neprekvapila
„Toto vyhlásenie nás neprekvapilo. A americký ľud by si mal byť istý, že sme plne pripravení,“ povedala
Na otázku ohľadom toho, či oznámenie zmení nukleárnu doktrínu, povedala, že to nie je nutné, pretože s tým už bolo rátané.
„Tieto zbrane, o ktorých sa hovorí, sú vo vývoji veľmi dlho. Takže nie, naša jadrová doktrína všetko toto zahrnula do úvahy. A plánujeme s tým.“
Podľa hovorkyne sú strategické sily adekvátne a postačujú na obranu. Doktrína teda „samozrejme“ ráta aj s nezachytiteľnými zbraňami.
Podľa všetkého hovorkyňa Pentagonu sa snaží hasiť škody. Biely dom zrejme zvolil stratégiu strčenia hlavy do piesku. Bude sa tváriť, že sa nič nedeje, spokojne si vyvíjať svoje neúčinné zbrane pre strategický konflikt. A naďalej bude tvrdiť, že Rusko je geopolitický trpaslík.
Na americkej strane nepadajú hlavy. V tomto momente mal byť minimálne odvolaný šéf CIA, resp. šéf vojenskej rozviedky DIA a nahradený niekým iným. Mali zasadať výbory Kongresu, ktoré by mali prehodnocovať priority Ameriky. Krajina by jednoducho mala napnúť všetky sily aby dohnala ruský náskok.
Mala nasledovať horúčkovitá aktivita aká nastala, keď sa Američania zobudili jedno ráno so Sputnikom nad hlavou. Aktivita, ktorá viedla ku kozmickému programu obrovských rozmerov a priviedol Američanov na Mesiac.
Ale ak sa nič nedeje, znamená to, že Biely dom nič nepochopil. Amerika nič nepochopila. A táto pokračujúca slepota je nebezpečná. Rusko dalo najavo, že už nemieni ustupovať. Ak napriek tomu bude Amerika pokračovať v doterajšom kurze, skôr alebo neskôr dôjde k ostrému konfliktu.
Nová americká doktrína dovoľuje použiť jadrové zbrane ako taktický prostriedok. Jadrový granát sa stal druhom trocha silnejšej munície. Putin však vyhlásil, že Rusko sa postaví nielen voči útoku na svoje územie, ale aj voči útoku na územie spojencov.
Rusko vyzbrojilo armádu, ale Putin odkázal svetu, že niekomu nič nechce hroziť, nemá žiadne nároky, nechce meniť režimy, šíriť žiadne ideológie. Len chce, aby Amerika a Západ nechali Rusko a jeho spojencov na pokoji. Presne naplnil staré rímske heslo „Si vis pacem para bellum„. Ak chceš mier, chystaj vojnu.
Rusko sa pripravilo na vojnu a teraz chce mier.
A medzitým krajina, ktorá je pod sankciami, vydáva na zbrojenie (na svoje pomery) enormné množstvá prostriedkov, postavila od roku 2011 len v Moskve 60 nových staníc metra a do piatich rokoch dokončí Veľkú okružnú trasu – 69 km s celkove 31 stanicami.