Vyberte položku Stránka

Poliaci slávia sto rokov nezávislosti s americkými neviditeľnými stíhačkami F-22

Poliaci slávia sto rokov nezávislosti s americkými neviditeľnými stíhačkami F-22

Portál Aviationics uviedol že na cvičenie a na prehliadku k výročiu nezávislosti a tiež ku dňu armády bola do Poľska dislokovaná pätica amerických stíhačiek F-22 Raptor.

[sociallocker][/sociallocker]

Päť stíhacích lietadiel USAF F-22 na vybojovanie vzdušnej nadvlády pristálo tento týždeň na leteckej základni Powidz v Poľsku .

F-22

Letadlá USAF F-22 Raptor pri lete do Poľska / snímka z transportného lietadla USAF C-130J

15. augusta prileteli spolu s C-130J, ktoré pôsobilo ako stanovisko pre snímanie letu, štyri lietadlá stealth USAF F-22. Lietadlá oslávili 100. výročie poľskej nezávislosti a ozbrojených síl tým, že sa zúčastnili preletu viacerých lietadiel nad Varšavou (piate lietadlo F -22 bolo pravdepodobne náhradné lietadlo).

Stíhačky sa premiestnili na letisko Powidz zo Spangdahlem, kde boli donedávna umiestnené, aby sa zúčastnili na viacerých cvičeniach v regióne.

F-22

Lietadlá USAF F-22 sa nasadzujú do Európy s cieľom oboznámiť sa so scénou (budúceho boja) a vykonávať výcvik v oblasti spolupráce s lietadlami NATO/ Jacek Siminski

Podľa neoficiálnych informácií by sa Raptory mali taktiež zúčastniť niekoľkých výcvikových letov a prípadných súbojov s poľskými lietadlami F-16.

Chýry naznačujúce, že americké stíhačky sa budúci týždeň zúčastnia prehliadky ku stému výročiu poľskej leteckej armády v Radome sa nepotvrdili. Autor článku hovoril s jedným organizátorom leteckej show a podľa neho nedôjde k účasti amerických lietadiel.

Poliaci sa však nevzdávajú nádeje, že USAF Europe prispeje k udalosti v Radome účasťou stíhačiek piatej generácie.

Zblízka pohľad na jedného z Raptorov vyslaných do Poľska / Jacek Siminski

Leteckú show v Radome budeme budúci týždeň sledovať a poskytneme vám príslušnú reportáž. Na udalosti vo Varšave sme mali taktiež prispievateľov fotografií, takže dúfame, že vám poskytneme aj reportáž o poľskom dni ozbrojených síl.

Lietadlo USAF F-22 Raptor v Poľsku zvrchu / Jacek Siminski

F-22 Raptor, najlepšia stíhačka na svete

Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor je americké stíhacie lietadlo používajúce technológiu stealth. Raptor bol vyvíjaný predovšetkým ako lietadlo na vybojovanie nadvlády vo vzduchu, ale je schopný aj útokov na pozemné ciele, elektronický boj a špionážne misie. USAF považuje F-22 Raptor za základný prvok svojej bojovej sily. Spoločne s F-35 budú tvoriť veľmi účinný bojový tím, v ktorom navzájom využijú predností toho druhého.

Lietadlo prešlo veľmi zdĺhavým vývojom, počas ktorého sa menilo jeho označenie. Bol to F-22, F/A-22, až bol nakoniec prijatý do služby ako F-22A. Lietadlo vyvinula spoločnosť Lockheed Martin, ktorá vyrába trup, kostru lietadla, zbraňové systémy a stará sa aj o kompletizáciu celého lietadla. Partnerom pri výrobe typu je Boeing Integrated Defense Systems, ktorý vyrába krídla, chvostovú časť trupu, dodáva avioniku a všetky zariadenia na výcvik a údržbu lietadiel.

Lietadlo bolo dlho jediným predstaviteľom piatej generácie stíhačiek a je dodnes považované za najlepšie lietadlo na svete. Až s príchodom ruskej stíhačky SU-57 prichádza konkurent, ktorý bude pre Raptor rovnocenným súperom. National Interest porovnal tieto dve lietadlá.

Titulný obrázok: Bartek Bera, USAF, zvyšné tri Jacek Siminski

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This