Vyberte položku Stránka

Poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha vyhlásil bojkot europoslancov z frakcie ľudovcov

Poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha vyhlásil bojkot europoslancov z frakcie ľudovcov

Na sociálnej sieti reagoval poslanec strany Smer-SD a predseda Výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha na stanovisko predsedu frakcie ľudovcov v Európskom parlamente Stanovisko Manfréda Webera zverejnila agentúra TASR.

Podľa Webera je neuveriteľné, že premiér Fico zatiaľ neodvolal ministra vnútra Róberta Kaliňáka. Podľa neho „predstaviteľom strany Smer-SD sa nepodarilo vyvrátiť mediálne správy o prepojení strany premiéra Fica a najmä ministra vnútra Kaliňáka s mafiou. Toto nie je akceptovateľné,“ zdôraznil Weber.

Ak chce premiér Fico ukázať, že má ešte štipku slušnosti a dôveryhodnosti, musí odvolať ministra vnútra,“ odkázal Weber do Bratislavy.

[sociallocker][/sociallocker]

Ľuboš Blaha

Vyjadrenie šéfa frakcie ľudovcov Manfreda Webera, nemeckého kresťanského demokrata, považujem za zlý vtip. Ako predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti vyjadrujem vážne znepokojenie nad tým, že Európsky parlament zasahuje do personálnej politiky členských štátov EÚ – je to výsmech hodnotám suverenity, subsidiarity aj demokracie.

Poslanci Európskeho parlamentu nemajú žiadne právo žiadať personálne výmeny vo vládach členských štátov EÚ. Je úplne jedno, čo si kto na Slovensko myslí o Kaliňákovi, ale neexistuje, aby Európsky parlament nadobúdal pocit, že suverénne členské štáty EÚ sú jeho kolóniou, ktorej budú nadnárodní politici, žijúci v bruselskej bubline, určovať, kto má či kto nemá byť minister. Vyhlásenie Webera je dôkazom nielen politickej jednostrannosti, neznalosti a necitlivosti, ale aj pocitu nadradenosti bruselských elít voči členským štátom, čo treba rázne odmietnuť.

Rozumiem tomu, že europoslanec Štefanec z KDH robí mimoriadnu nadprácu vo frakcii ľudovcov, aby kopal do Slovenska. Hucká Webera, Tajaniho a ďalších. Toto slovenská pravica robila vždy. V mene svojich mocenských cieľov ubližovala Slovensku v zahraničí. Na to sme si už zvykli. Ale to, že sa do vnútorného politického boja zamotal aj nemecký politik, to považujem za jeho ťažké zlyhanie, na ktoré neexistuje žiadne ospravedlnenie.

Jedna vec je, keď delegácia z EP dôjde na Slovensko, aby sa informovala o vražde novinára, celkom iná vec je, ak Európsky parlament vstupuje do vnútorného politického zápasu. Keď som žiadal ako predseda európskeho výboru o stretnutie s delegáciou EP, ktorá bola koncom týždňa na Slovensku, bolo mi odkázané, že nemajú čas. A dnes Weber tvrdí, že predstaviteľom strany Smer-SD sa nepodarilo presvedčiť europoslancov o tom, že sa robí všetko pre vyšetrenie vraždy. Veď ich názor koaličných poslancov ani nezaujímal – tak o čom to, preboha, tento pán rozpráva?!

Weberovo vyjadrenie je čisto politické, je diktované záujmami KDH a slovenskej opozície a nemecký politik sa týmto zapožičal slovenským opozičným dobrodruhom, ktorí zneužívajú vraždu dvoch mladých ľudí na to, aby rozvrátili Slovensko a získali moc. Svojim vyjadrením zneužil značku Európskeho parlamentu, aby na Slovensko vniesol ešte viac nenávisti a ešte viac politických rozbrojov. Nielenže svojím otvoreným zasahovaním do vnútorných záležitostí opäť nabil na smeč všetkým politikom na Slovensku, ktorí nenávidia Európsku úniu, ale čo je horšie – naštrbil dôveru tých, ktorí EÚ doposiaľ vyjadrovali podporu.

Takéto vyjadrenia môžu prispieť k ďalšiemu výraznému nárastu euroskepsy u voličov Smeru, SNS a ďalších strán, ktoré aj v dnešných dňoch odmietajú rozvrat Slovenska opozíciou a obávajú sa negatívnych zahraničných vplyvov do slovenskej politiky. Opakujem, je úplne jedno, čo si kto myslí o ministrovi vnútra, ale tu ide o princíp.

Po tomto vyjadrení europoslanca Webera nevidím jediný dôvod na to, aby som v budúcnosti prijímal na pôde eurovýboru akéhokoľvek poslanca z frakcie európskych ľudovcov – pokiaľ sa neospravedlnia Slovensku za tento arogantný prístup, nevidím dôvod, prečo s nimi udržiavať akýkoľvek politický kontakt. Považujem to za prejav neúcty voči Slovensku. Je šialené, aby slovenská opozícia zneužívala vraždu dvoch mladých na politické ciele, ale ešte šialenejšie je, ak to robí nejaký nemecký europoslanec z Bruselu.

Slovenská vláda v posledných mesiacoch robila veľa nadpráce vo vzťahu k európskej integrácii a všetci, čo ma poznajú, vedia, že som túto eurooptimistickú líniu nezdieľal a moje vyjadrenia voči EÚ vždy boli, sú a budú ďaleko kritickejšie. Potvrdzujú sa moje postoje. Európsky parlament dnes dokázal, že sú mu prednejšie provinčné politické pletky než podpora proeurópskej vlády: Weber dokázal, že sú mu prednejší lúzri ako Hlina a Štefanec než osud Slovenska.

Vyzývam slovenských europoslancov, aby sa okamžite dištancovali od takéhoto hrubého zasahovania Európskeho parlamentu do vnútorných politických záležitostí Slovenskej republiky a odsúdili slová Manfreda Webera. Inak ich už viac nemožno považovať za politikov, ktorí chcú brániť Slovensko, našu suverenitu a demokraciu.

Zdroj: Facebook Ľuboša Blahu

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This