Posledný článok na portáli Politico ukazuje, že za obvinením Google a jeho monopolným postavením s OS Android stoja konkurenčné firmy. Nezisková organizácia, ktorá v roku 2013 podala žalobu je ovládaná spoločnosťami Oracle a Naspers.
Nezisková organizácia FairSearch tvrdí, že zastupuje záujmy mnohých subjektov, ktoré su vraj znepokojoené údajne nelegálnymi aktivitami spoločnosti Google. Internetový gigant má výnimočné postavenie na trhu s vyhľadávaním, rovnako ako je aj vlastníkom práv na operačný systém pre mobilné zariadenia Android.
[sociallocker][/sociallocker]
FairSearch podala v roku 2013 antitrustovú žalobu na Android.
Ukazuje sa, že podľa dokumentov zverejnených v Belgicku, hlasovacie práva v neziskovke majú prakticky len firma Oracle a Naspers. To vyvoláva vážne otázky nad objektivitou žaloby a pochybnosti, či nedošlo k zneužitiu antimonopolných zákonov.
Hoci ani jedna z firiem nemá podiel na trhu s mobilnými zariadeniami, v iných segmentoch trhu s Google súťažia.
Portál Politico hovorí, že ide o taktiku lobovania známu ako „astroturfing„. V nej veľké korporácie podporujú iniciatívy údajne miestnych obyvateľov v nádeji, že získajú prospech následkom aktivít regulačných orgánov a zákonodarcov.
Portál Politico cituje Alberto Alemanna, autora knihy o lobizme
„Je to neuveriteľne škodlivá prax,“ povedal. „Astroturfing je pre väčšinu ľudí nepochopený a väčšinou neviditeľný.“
Oracle sa v Amerike súdi so spoločnosťou Google o autorské práva v spore o 9 miliárd dolárov. Spoločnosť Naspers zdanlivo nemá spory s Google. Lenže jej činnosť sa viaže na poskytovanie telekomunikačných a softérových služieb. Naspers vlastní tretinový podiel v čínskom online gigante Tencent v hodnote viac ako 500 miliárd dolárov a tiež má podiel v ruskom internetovom portáli Mail.ru.
Prepojení je teda viac ako dosť a otázky astroturfingu sa stávajú stále naliehavejšie. Zvlášť preto, lebo v rámci súdnych konaní majú účastníci sporu právo nahliadnuť do inak utajovaných výkazov a rozhodnutí.
Taká moderná obchodná špionáž…