Článok, ktorý vyšiel na portáli Politico, komentuje rozhovory medzi CDU/CSU a SPD o vytvorení Veľkej koalície (GroKo). Nádeje, ktoré do GroKo vkladajú zástancovia užšej európskej integrácie sú vraj zásadným omylom. Hĺbkové reformy nebudú.
Áno, je pravda, že Angela Merkelová bola kľúčovou súčasťou eurointegračného motora, rovnako ako je pravda, že Martin Schulz je známy eurofil.
[sociallocker][/sociallocker]
Ale nemeckých voličov európske integračné témy nezaujímajú. Je vcelku jedno, či to je autentický nezáujem, alebo si myslia, že všetko funguje bez problémov a preto nie je nutné tomu venovať pozornosť
Partnerská strana Únie, strana CSU sa obáva akýchkoľvek krokov, ktoré by posilnili tlak sprava od Alternative für Deutschland (AfD). Podľa bavorskej strany by hlbšia integrácia Európy nahrala AfD. Dôležité sú kroky v oblasti migrácie, ktorá je pre mnohých Nemcov najviditeľnejším dôkazom zlyhania politiky Angely Merkelovej.
Diskusie o rozpočte eurozóny, ministrovi financií ani o žiadnych iných dôležitých reformných návrhoch, ktoré sa v posledných mesiacoch otvárali v EÚ, na stole jednoducho nie sú.
Obyvatelia si myslia, že dôležité opatrenia sa týkajú posilnenia vonkajších hraníc EÚ a iné úsilie zamerané na udržanie migrantov mimo Schengenu. Návrhy typu európske poistenie vkladov v bankách ohrozujú nemeckú prosperitu a to je rizikový politický náklad.
Elita síce vie, že euro je možné dlhodobo udržať len politickou integráciou krajín eurozóny. Po záchrane Grécka a periférií sa však prehĺbil skepticizmus nemeckej verejnosti.
Túto náladu obyvateľom odrážali aj voľby do Bundestagu. O Európe sa hovorilo málo
Hlavný politický poradca Merkelovej komentoval, prečo sa v kampani nehovorilo viac o Európe
„Toto nie sú voľby do Európskeho parlamentu.“
Hlavná správa volieb bola jasná: Európa nezískala hlasy.
Podľa Politico, vytvorenie GroKo, povedie len k malým reformám.
Berlín oznámil, že bude ochotný v dlhodobom horizonte prevziať poistenie vkladov ako súčasť širšej bankovej únie. Nemecko tiež uprednostňuje transformáciu záchranného fondu eurozóny na riadnu európsku inštitúciu, ktorá by mohla zohrávať úlohu pri monitorovaní ekonomík členov.
Síce sú to dôležité zmeny, ale ni tak ambiciózne ako mnohí dúfali. Naviac sú to zmeny, ktoré by z dlhodobého hľadiska mohli získať podporu v Nemecku, pretože ekonomické argumenty sú presvedčivé.
Strany spoločnosti GroKo tiež oznámili, že by boli ochotné investovať viac do Európy a prispievať do rozpočtu EÚ väčšími sumami. Po Brexite to bude zrejme nevyhnutné, ale rovnako je márne dúfať, že Nemecko pokryje celú časť Anglicka
Tie najzásadnejšie zmeny ako spoločný európsky rozpočet posilnené právomoci europarlamentu a výkonných orgánov však dostávajú nádych fatamorgány.
Ak majú Nemci rozhodujúce slovo, možno neprídu nikdy, uzatvára Politico.