Šéfredaktorka televízie RT Margarita Simonyan oznámila, že kanál požiadal o americkú registráciu ako „zahraničný agent„. 13. novembra vypršal konečný termín, kedy tak bolo nutné urobiť. Stanici sa orgány štátnej moci v USA vyhrážali súdnym konaním, ak tak odmietne vyhovieť.
„Vybrali sme si to druhé medzi súdnym konaním a registráciou [ako zahraničný agent],“ uviedla Simonyan na Twitterovom príspevku v pondelok. Kanál tak splnil požiadavku, na ktorej trvalo ministerstvo spravodlivosti USA.
Reagujúc na pochybné víťazstvo Washingtonu, Simonyan ironicky poznamenala, že „blahoželá Spojeným štátom k slobode prejavu a všetkým, ktorí na ňu stále veria„.
Между уголовным делом и регистрацией мы выбрали последнее. С чем и поздравляем американскую свободу слова и всех, кто в неё всё ещё верит.
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) November 13, 2017
V septembri ministerstvo spravodlivosti požadovalo, aby spoločnosť poskytujúca služby spoločnosti RT America sa na americkej pôde zaregistrovala podľa zákona o registrácii zahraničných agentov (FARA). Právne predpisy boli prijaté v roku 1938 pre boj s propagandou nacistického Nemecka. Washington sa vyhrážal, že zmrazí aktíva spoločnosti, ak požiadavku nedodrží.
Predtým Simonyan povedala, že vysielateľ by sa mohol obrátiť na súd, aby dokázal, že požiadavky Washingtonu porušujú americké právo. „Táto požiadavka je diskriminačná, je v rozpore so zásadami demokracie a slobody prejavu,“ povedala 9. novembra.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno odsúdil tlak USA proti ruským médiám. „Útok na naše médiá v USA je bez akýchkoľvek pochybností útokom na slobodu prejavu,“ konštatoval a dodal, že Rusko by pri takýchto amerických opatreniach reagovalo symetrickým spôsobom.
Podpredseda ruskej štátnej dumy, Piotr Tolstoy, v pondelok povedal, že dolná komora ruského parlamentu by mohla zmeniť zákony upravujúce postavenie zahraničných agentov pre médiá už v stredu. Zmeny a doplnky by umožnili označiť za zahraničného agenta každé médium, ktoré prijíma finančné prostriedky od zahraničnej vlády alebo štátnej štruktúry, ktorá aktívne pracuje v Rusku a zasahuje do volebného procesu,.
Zákonodarcovia začali pracovať na pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch ako odpoveď na taktiku nátlaku Washingtonu voči ruským médiám. Ruské ministerstvo zahraničných vecí tiež varovalo USA, že akékoľvek agresívne kroky zamerané na ruské médiá v Amerike by mali adekvátnu recipročnú reakciu.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharova zdôraznila, že americká akcia je pokusom o odstránenie „alternatívneho pohľadu v oblasti médií„. V súčasnosti je podľa amerického zákona z roku 1938 registrovaných približne 400 subjektov a jednotlivcov ako „zahraniční agenti“ . Doteraz však tento zoznam obsahoval iba niekoľko médií, ktoré pôsobia v USA, vrátane americkej pobočky juhokórejského štátom financovaného kórejského vysielacieho systému ( KBS America) a japonského verejnoprávneho vysielateľa NHK .
Americké opatrenia zamerané na RT vzbudili kritiku nielen v Rusku, ale aj v Amerike. Ajamu Baraka, viceprezidentský kandidát za stranu Zelených v prezidentských voľbách v roku 2016 v USA, označil tento krok ako „poburujúci“ a povedal, že by všetci, ktorí podporujú zásadu slobody informácií, mali byť proti tomu.
Baraka, známy aktivista za práva černochov, tiež obvinil amerických demokratov z toho, že stoja za kampaňou proti Rusku a predovšetkým RT. Tvrdí, že spustili „nový McCarthizmus.“ Dodal, že americké hlavné médiá, vrátane CNN, by mali otvorene odhaliť svoje agendy a „registrovať sa ako agenti kapitalismu„.
Zdroj: RT