Vyberte položku Stránka

Prvý poslanec Smeru sa priznal k odporu voči migračnému paktu

Prvý poslanec Smeru sa priznal k odporu voči migračnému paktu

Na stránke sociálnej siete sa poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha priznal k snahe torpédovať Globálny pakt o migrácii.

[sociallocker][/sociallocker]

Strana Smer-SD sa intenzívne zaoberá obhajobou postoja ku Globálnemu rámcu OSN o bezpečnej riadenej a legálnej migrácii. Jej významný nominant, minister zahraničných vecí Lajčák sa posledné roky mimoriadne snažil o jej presadenie aj ako predseda Valného zhromaždenia OSN. Dá sa povedať, že zmluva je jeho osobným dielom.

Na druhej strane Slovensko je ohrozené negatívnymi dôsledkami globalizácie, pred ktorou mnohí reprezentanti strany varujú. Voliči Smeru vnímajú rôzne dohody na báze globalizácie skôr negatívne, bez ohľadu na kampaň, ktorú sa snaží vláda vyvíjať.

Dohoda o migrantoch nie je nič iné ako ďalšia globalizačná dohoda a preto sa zrejme aj na pôde strany Smer-SD začínajú dvíhať protestné hlasy

Ľuboš Blaha je z uvedených kritikov nielen najhlasnejší, ale aj najradikálnejší. Podľa neho arbitrážne žaloby ukazujú, „aká je nebezpečná globalizácia. Ak chcete ako štát regulovať nadnárodné firmy, tie vás budú za ľavicové a demokratické rozhodnutia žalovať na arbitrážnych súdoch.

Ďalej píše, že „rôzne medzinárodné dohody, kompakty a arbitráže z tejto formálnej suverenity [štátu – pozn.ed.] robia len zdrap papiera.

Likvidácia suverenity nemusí byť nikde formálne ustanovená – úplne stačí tzv. mäkká moc. Tlak súdnych sporov, mimovládok, mediálneho tlaku, veľmocenského diktátu… Alebo tzv. štrajk kapitálu, a teda vyhrážky zahraničného kapitálu, že odíde z krajiny. Toto všetko oslabuje štáty, ktoré prestávajú mať schopnosť robiť suverénnu sociálnu a hospodársku politiku.“

Migrácia ako prejav globalizácie

V ďalšej časti sa Blaha zaoberá migráciou, ktorú považuje za prejav globalizácie

Ekonomika nie je jedinou sférou, kde globalizácia požiera štát. Pozrite sa na migráciu. Pozrite sa na ten hnev, ktorý vyvoláva medzinárodná dohoda o migrantoch, aj keď je formálne nezáväzná.

On sám vraj cíti, že odpor voči migračnej dohode je obrovský a že to chápe.

Priatelia, cítim ten odpor a nenecháva ma ľahostajným, tomu verte. Ľudia majú globalizácie plné zuby. Cítia, že štáty strácajú kontrolu a chcú tomu zabrániť. Či už v ekonomike, v sociálnych veciach, v geopolitike alebo v migrácii.

Rozumiem týmto obavám a čítam, čo píšete. Čítam, čo píšu ľavicové autority ako profesor Jan Keller. Počúvam argumenty z Česka a ďalších krajín V4, počúvam argumenty z Rakúska či zo Švajčiarska… A verte, že mám vlastný názor, ktorý korešponduje s obavami ľudí.

Podľa príspevku Blaha koná v zákulisí. Nevyjadril sa presnejšie, ale je zrejmé, že s Kompaktom nesúhlasí.

Nebojte sa, robím, čo sa dá. Zatiaľ potichu. Lebo tak je to teraz užitočnejšie, aby sa veci pohli správnym smerom.

Čo môžem povedať nahlas, to je to, že pre mňa vždy bude prioritou chrániť ľudí pred globalizáciou. Pred globálnym kapitálom, pred veľmocenskou politikou, pred nespravodlivosťou globalizácie, pred stratou suverenity v oblasti migrácie.

Bude to stačiť na to, aby Smer-SD urobil politický kotrmelec? Jeden poslanec leto nerobí a vzhľadom na to, že Fico a Pellegríni založili svoju politiku na obhajobe a presadení paktu, je to skôr márna nádej. Ale je dobré vedieť, že diskusia prebieha a že Smer sa drobí…

Zdroj: Ľuboš Blaha

 

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This