Prečo konzervatívci v kampusoch milujú Mila Yiannopoulosa

Milo Yiannopoulos je troll, ktorého cieľom je provokovať. Oplakáva komediantov, ktorí „propagujú feminizmus„. Žartuje o tom, že bol sexuálne obťažovaný, keď bol maloletý. Je to homosexuál, ktorý ľutuje, že homosexuálni muži sa už neženia so ženami a nerobia deti. Nechcite ho počuť rozprávať o moslimoch.

Po dve generácie boli intelektuáli pravice obmedzovaní v tom, že boli nálepkovaní rovnakými „-ismami“ a fóbiami, ktoré narúšajú hranice úctyhodného diskurzu. Yiannopoulos víta tieto štítky. Tak prečo by ho konzervatívci považovali za mučeníka ich vlastných príbehov? Je stelesnením všetkého, čomu sa snažili vyhnúť.

Povstávajúca generácia „miléniových“ na pravej strane vidí veci inak. Milujú Mila. (A áno, všetci ho volajú „Milo“). Sledujú jeho Facebookový účet a vyzývajú ho, aby prišiel prednášať na ich fakultu. Ashton Whittyová, prváčka na UC-Berkeley, mi povedala: „Chcem stáť a bojovať s Milom.“ Jej konzervatívne hnutie – Patriot, ho pozvalo, aby hovoril počas tzv. „Free Speech Week“ (týždeň slobody prejavu).

Je ľahké vidieť tú výzvu. Whittyová a jej kolegovia konzervatívci v Berkeley sú obeťami dvojitého metra. V ére „bezpečného priestoru“ sa javia ako skupina, na ktorú neplatia bežné ochrany pred urážlivými rečami a správaním. Povedala mi, že je obťažovaná. Ľavičiari prehľadávajú jej sociálne médiá aby našli možné trestné činy a posielajú infiltrátorov na stretnutia konzervatívnych skupín. Jej progresívni antagonisti ju nazývajú „Barbie„.

Troy Worden, starší študent a šéf konventu Univerzitných republikánov na Berkeley, mi ukázal obraz plagátu na telefóne, ktorý zobrazoval jeho fotografiu s ostatnými pod bannerom: „Poznaj svoje fašistické deti.“ Povedal mi, že sa oblieka do čierneho a nosí baseballovú čiapku, pretože nechce, aby ho niekto spoznal.

MIlo
Milo Yiannopoulos / Vanity Fair

Keď bol 1. februára Yiannopoulos prvýkrát pozvaný na Berkeley, samozvaní antifašisti sa búrili. Univerzita to zrušila na poslednú chvíľu. Worden bol na mieste konania aby predniesol reč a museli ho evakuovať preč z budovy, aby sa skryl v miestnosti pre personál. Nasledujúci deň sa stretol s administrátormi univerzity a maskovaní demonštranti začali biť jedného z jeho priateľov priamo pred spravodajskými kamerami.

Ariana Rowlandsová, staršia študentka na UC-Irvine a šéfka tamojších Univerzitných republikánov spomína, ako pozvala Yiannopoulosa na svoju univerzitu minulý rok. Potom, ako sa objavil, administrátori zrušili povolenie vstupu do klubu v areáli kampusu. Yiannopoulos jej pomohol zviditeľniť prípad a deväť dní na to, bol status klubu obnovený. „Mnohí republikáni establišmentu jednoducho miléniových odpisujú,“ povedala mi. „Ale Milo je na nás naozaj napojený, on nám rozumie.

Rowlandsová, Whittyová a Worden majú Yiannopoulosa radi, pretože vzdoruje dvojitým metrom, ktoré chránia ľavicu a vyhrážajú sa pravici. Víta potupu tých, ktorí sa ho snažia umlčať. Keď na požiadanie jedného reportéra, či prezradil študentov, ktorí boli ilegálnymi prisťahovalcami, len odvetil: „Nie, ale je to dobrý nápad.“ V tomto zmysle je Yiannopoulos podobný kandidátovi, na prezidenta Donaldovi Trumpovi, ktorého v roku 2016 oslavoval. Obaja preháňajú, ak majú príležitosť ohromiť.  .

Rovnako ako Trump, aj Yiannopoulos je showman. Dáva prednosť teatrálnosti pred obsahom. Práve tento týždeň mal mať v Berkeley svoj „Free Speech Week„. Spočiatku sľúbil zoznam najznámejších kritikov: Ann Coulter, Steve Bannon, Erik Prince, Pamela Geller a Mike Cernovich. Yiannopoulos predstavil cenu pomenovanú po Mario Saviaovi, študentského aktivistu z minulosti v Berkeley, ktorého prejav na policajnom vozidle počas protestu sa stal symbolom prvého univerzitného hnutia za slobodu prejavu pred viac ako 50 rokmi.

A krátko to vyzeralo, že tento troling bude fungovať. Počas víkendu skupina poloprofesionálnych poslucháčov vytvorila „empatický stan“ v očakávaní, že prídu študenti Berkeley, ktorí boli psychicky poznačení demonštráciami a protireakciami. Všade boli vyvesené plagáty, ktoré vyzývali študentov, aby nešli na predstavenie „Trumpovho sprievodu mŕtvol„. Keď sa Yiannopoulos dostavil do kampusu, priviezol si do areálu bývalých príslušníkov vojenských špeciálnych služieb a profesionálneho psovodiča na zabezpečenie vlastnej bezpečnosti. Očakával boj.

Nakoniec sa dočkal niečoho oveľa menšieho. V nedeľu, po tom, čo Berkeley Patriot stiahol svoj sponzoring tejto udalosti a ďalšie miesto zrušilo plány na tlačovú konferenciu, Yiannopoulos, skyrtý v bunde s kapucňou s vyobrazením americkej vlajky, štíhlych džínsach a zodpovedajúcej džínovej bunde vyrazil na Sproul Plaza, ktoré bolo oddelené policajnými bariérami. Držiac sa za paže s Cernovichom a Gellerovou, Yiannopoulos obrátil svoju pozornosť na asi 50 fanúšikov a troch protestujúcich zo skupiny nazývanej Preč s Rasizmom. Mnohí z jeho podporovateľov stáli mimo barikády, ale polícia, ktorá strážila obvod námestia, im zakázala vstupovať na Sproul Plaza.

Bývalý študent a organizátor z Berkeley menom Xochitl Johnson začal vykrikovať: „Nechceme Trumpa, Nechceme KKK, Nechceme fašistickú USA“ a opakoval to ako pokazené rádio. Bez megafónov alebo ozvučenia verejných priestrov sa zabránilo kritikom hovoriť. Po niekoľkých minútach zmätku rozdal Yiannopoulos autogramy pre fanúšikov a spravil nejaké selfies. Tak skončil „Free Speech Week„.

Rok neúspechov Milo Yiannopoulosa

Bolo by ľahké to zaznamenať ako ďalšiu prekážku pre kráľa trolov v roku neúspechov: Yiannopoulos bol zablokovaný na Twitteri, kde sa jeho nasledovníci zapojili do kampane kvôli jeho rasistickému a sexuálnemu urážaniu herečky Leslie Jonesovej. Simon & Schuster zrušil jeho knižnú zmluvu a Konzervatívna politická akčná konferencia mu zrušila pozvánku, keď urobil nepopulárne poznámky k morálnym otázkam o vzťahoch „adolescentov“.

Ale sfúknutie „Free Speech Week“ nie je len ďalšou prekážkou. V uplynulých troch rokoch bolo na kampuse umlčaných niekoľko významných konzervatívcov – vrátane nepokojov v Middlebury, ktoré minulý rok sprevádzali prednášku liberálneho autora Charlesa Murrayho a protesty deprivovaných študentov, ktoré viedli k zrušeniu prejavov Condoleezzy Riceovej a Ayaan Hirsi Aliovej. Mnoho komikov dnes tvrdí, že nebudú v kampusoch vystupovať, pretože sa obávajú spätnej väzby od ľahko sa urážajúcich.

V tomto zmysle začali Yiannopoulosove provokácie vytvárať bližší náhľad na tradičnú akademickú múdrosť, že príliš obmedzený nesúhlas sa rovná nenávistnému prejavu a nenávistný prejav je druhom násilia.

Zoberte si rektorku Berkeley Univerzity, Carol T. Christovú, ktorá otvorene začala tento problém rozoberať. V rozhovore tohto mesiaca povedala pre Los Angeles Times: „Sloboda prejavu sa stala kontroverznou.“ Opisujúc postoje mnohých študentov povedala: „Dôrazne a opakovane im bolo povedané, že niektoré druhy reči sú nevhodné. Tým pádom nerozumejú rozdielu medzi tým, ako hovoríme čo je správne robiť v komunite, v triede alebo na internáte  a čo je dovolené povedať verejnému rečníkovi na verejnom priestranstve.

Na riešenie tejto situácie je dnes Berkeley odhodlaná ochrániť konzervatívnych rečníkov. Areál univerzity minulý mesiac vynaložil 600 tisíc dolárov na bezpečnosť, keď hovoril konzervatívny autor a redaktor Daily Wire Ben Shapiro. Napriek tomu, že Yiannopoulos obvinil správcov Berkeley, že úmyselne sabotovali jeho „Free Speech Week„, areál univerzity zabezpečil a uzavrel v nedeľu Sproul Plaza, aby mohol absolvovať krátke vystúpenie.

Samozrejme, že v našej kultúre existuje hlboký problém, ak sa hrozba násilia stala takou rutinou, že kampusy musia míňať malé bohatstvo na ochranu konzervatívnych rečníkov. To je prostredie, ktoré spôsobuje, že Yiannopoulos je dnes dôležitý. Je to tiež dôvod, prečo toľko konzervatívcov na akademickej pôde ho zbožňuje. Niekedy potrebujete trolla, aby sa cenzori odhalili.

Zdroj: Bloomberg


Publikovaný

v

,

od

Značky: