„So mnou ako kancelárom … nebudeme akceptovať spochybňovanie princípu solidarity,“ varoval Schulz v utorok podľa serveru Politico.

Predseda sociálnych demokratov (SPD) Schulz, ktorý je kandidátom na kancelára v septembrových parlamentných voľbách, povedal, že príliv utečencov na kontinente v posledných rokoch „nie je nemecký problém, ale výzva pre Európu“.

Jeho komentár prichádza vo chvíli, keď Európska komisia odhlasovala začatie konania pre porušenie práv proti Českej republike, Poľsku a Maďarsku, teda ide o krajiny, ktoré nechcú prijímať utečencov v rámci povinného systému kvót z roku 2015. Jeho cieľom je premiestniť 160.000 utečencov z Talianska a Grécka. Čím sa len potvrdzuje, že kvóty nikdy neboli zrušené a sú stále platné.

Predstavitelia východných krajín EÚ, najmä maďarský premiér Viktor Orbán, opakovane brojili proti presídlovaciemu plánu EÚ.

V pondelok Orbán maďarskému parlamentu povedal, že jeho krajina „sa nenechá vydierať Bruselom a ďalej bude odmietať povinné premiestňovacie kvóty.“

Práve na jeho slová Schulz ostro zareagoval. „Pán Orbán hovorí, že je to nemecký problém,“ hnevá sa Schulz. „Dovoľte mi, aby som to povedal celkom jasne: Pokiaľ ide o poľnohospodársku politiku, počujeme len, Áno, prosím. ‚Pokiaľ ide o dotácie, počujeme, Áno, prosím.‘ A pokiaľ ide o solidaritu v prípade utečeneckej politiky, je to, Nie , ďakujem ‚. To je neprijateľné, „odkazuje do Maďarska nemecký politik.

Poľsko a Maďarsko patrí k najväčším čistým príjemcom finančných prostriedkov z EÚ, zatiaľ čo Nemecko je naopak čistým prispievateľom, pripomína Politico.

Sociálni demokrati v prieskumoch verejnej mienky po zvolení Schulze ako kandidáta na kancelára na začiatku tohto roka posilnila. Od tej doby ale podpora SPD opäť klesla späť na 24 percent – a na CDU kancelárky Angely Merkelovej strácajú 14 percentuálnych bodov.