Vyberte položku Stránka

POLITICO: Antimonopolná žaloba proti Google je v skutočnosti konkurenčný boj

POLITICO: Antimonopolná žaloba proti Google je v skutočnosti konkurenčný boj

Posledný článok na portáli Politico ukazuje, že za obvinením Google a jeho monopolným postavením s OS Android stoja konkurenčné firmy. Nezisková organizácia, ktorá v roku 2013 podala žalobu je ovládaná spoločnosťami Oracle a Naspers.

Nezisková organizácia FairSearch tvrdí, že zastupuje záujmy mnohých subjektov, ktoré su vraj znepokojoené údajne nelegálnymi aktivitami spoločnosti Google. Internetový gigant má výnimočné postavenie na trhu s vyhľadávaním, rovnako ako je aj vlastníkom práv na operačný systém pre mobilné zariadenia Android.

[sociallocker][/sociallocker]

FairSearch podala v roku 2013 antitrustovú žalobu na Android.

Ukazuje sa, že podľa dokumentov zverejnených v Belgicku, hlasovacie práva v neziskovke majú prakticky len firma Oracle a Naspers. To vyvoláva vážne otázky nad objektivitou žaloby a pochybnosti, či nedošlo k zneužitiu antimonopolných zákonov.

Hoci ani jedna z firiem nemá podiel na trhu s mobilnými zariadeniami, v iných segmentoch trhu s Google súťažia.

Portál Politico hovorí, že ide o taktiku lobovania známu ako „astroturfing„. V nej veľké korporácie podporujú iniciatívy údajne miestnych obyvateľov v nádeji, že získajú prospech následkom aktivít regulačných orgánov a zákonodarcov.

Portál Politico cituje Alberto Alemanna, autora knihy o lobizme

Je to neuveriteľne škodlivá prax,“ povedal. „Astroturfing je pre väčšinu ľudí nepochopený a väčšinou neviditeľný.

Oracle sa v Amerike súdi so spoločnosťou Google o autorské práva v spore o 9 miliárd dolárov. Spoločnosť Naspers zdanlivo nemá spory s Google. Lenže jej činnosť sa viaže na poskytovanie telekomunikačných a softérových služieb. Naspers vlastní tretinový podiel v čínskom online gigante Tencent v hodnote viac ako 500 miliárd dolárov a tiež má podiel v ruskom internetovom portáli Mail.ru.

Prepojení je teda viac ako dosť a otázky astroturfingu sa stávajú stále naliehavejšie. Zvlášť preto, lebo v rámci súdnych konaní majú účastníci sporu právo nahliadnuť do inak utajovaných výkazov a rozhodnutí.

Taká moderná obchodná špionáž…

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This