Vyberte položku Stránka

Proamerickí Che Guevarovia sa stále učia ako zvrhávať vlády.

Proamerickí Che Guevarovia sa stále učia ako zvrhávať vlády.

Portál RT priniesol reportáž z medzinárodného stretnutia aktivistov v Arménsku. Na stretnutí financovanom zo zdrojov USA sa účastníci učili ako protestovať proti vládam, vyvolávať nepokoje a a aktivovať revolúcie, ktoré by zmenili vládu. Na takú, ktorá bude pod kontrolou USA.

[sociallocker][/sociallocker]

Pred časom sme priniesli zaujímavý materiál o tom, ako sa na začiatku tisícročia vyformovala skupina, ktorá si z revolúcií vytvorila biznis. Členovia tejto skupiny, väčšinou financovaní zo zdrojov americkej vlády obiehajú krajiny, a vyvolávajú nepokoje. Ich cieľom je zmeniť vládu na proamerickú.

Podľa všetkého, jedným z projektov tejto skupiny je mimochodom aj dnešná venezuelská „revolúcia„. Jej hlavný reprezentant Guaidó je odchovancom týchto metód a podľa sumarizácie portálu Grayzone jeho politická dráha vo Venezuele je lemovaná provokáciami s množstvom nevinných obetí. Ale ako z histórie organizácií farebných revolúcií vieme, obete sú nielen vhodné, sú dokonca podmienkou, zápalnou iskrou požiaru a chaosu, ktorý má viesť k zvrhnutiu vlády. Poznáte to, keď sa rúbe les, lietajú triesky. Na pár (jednotlivcoch, tisíckach, miliónoch) životoch týmto ľuďom nezáleží. Nakoniec, oni sú platení nie za ochranu životov ľudí, ale za zmenu ich kontroly.

Z rovnakého súdka je aj stretnutie, o ktorom píše portál televízie RT. Podľa materiálu sa novinári televízie RT dostali v utajení na školenie pre revolucionárov v arménskom Jerevane. Konalo sa za podpory a súčinnosti pražskej organizácie financovanej americkými štátnymi peniazmi. Vedúci vysvetľovali „novinárom“ a aktivistom, ako používať lži a manipulácie na to, aby prinútili nič netušiace davy zvrhávať svoje vlády.

Fórum CampCamp 2018 v Jerevane sponzorovala spoločnosť Prague Civil Society Centre (Pražské centrum občianskej spoločnosti), čo je organizácia platená Spojenými štátmi americkými v rámci zákona o čelení nepriateľom Ameriky – Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). Časť 254. tohto zákona prideľuje 250 tisíc amerických dolárov na „čelenie ruskému vplyvu“ pre roky 2018 a 2019.

Jerevanské fórum dokazuje, že peniaze amerického ministerstva zahraničných vecí sú utrácané podľa plánu. Manipulátori a spin doktori zaťahujú do svojich „dobre platených“ a starostlivo tvorených sietí stále viac ľudí.

RT tvrdí, že výber miesta seminára nebol náhodný. Arménsko bolo vybrané ako inšpirácia po tom, čo veľké protesty prinútili premiéra Serž Sarkisjana k rezignácii.

Je to móda a je to lacné

Fóra sa celkovo zúčastnilo 150 ľudí. Väčšina z nich bola sponzorovaná z Prahy. Miestni účastníci boli za hrdinov. Ľudia zo šiestich bývalých sovietskych republík dostali svoju dávku inšpirácie vďaka ich víťazstvu. Keď to dokázalo Arménsko, tak oni to dokážu tiež.

CampCamp je zameraný na nové technológie, na všetko, čo je v móde a čo letí.

Bojovať s autoritami musí byť in, musí to byť móda,“ učil Nikolaj Arťomenko, riaditeľ opozičného hnutia Vremja (Čas) z Petrohradu.

Nikolaj učil ostatných, aby boli kreatívni a vymýšľali nové spôsoby protestu, ktorých úlohou je prevziať kontrolu nad davom.

Musíte rozšíriť vašu schopnosť predstavivosti. Na trhu protestov existuje dnes pomerne veľký problém. Protestovať začalo byť veľmi drahé,“ vyhlásil. Ale Žeňa, aktivista zo Sibíri , vie, ako znížiť náklady.

Žeňa zo Sibíri. CampCamp 2018 v Jerevane školiaci profesionálnych revolucionárov

Práve mu bolo 18, už sa z neho ale vykľula hviezda na aktivistickej scéne: Jeho sólové protesty sa niekoľkokrát dostali na predné stránky mestských novín. Každá z jeho akcií je ako divadelné predstavenie. Svoje prípravy vykonáva starostlivo podľa trestného zákona.

Musíte si byť istí, že ste porušili niekoľko zákonov, aby ste sa vyhli tomu, že dostanete dvojitú pokutu,“ vyhlásil.

Dlhú dobu diskutoval so Sašom z Petrohradu o tom, za aký druh verejného protestu dostanete najmenšiu pokutu a o tom, ako znížiť „náklady„. Saša je skúsenejší, je to študent práv a vie, ako protestovať, aby človek dostal najmenšie pokuty.

Dôležité je, že protesty nesmú byť chápané ako niečo, za čo človek platí príliš veľkú cenu. Vo svete sociálnych médií môže byť každý reportérom, expertom, kritikom či televíznym žurnalistom – tak prečo nebyť revolucionárom? Občas niekam nalepíte plagát, vypustíte mem na sociálnych sieťach, urobíte si selfie s policajným vozidlom, zaplatíte pokutu a idete domov.

Je ľahké získať grant. Strávite mesiac v Českej republike, alebo budete pracovať pre Rádio Slobodná Európa alebo nejaký think tank,“ povedal Michael Zolyan ďalšej účastníčke, Poline z Omsku. Podľa organizátorov je Michael „frontman zamatovej revolúcie„. Čírou náhodou je to tiež expert Prague Civil Society Centre.

Najaktívnejšou na seminári bola skupina z Kirgizska. Skupina mladých žurnalistov vedená Bektourom Iskanderom, ktorý založil web Kloop.kg.

Iskanderovi nevadí, že seminár je platený zo zahraničia. CampCamp 2018 v Jerevane školiaci profesionálnych revolucionárov

Bektourovi nevadí, že tento „festival demokracie“ je platený zo zahraničia. Počas prestávky potvrdil, že jeho projekt je financovaný spoločnosťou Prague Civil Society Centre.

Zaobchádzajú so mnou ako rovný s rovným. Nechcú byť mojím šéfom, som rád,“ vyhlásil.

Bektourove workshopy nesú názov: Ako bojovať s vecami, ktoré nenávidíte, robením toho, čo máš rád.

Workshop začína ako jeden z klasických workshopov o sebe, kde na začiatku píšete, čo sa vám na sebe nepáči. Napríklad, že máte nadváhu alebo ste bez partnera. Tu miesto „nadváha“ píšete veci, ktoré sa vám nepáčia vo vašej krajine, napríklad „totalitarizmus„, „korupcia„, „Putin“ či „fake news„.

Druhý krok: Vymyslite riešenie pre tento „problém“ za pomoci niečoho, čo robíte radi. Žeňa zo Sibíri a Boris z Dušanbe strávili 15 minút premýšľaním o tom, ako zvrhnúť vládu „sledovaním hviezdneho neba medzi stromami„. Znie to komicky, ale títo ľudia otvorene priznali, že im nevadí používať falzifikáciu a manipuláciu v „správnom prípade,“ keď je to potrebné.

Môžeme rozšíriť fámu, že vláda sa chystá rezať stromy,“ začali. Ostatní ich podporili. „Je jasné, že to nie je pravda, ale keď vydesíme dostatok ľudí, keď ich prinútime si myslieť, že stratia niečo cenné, ​​tak by to mohlo pomôcť , aby boli aktívnejší a začali zadávať vláde otázky,“ vyhlásili.

Umelkyňa Daša Sozanovič následne vysvetľovala vo svojom workshope, ako používať páčivé vizuálne prostriedky na účely protestu.

Obrázky fungujú tak pozitívne, ako aj negatívne,“ vyhlásila a dodala: „Vizuálna kampaň Islamského štátu (IS) je príklad toho, ako obrázky pôsobia zlo.

Dášin vlastný projekt, ktorý nesie názov Chabarstán, je naopak príkladom, ako vizuálne prostriedky slúžia „dobru„. Jej prezentácia osvetľuje koľko peňazí čerpajú kazašské štátne televízne kanály zo štátneho rozpočtu. Dáša zdôraznila, že to bola spoločnosť Prague Civil Society Centre, kto zjednotil všetkých ľudí spolupracujúcich na jej projekte.

Dášine obrázky robia všetko, čo môžu, aby ukázali, že míňať štátne peniaze na médiá je veľmi zlé. Nikto ale nezmienil, že jej čas, strava, náklady na cestu a ubytovanie bolo plne hradené zo štátneho rozpočtu Spojených štátov amerických.

Ďalšia rada, ktorú tu aktivisti dostávajú, je, že by sa mali sústrediť na sociálne médiá. V ruskom prípade sa jedná o sociálne siete OK.ru a VK.ru, ale aj na Facebook, pretože nemôžu súťažiť s ozajstnými médiami. Hlavnou úlohou je vyvolať v ľuďoch reakciu, aby komentovali ich posty.

Fóra sa zúčastnili aj mladí ľudia z Ruska a Bieloruska, ktorí „snívajú o zopakovaní jerevanského úspechu„. Ivan z Permu sa za podpory publika priznal, že prišiel, aby „exportoval revolúciu„. A to je presne to, čo priatelia z Prahy učia ľudí počas všetkých štyroch dní fóra. Nadšenie, ktoré Ivan vyvolal, ale ochladila organizátorka Maria Sereda. Tá pripomenula účastníkom bezpečnostné pravidlá. Žiadala, aby tento slogan nepoužívali na Twitteri, inak sa „tu za okamih objavia všade ruské kamery„.

Pre aktivistov z Bieloruska slúži ako užitočný príklad aj ukrajinská „revolúcia„.

Musíte nahromadiť živočíšne emócie, až kým situácie nevyvrcholí v odchode [tyrana],“ konštatuje veselo Maria Sereda. „Tento príklad sa výborne hodí na Bielorusko. Na Ukrajine tento scenár zafungoval!

Cieľové publikum

Ďalšia vec, ktorú sa účastníci na fóre učili, je identifikovať cieľové publikum. Musia sa zamerať na ľudí, ktorí sú citliví na propagandu liberálnych hodnôt. Ľudia, ktorí sa nemiešajú medzi ostatných aktivistov a nechodia na protesty, boli označení za „stratu času„. Ako hlavné publikum boli definovaní ľudia z veľkých miest vo veku od 20 do 40 rokov s univerzitnými diplomami a so stredným príjmom. Vedúci seminára verí, že to sú ľudia s najväčším potenciálom.

Musíte vedieť, s kým hovoríte. Je to boháč s reputáciou a mocou, alebo len niekto, kto je tak naštvaný, že by skutočne mohol niečo urobiť?“ povedal vedúci workshopu.

CampCamp pripomína letné tábory: zábavné aktivity vo dne a spoločné posedenie „pri ohni“ večer. „Najskúsenejší revolucionári“ (z Kirgizska a Kazachstanu, obe krajiny „rovnako stagnujúce ako Rusko„) majú to najlepšie jedlo. Mnoho účastníkov sa už v minulosti zoznámilo v letnej škole Borisa Nemcova v Prahe. Vedúci sa tiež dobre poznajú. Skúsenejší účastníci sú k nováčikom priateľskí. Nicholas Detsch zo Spojených štátov vrúcne privítal žurnalistu z Kazachstanu.

Nicholas sa predstavil ako predstaviteľ OBSE, následne hovoril o svojich veľkých skúsenostiach zo Strednej Ázie. Najviac času Detsch venoval rozhovorom s nováčikmi, ktorí prišli z vlastnej iniciatívy. Všetkých nováčikov privítal a zapisoval si informácie do svojho zošita.

Detsch nespomenul, že pracuje pre americkú neziskovú organizáciu US Russia Foundation for Economic Advancement and the Rule of Law (organizácia bola v Rusku vyhlásená za nevítanú). Jej profil však zmieňuje skutočnosť, že Nicholas Detsch bol jedným z prvých pozorovateľov organizácie, ktorý bol odoslaný na Ukrajinu v roku 2014.

Zdroj: RT

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This