Propagandistický Sputnik tvrdí, že Kotlebovci a poslanec Marček chcú v NR SR uznať Krym ako súčasť Ruska

Podľa Sputnika na Slovensku sa vyslovila jedna opozičná strana a rad nezávislých poslancov pre uznanie zákonnosti nového zjednotenia Krymu s Ruskom, oznámil denník Izvestija.

Vedúci tlačovej služby Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Uhrík oi. podotkol, že je potrebné rešpektovať prejav vôle obyvateľov Krymu.

Nezávislý poslanec Peter Marček tiež podporil uznanie polostrova za súčasť Ruska. Plánuje predložiť túto otázku na hlasovanie v parlamente. Podľa jeho názoru sa stal Krym ruským v súlade s medzinárodným právom. Referendum usporiadané na polostrove v roku 2014 odrazilo podľa názoru poslanca vôľu väčšiny obyvateľov tohto regiónu.

„Pre mňa je to nesporná vec. Verím, že môj názor zdieľa mnoho slovenských občanov. Krym bol súčasťou Ruska. Polostrov odovzdal Ukrajine Nikita Chruščov v roku 1954, kedy bola Ukrajina súčasťou ZSSR. Okrem toho, k novému zjednoteniu v roku 2014 došlo podľa výsledkov referenda. Moskva má na to plné právo „, zdôraznil Marček.

Uhrík aj Marček svojimi vyjadreniami idú proti oficiálnemu stanovisku Slovenska v tejto otázke. Prijatie akejkoľvek deklarácie či uznesenia NR SR na podporu proruskej pozície v otázke Krymu by zásadným spôsobom poškodilo postavenie Slovenska v Európskej únii.

Sputnik
Milan Uhrik – ustanovujuca-schodza-parlamentu-poslanci-zlozili-aj-slub / SITA

Treba tiež pripomenúť, že Slovensko má svoje záujmy a postoje. Slovenskí politici sú povinní tieto postoje a záujmy nasledovať. Naša krajina nie je homogénna, obsahuje veľké časti a regióny s neslovenským osídlením. Ak by sme súhlasili s delením inej krajiny v zahraničí, mohlo by sa nám to v budúcnosti vypomstiť práve u nás.

Preto nikdy neuznáme odčlenenie Kosova od Srbska, rovnako ako odčlenenie Krymu od Ukrajiny bez súhlasu dotknutých krajín. Každý politik, ktorý toto presadzuje, koná proti slovenským záujmom a obhajuje záujmy cudzích mocnosti.

Slovenský prezident Andrej Kiska sa v predvolebnej kampani vyslovil, že chce uznanie Kosova. Keďže to nie je slovenský, ale americký záujem, oprávnene to možno nazvať obhajobou amerických záujmov. Kotlebovci chcú uznanie Krymu. Keďže to nie je slovenský, ale ruský záujem, oprávnene to možno nazvať presadzovaním ruskej politiky. Aj v jednom, aj v druhom prípade dochádza k rozporu zo záujmami Slovenska. Myslieť si o tom môžeme čokoľvek. Od mávnutia rukou až po obvinenie zo zrady záujmov vlasti. Od nevšímavosti až k obvineniu z vlastizrady.

Sú dve možnosti ako sa na to pozerať. Buď sú Kotlebovci tak naivní, že si neuvedomujú súvislosti. Lenže potom v politike nemajú čo robiť. Druhou možnosťou je cynická kalkulácia, ktorá vie, že časť slovenských voličov nesúhlasí s krokmi Západu na Ukrajine, ktoré viedli k jej rozpadu. Ak využívajú nespokojnosť ľudí na zvýšenie svojej popularity a konajú aj tak spôsobom, ktorý protirečí slovenským záujmom, je nutné túto činnosť pomenovať a poukázať na ňu. Predsa len, ak si strana dá do názvu „slovenská“ a jej činnosť je naopak protislovenská, voliči by mali o tom vedieť.

Podľa slov nezávislej poslankyne Martiny Šimkovičovej je táto iniciatíva Petra Marčeka, o ktorej informoval Sputnik, jeho privátnou záležitosťou od ktorej sa dištancuje a odmieta, aby bolo jej meno s ňou spájané.

Podobný postoj ako poslankyňa Šimkovičová zaujal aj jej kolega Rastislav Holúbek, ktorý sa od týchto krokov Petra Marčeka rázne dištancoval a ohradil sa, aby „moje meno bolo spájané s takouto činnosťou“.

[doplnené, k článok budeme postupne pridávať komentáre politikov]

 


Publikovaný

v

od