Putin vypravil prvú zásielku plynu z Jamalu – do Anglicka

Veľká Británia v poslednom čase patrí k najtvrdším kritikom Ruska a jeho energetických projektov. Podľa denníka Telegraph však práve z Ruska prichádza do Británie 170 tisíc ton skvapalneného zemného plynu (LNG).

Cesty biznisu, sa zdá, chodia inými cestičkami ako sú cesty veľkej politiky. Veľká Británia objavila v minulosti na dne Severného mora veľké zásoby zemného plynu. Krajina patrila desaťročia k exportérom suroviny. Po vyčerpaní ložísk sa musí spoliehať na cudzie zdroje. Zdá sa, že jedným z významných zdrojov sa stáva Rusko. To isté Rusko, ktoré je doslova nepriateľom súčasnej administratívy premiérky Theresy Mayovej a ktorá tvrdí, že východná veľmoc ovplyvňuje voľby v Anglicku a všade vo svete.

Začiatok súčasnej zimy je tvrdý. Teploty sú hlboko pod nulou, čo je pre pre relatívne miernu anglickú klímu nezvyčajné. Hlavný plynovod z Holandska a Belgicka, ktorý zásobuje 40% územia Británie bol v pondelok odstavený a výbuch rozvodnej stanice v Rakúsku zablokoval časť transportnej siete v Európe. To spôsobilo nervozitu a diskusie okolo dostatočnej flexibility transportnej siete a kapacít skladovacích priestorov plynu.

Daily Telegraph tvrdí, že Británia trestuhodne zaspala a v čase, keď sa na plyn spoliehajú státisíce domácností, nemá zabezpečené dostatočné zdroje pre prípad náhlych výpadkov.

Pred troma dňami sme písali o dokončení prvej fázy závodu na skvapalňovanie zemného plynu (LNG) na severe Ruska. Za účasti Vladimíra Putina bola vypravená prvá loď naložená 170 tisíc tonami LNG. Firma Novatek, ktorá je väčšinovým vlastníkom projekt o koncovom zákazníkovi nič nepovedala. Zdá sa, že anglický denník Telegraph má  vlastné informačné zdroje, keď napísal

Spojené kráľovstvo tiež dováža plyn, ktorý bol schladený do kvapalného skupenstva a prepravovaný tankermi. Tie prichádzajú predovšetkým z Kataru, avšak v najbližších týždňoch sa očakáva, že prvý tanker skvapalneného zemného plynu (LNG) dorazí zo sankcionovaného ruského exportného projektu.

Túto správu potvrdzuje aj agentúra Reuters, ktorá tvrdí, že prvý náklad na lodi Christophe de Margerie smeruje na západ. Kúpila ho totiž britská pobočka indonézskej spoločnosti Petronas, Petronas LNG UK Ltd (PLUK).

Reči (premiérky Mayovej) sa hovoria chlieb (LNG pre anglických spotrebiteľov) sa je. To len na pripomienku, že netreba brať propagandu príliš vážne.


Publikovaný

v

,

od