Vyberte položku Stránka

POLITICO: G7 musí čeliť Rusku alebo utrpieť katastrofou, píše Petro Porošenko

POLITICO: G7 musí čeliť Rusku alebo utrpieť katastrofou, píše Petro Porošenko

„V roku 1936, keď Winston Churchill upozornil, že „éra otratia“ sa blížila ku koncu a že svet vstupuje do „jej časových dôsledkov“, jeho upozornenie už bolo jeho vlastnou ľabutiou piesňou.

O dva roky skôr britský štátnik varoval Európu pred blížiacim sa nebezpečenstvom a bol prepustený ako alarmista. Chyba stála desiatky miliónov životov. Dnes je rozhodujúce neopakovať túto chybu na Ukrajine, ktorá sa stala hlavným cieľom pomsty Ruska za geopolitický kolaps Sovietskeho zväzu“, píše Petro Porošenko na POLITICO.

„Chápadlá Kremľa sa tiahnu po hrdlách hlavných miest Európy a jej transatlantických spojencov,“ píše sa farbisto v článku.

Podľa Porošenka, „tí, ktorí nemajú odvahu odrezať chápadlá, sa opäť dostali pod útok“.

Ukrajinský vodca vyhlásil, že potom, čo Kyjev pozastavil prístup k ruským sociálnym sieťam, Moskva údajne odpovedala „masívnymi a koordinovanými kybernetickými útokmi“.

„Rusko aktivovalo svoje informačné sily, dobre známe v Paríži a Berlíne, a na druhej strane Atlantiku, s cieľom chrániť svoje sociálne mediaagenty ako“ VKontakte „a“ Spolužiaci „,“ tvrdí Porošenko (pozoruhodné je, že on sám mal až do minulého týždňa svoju stránku práve na „VKontakte“ a očividne mu to neprekážalo – pozn. red.)

Okrem toho vyzval G7 zachovať v platnosti sankcie proti Rusku, rovnako ako „investovať do bezpečnosti Ukrajiny“.

Porošenko 16.mája schválil rozhodnutie Bezpečnostnej rady štátu rozšíriť zoznam fyzických a právnických osôb v Rusku, proti ktorým boli uložené sankcie. Aktualizovaný zoznam obsahuje okrem iného celý rad ruských médií, sociálne siete „VKontakte“, „Spolužiaci“, rovnako ako internetové zdroje „Yandex“ a Mail.Ru.

Článok vyšiel pred zasadnutím G7 a Porošenko napríklad tvrdí, že „dátum stretnutia G7 v Taliansku, kde budú lídri diskutovať o zložitých výzvach nášho svetového poriadku, nemôže byť pre Ukrajinu symbolickejším. Pred tromi rokmi 26. mája začala bitka na letisku v Donecku. Prudká konfrontácia medzi ukrajinskými silami a pro-ruskými militantmi podporovanými Ruskom trvala niekoľko mesiacov. To tiež ukázalo svetu, že je možné odolať ruskej agresii. Ukrajinskí vojaci dokázali, že sú ochotní zaplatiť svojim životom na obranu západných hodnôt, ako sú sloboda a demokracia. Ukrajina dokázala, že je to spoľahlivá pevnosť týchto hodnôt a že je pripravená prispieť k medzinárodnej bezpečnosti. Investovanie do bezpečnosti Ukrajiny je investíciou do bezpečnosti Európy i mimo nej.“ – Uzatvára Porošenko.

O autorovi

Príspevky za Júl

Pin It on Pinterest

Share This