„Zatiaľ neexistuje žiadne riešenie,” povedal Volker.
Pentagon a ministerstvo zahraničia odporučili americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby podporil Ukrajinu s dotáciou vo výške 47 miliónov dolárov na nákup smrtiacich zbraní.
„Nevidím žiadne argumenty, prečo by prípad s Ukrajinou mal byť zvláštny, prečo to neurobíme, najmä, keď sa aktívne snažia chrániť svoje územie,“ povedal diplomat.
Zároveň Politico zdôrazňuje, že podľa Volkera sú vyhliadky na mier na Ukrajine také neurčité, že považuje za veľmi pravdepodobné, že aktívne boje budú v krajine pokračovať aj na budúci rok.
Volker v rozhovore zmienil tiež už svoju tretiu schôdzku s Vladislavom Surkovom, poradcom prezidenta Vladimira Putina, ktorý má práve na starosti „zamrznuté“ konflikty, napríklad tie na Donbase, na Kryme, v Abcházsku a Južnom Osetsku.
„Bol som vyslaný ministrom Tillersonom, ale vyjednávam tiež v mene americkej vlády, aby sa Spojené štáty viac zapojili do rokovaní s cieľom vyriešiť tento konflikt v Donbase. A to sú práve Minskej dohody, ktoré to majú riešiť, „povedal Volker.
„Zistil som, že Surkov je veľmi šikovný, veľmi profesionálny a veľmi schopný človek. Má možno cynický zmysel pre humor, ale vie, čo robí, a tak si myslím, že je v tom zmysle dobrým partnerom, pretože ak urobíme niečo, bude to od Surkova – a vďaka jeho vzťahu aj od prezidenta Putina a bude to dobré“, charakterizoval ruského vyjednávača Volker.
„Minské dohody riešia iba konflikt na východe a je to tiež miesto, kde prebiehajú aktívne boje. Ide o veľmi horúci konflikt. To nie je prípad Krymu. Dnes neriešime ruskú inváziu a okupáciu Krymu a jeho nárokované pripojenie, ale ak dokážeme dosiahnuť pokrok na Donbase, mali by sme to urobiť,“ odpovedal americký diplomat na otázku o Kryme.
„Medzi Rusmi a Ukrajincami nie je dôvera. Rusi neveria, že sa Ukrajinci budú snažiť uskutočniť Minské dohody, je to veľa politických krokov. A Ukrajinci necítia, že by sa Rusi niekedy chceli vzdať vplyvu v oblasti, no mierové jednotky OSN by mohli preklenúť určité „diery“, dodal Kurt Volker.