POLITICO: Brusel začal miliardovú vojnu s Ruskom

Portál Politico informuje o snahách Bruselu získať z Ruska kompenzáciu za ruské sankcie. Brusel tvrdí, že ruské „fytosanitárne“ dôvody boli vymyslené a že zákaz mal politickú motiváciu

Podľa Únie obmedzenia mäsa na európsky vývoz do Ruska boli politicky motivované.

Brusel vyvíja tlak na Rusko v boji okolo spätných sankcií v situácii, ktorá sa od začiatku krízy v roku 2014 zhoršila.

Európska únia teraz tlačí na to, aby sa z Moskvy každoročne vrátilo 1,4 miliardy eur. Únia tvrdí, že Kremeľ neoprávnene zakázal dovozy bravčového mäsa z Európy v januári 2014, v čase, keď vzťahy prezidenta Vladimíra Putina so Západom smerovali ku konfliktu.

Ľudia oboznámení so sporom uviedli, že požiadavka Európskej komisie na kompenzáciu sa tento týždeň posunula do významnej novej fázy, keď Svetová obchodná organizácia (WTO) odkázala „žiadosť EÚ o kompenzáciu z Ruska“ na rozhodcovské konanie. Úradník EÚ vysvetlil, že tento rozhodcovský proces by rozhodol o tom, či je hodnota nároku EÚ odôvodnená. Ďalším postupom by bolo určenie, aké opatrenie by mohlo byť uplatnené proti Moskve.

Ruský zákaz európskeho bravčového mäsa bol uložený ešte predtým, ako ruské sily obsadili Krym. Bolo to v čase, keď demonštrantami zaplnené námestie Maidanu v Kyjeve žiadalo o odchod prezidenta Viktora Janukovyča. Moskva odôvodnila opatrenia ako reakciu na prípady afrického moru ošípaných v Poľsku a Litve. EÚ protestovala, že úplný zákaz všetkej európskej slaniny a bravčového mäsa bol neprimeraný. Litovskí úradníci sa tiež sťažovali, že aj v Rusku je častý mor ošípaných, ktorý sa pravdepodobne šíri tamojšími diviakmi.

sankcie
EÚ navyše požaduje 15% úrok z čiastok kompenzácie, ktoré by mali prísť z Ruska v nasledujúcich rokoch Damien Meyer / AFP prostredníctvom Getty Images

Zákaz bravčového mäsa prišiel niekoľko mesiacov pred širším politickým embargom Ruska na všetky dovozy čerstvých potravín z EÚ, ktoré Moskva uvalila ako odvetu na balík európskych sankcií z júla 2014. V decembri 2017 boli sankcie EÚ predĺžené o ďalších šesť mesiacov.

Minulý rok WTO rozhodla, že Rusko konalo nelegálne uložením zákazu bravčového mäsa, ktorý bol ťažkou ​​ranou pre poľnohospodárov v Dánsku, Nemecku a Holandsku.

Európa zakladá svoj nárok na kompenzáciu na hodnote vývozu bravčového mäsa do Ruska pred sankciami. Celková hodnota pohľadávky bola po prvýkrát zverejnená v dokumente podanom na WTO koncom decembra. EÚ nielen zvýšila hodnotu nároku na 1,4 miliardy eur, ale uviedla, že by sa navyše usilovala o 15% úroky z čiastok ruskej kompenzácie v nasledujúcich rokoch.

Peniaze by neboli vyberané ako pokuta, ale boli by získané prostredníctvom dodatočných taríf za ruský tovar, ktorý by bol inak oslobodený od cla.

Ruské veterinárne úrady v decembri uviedli, že opatrenia z januára 2014 boli zrušené. EÚ sa však sťažuje, že Moskva účinne potvrdila zákaz tak, že v lete roku 2014 zahrnula bravčové mäso vo svojom širšom potravinovom embargu. čo bolo odôvodnené národnou bezpečnosťou. Rusko tiež formovalo sankcie ako príležitosť na vybudovanie domácej produkcie mäsa po odstránení zahraničnej konkurencie z trhu.

Pokračujúce kroky EÚ proti Rusku znamenajú, že Brusel teraz začína účinne napádať legitimitu širších politicky motivovaných potravinových sankcií voči EÚ.

Doteraz existovala neochota [v rámci WTO] spochybniť takéto politické embargo,“ uviedol diplomat obchodnej spoločnosti so sídlom v Ženeve. Dodal, že ešte nie je jasné, či obchodný orgán môže zabrániť krajinám zastaviť dovozy, ktoré boli zakázané z dôvodov národnej bezpečnosti a nie len z fytosanitárnej obavy, ako je napríklad výskyt chorôb ošípaných. „V Ženeve to bude zaujímavý rok.

Peter Ungphakorn, bývalý úradník WTO, tiež poznamenal, že prípad zašiel ďalej, ako by sa normálne očakávalo od konvenčného sporu o fytosanitárne otázky.

Je to veľká vec v tom zmysle, že spravidla len málo otázok týkajúcich sa zdravotného stavu zvierat sa v rámci WTO stáva plnohodnotným právnym sporom,“ povedal.


Publikovaný

v

,

od

Značky: