Prvý rozpočet Macrona ako prezidenta sa môže ocitnúť pod kritikou toho, že poruší výdavkové pravidlá EÚ. Bol by to problém pre novú vládu, ktorá sa oháňaľa tým, že dodrží rozpočtové ciele Bruselu. Európska Komisia uviedla, že Francúzsko má také fiškálne plány, že ohrozujú splnenie cieľov na zníženie dlhu. Informuje Financial Times.
Taliansko bolo varovaná kvôli pomalému pokroku v znižovaní dlhu, ktorý tvorí viac ako 130% HDP.
Taliansko a Francúzsko budú patriť k ekonomikám, ktoré porastú najpomalšie, čo ďalej bude klásť nároky na verejné financie, aj keď celý blok sa teší dobrému obdobiu rastu. Francúzsko porušuje fiškálne pravidlá dlhodobo, od dlhovej krízy a je to súčasťou napätie medzi Bruselom a Parížom a tiež s Berlínom, ktorého vývoj francúzskych financií dlhodobo frustruje.
Vo svojej volebnej kampani Macron sľúbil, že zníži rozpočtový deficit pod tri percentá do roku 2018. Bolo by tomu tak prvýkrát za dvanásť rokov. Minulý rok bol deficit 3,4%. Prezident sľúbil sériu reforiem, orientovaných pre biznis, ktoré zahŕňajú aj zníženie kontroverznej dane z bohatstva, a to kvôli nalákanie investícií do Francúzska.
Zlepšenie verejných financií je tiež kľúčom k snahám Macrona, ako zlepšiť svoju ekonomickú dôveryhodnosť v očiach Nemecka. Komisia uvažuje, že na budúci rok deficit Francúzska klesne na 2,9%, ale potom opäť vzrastie. Francúzsky dlh má vzrásť na 96,9%.
Symbolicky, Komisia navrhla, aby Británia bola vybratá z procedúry nadmerného deficitu – bude to jej posledný rok v EÚ.
Brusel ďalej uviedol, že návrhy rozpočtových plánov piatich krajinu – Belgicko, Taliansko, Rakúska, Portugalska a Slovinska – čelia riziku, že nesplnia dohodnuté ciele pre verejné financie.
Obzvlášť veľké obavy panujú u Taliansko.
Ďalšie problémy má aj Rumunsko, ktoré neukázalo dostatočnou akciu na zníženie deficitu, ktorý prekročí 3% hranicu a bude ďalej rásť. A to ohrozuje strednodobú ambíciu krajiny prijatie eura.