Portál iDnes informoval o situácii, ktorá aj keď vyzerá absurdne, dokumentuje myslenie dnešnej ľavice. Podľa toho migrantov, ktorých pašeráci odvezú na more treba vždy previezť do Európy a nikdy nie do Líbye.
[sociallocker][/sociallocker]
Španielska charitatívna organizácia tvrdí, že talianska loď neoprávnene vrátila migrantov zachránených v Stredozemnom mori naspäť do Líbye. Sto osem ľudí previezla do krajiny, ktorú nemožno považovať za bezpečnú a kde nie sú rešpektované ľudské práva.
Ťažobná loď Asso 28 údajne zachránila 108 ľudí v Stredozemnom mori a odviezla ich do Tripolisu, hlavného mesta Líbye. Vyhlásil to Oscar Camps, zakladateľ neziskovej organizácie Proactive Open Arms, ktorá sa venuje zachraňovaniu migrantov pri brehoch severnej Afriky.
„Asso 28 s talianskou vlajkou zachránila 108 ľudí v medzinárodných vodách a teraz ich deportuje do Líbye, krajiny, kde ľudské práva nie sú rešpektované. Nemajú žiadnu šancu nájsť azyl,“ uviedol Camps na Twitteri.
https://twitter.com/campsoscar/status/1024325388900679681
Campovo tvrdenie podporil tiež Nicola Fratoianni, taliansky politik a člen ľavicovej strany Partito Democratic. Podľa neho posádka možno konala na pokyn talianskych úradov.
„Zatiaľ nevieme, či táto operácia bola riadená talianskou pobrežnou strážou, ale ak áno, išlo by o veľmi závažné previnenie. Skrátka skutočné kolektívne odmietnutie, za ktoré by sa kapitán lode a Taliansko museli zodpovedať na súde,“ povedal Fratoianni podľa britského denníka The Guardian.
Salvini obvinenia odmieta
Talianska pobrežná stráž uviedla, že celá akcia lode Asso 28 bola koordinovaná líbyjskou pobrežnou strážou, ktorá tiež celej operácii velila. Taktiež taliansky minister vnútra Matteo Salvini odmietol akékoľvek tvrdenia o účasti talianskej pobrežnej stráže na podobných operáciách.
„Líbyjská pobrežná stráž počas posledných hodín zachránila a odviezla naspäť 611 imigrantov. Nezisková organizácia protestuje a prevádzači prichádzajú o podnikanie? Dobre, budeme týmto smerom pokračovať,“ uviedol Salvini na Twitteri.
La Guardia Costiera Libica nelle ultime ore ha salvato e riportato a terra 611 immigrati.
Le ONG protestano e gli scafisti perdono i loro affari? Bene, noi andiamo avanti così!#portichiusi e #cuoriaperti— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) July 31, 2018
Neskôr na svojom Facebooku dodal: „Talianska pobrežná stráž neriadila, ani sa podobných akcií nijako nezúčastnila, ako falošne tvrdila zahraničná nezisková organizácia a zle informovaný poslanec.“
Medzinárodná organizácia pre migráciu uviedla, že v noci na tridsiateho júla bolo do Líbye deportovaných takmer 350 ľudí, ktorí prišli do Európy hľadať azyl.
Podľa Ženevských konvencií je nezákonné, aby jedna krajina vracala utečencov na území krajiny, kde prebieha napríklad vojnový konflikt alebo by tu mohli byť popravení, mučení či nútení žiť v neľudských podmienkach. Líbya práve takou krajinou je, tvrdia neziskové organizácie.
Avšak podľa kontroverznej dohody medzi Talianskom a Líbyou má líbyjská pobrežná stráž právo zachránených ľudí odviezť naspäť do Líbye (o dohode viac tu: Milície brániace odplávať migrantom z Líbye podporila miestna vláda aj Taliani ).
V Taliansku nedávno nastúpila nová vláda, ktorá v migračnej otázke značne pritvrdila. Rím uzavrel prístavy pre lode mimovládnych organizácií a tvrdo požaduje, aby žiadateľa o azyl prijali aj ostatné európske krajiny. Salvini tiež nariadil obmedziť na minimum služby pre ľudí, ktorí o azyl žiadajú.