Trumpová snaha zjednotiť arabské krajiny proti Iránu v skutočnosti viedla k ich nejednotnosti, a to sa darí Putinovi využiť, píše nemecký denník Handelsblatt.
Spojené štáty a Európa sa horúcim valcovaním rozhádali rovnako ako arabský svet. Kým Rusko sa opäť stalo jednou z rozhodujúcich síl na Strednom východe.
Namiesto toho, aby nadviazal na slogan „America First“, Trump zapálil nebezpečný požiar na Strednom východe, Putin nemieni chýbať, aby si na chvíľu neohrial svoje ruky a nevyužil také „láskavosti“ USA v Perzskom zálive, uviedol Mathias Brüggmann na stránkach Handelsblattu.
Podľa autora, politika novej administratívy USA v skutočnosti posilňuje Putinovo postavenie v regióne, robí ho silnejším, a čím sa ruský prezident stáva „víťazom v globálnom geopolitickom boji, počas ktorého Kremeľ už dlho vyzeral na porazeného“.
Ako bolo vysvetlené v článku, do Trumpovej „citlivej iniciatívy na Strednom východe“ situácia vyzerala takto: západné sankcie po „zabraní Krymu“ izolovali Rusko, vyvolali recesiu v krajine, a miliardy zo stabilizačného fondu Moskvy sa rýchlo „vyparili“.
V Sýrii bol „diktátor“ Bašár Asad, „posledný spojenec Ruska“, na pokraji zvrhnutie sa ťažko bránil, zatiaľ čo pád režimu Muammara Kaddáfího vyvolal nespokojnosť Kremľa s tým, že akcia západnej koalície tam pôsobila v rozpore s mandátom OSN. Okrem toho Moskva obvinila NATO, že Aliancia „stále tlačí“ na Rusko, Putin bol „naštvaný“, a vzťahy so Západom pokrýval väčší mrak – a počas uplynulého roka sa v Európe čoraz viac hovorilo o „novej studenej vojne“, napísal Handelsblatt.
Avšak, dnes je situácia úplne odlišná: Spojené štáty a Európa „sa zahorúca rozhádali, rovnako ako arabský svet“, zatiaľ čo Putin úspešne prijal taktiku, ktorú predtým aplikovala „súperka“ Angela Merkelová, zdôraznil článok.
Rovnako sa rozhodol „počkať a ponechať ostatným, nech sa v tom rozoberú“. A to všetko spolu s niekoľkými aktívnymi nezávislými krokmi umožnilo pánovi Kremľa opäť vyviesť Rusko na vedúcu pozíciu v globálnej hierarchii, ktoré už bolo „odpísané“ historikmi, politológmi a niektorými západnými politikmi, tvrdí Handelsblatt.
A jeho význam na medzinárodnej scéne bude aj naďalej rásť, a tiež vďaka Trumpovi, varuje autor.
Zdá sa, že predpoklad, že „zásah“ Ruska do priebehu volebnej kampane v USA na podporu víťazstva Trumpa nikdy nebude nezvratne dokázaný. Ako verzia, podľa ktorej „ruskí hackeri údajne sfalšovali správy katarskej spravodajské agentúry“, aby iné štáty Perzského zálivu oznámili bojkot krajiny. Avšak nikto nemôže spochybniť fakt, že počas svojej prvej oficiálnej návštevy regiónu Trump „nadšene chválil despotu“ v Saudskej Arábii, bez toho, aby si uvedomil, že USA sa často stávajú vinníkmi ľudových povstaní v regióne, ktoré boli nazvané „arabskou jarou“, poukazuje článok.
Kým Trump v Rijáde tancoval tanec s mečom po boku členov saudskej kráľovskej rodiny, západné spravodajské služby obvinili sunnitského vodcu z podpory radu salafistickými skupín, financovania „radikálnych“ mešít v Európe a zo záštity páchateľov útoku z 11. septembra na World Trade Center v New Yorku , pripomína autor.
Svojou politikou Trump skutočne rozdelil Arabov, ktorých chcel zjednotiť proti Iránu – a v dôsledku toho sa nohsledi Saudov sprisahali proti Kataru, a vinia ho z podpory Iránu a financovania terorizmu.
Nový americký prezident podporuje tých, ktorí sa spoliehajú na armádu, a nie na diplomaciu, konštatuje Handelsblatt.
Koalícia sunnitov vedená Saudskou Arábiou vedie vojnu za, z vojenského hľadiska trpaslíka, Jemen a niekoľkokrát tam vybojovala „víťazstvo“, a to aj bez pomoci logistickej a spravodajskú podpory od USA, Veľkej Británie a Izraela.
Trump skutočne zapálil na globálnej scéne nebezpečný oheň – a Putin si na ňom ohrieva ruky, tvrdí autor:
„Spojené štáty a Európa sa rozhádali tak vášnivo, ako arabský svet“. Súčasný konflikt v Perzskom zálive „zaháňa“ k Rusku nielen Katar, ktorý si už zajistl podiel v ruskom ropnom obrovi „Rosnefť“. V Líbyi sa ruské energetické spoločnosti už dávno znovu usadili a politicky oveľa užšie spolupracujú s novým režimom, než európskymi konkurentmi. Turecko, ktoré je členom NATO, sa tiež od Európy odvrátilo a Moskva ho považuje za svojho partnera. Irán tiež usiluje o udržanie partnerských vzťahov s Ruskom, a v Sýrii spoločne podporili Asadovu vládu. Výsledkom je, že sa Rusko sa opäť stalo jednou z rozhodujúcich síl na Strednom východe.“
Keď chcel Západ izolovať Rusko, Čína sa postavila na stranu Moskvy – a je nepravdepodobné, že by teraz zmenila pozíciu, a to najmä potom, čo ju Trump „urazil“ svojím postojom k problému klimatických zmien.
Krajiny Perzského zálivu sú dnes na politickej scéne roztrieštené. A Spojené štáty si nemôžu dovoliť obrátiť sa chrbtom k Rusku, kde je potrebné hľadať partnera v boji proti medzinárodnému terorizmu, myslí si autor. K tomu sa pripájajú stále hlasnejšie výkriky aj zo Západu, aby sa zrušili sankcie proti Rusku.
Dnes môžeme povedať o Putinovi parafrázu starorímského citátu, že „prišiel som, videl som a zvíťazil som“, uzavrel Handelsblatt.