JOZEF KAMENSKÝ: Pogromy na rusofilov

Možno nie je každému známa genocída, či perzekúcie Rusínov v priebehu 1. svetovej vojny, ktorí žili v Haliči a Bukovine, ktorá sa udiala v rámci potláčania, či zneškodňovania „rusofilov„, t.j.  ľudí sympatizujúcimi s Ruskom, s ktorým bolo vtedy Rakúsko-Uhorsko vo vojne.

[sociallocker][/sociallocker]

Veru, prvý koncentračný tábor bol postavený pre „rusofilov“ dávno pred nástupom Hitlera k moci a jednalo sa o Thalerhof v Štajersku pri meste Graz, dnes je tam letisko.

Netreba si ale myslieť, že by Rakúšania a Maďari potláčali a zabíjali len špiónov, teda že išlo v skutku o niečo, čo je v každej vojne normálne. Nie je tomu tak. Vodcov rusínskeho proruského hnutia postrieľali už na začiatku vojny, aj predstaviteľov ruskej menšiny, či aj Ukrajincov sympatizujúcimi s Rusmi. Podozrivým z rusofilstva sa ale stal každý pravoslávny, kto uctieval ikony, či len trocha pripomínal ruskú kultúru.

V Thalerhofe neinternovali len politicky nežiadúce osoby, ale väčšinou išlo o celé rodiny s deťmi, ktoré najprv dlhší čas, kým si sami nepostavili ubytovacie baraky, žili na holej zemi v lete i v zime. Tisíce ich zomreli na týfus a choleru, po uliciach sa povaľovali zakrvavené mŕtvoly, na stĺpoch viseli obesenci. Lekárska starostlivosť žiadna, strava úbohá a nútené práce. To všetko naznačuje, že išlo o cielené vyhladzovanie.

Rusi, Rusíni a rusofili ale neumierali len v Thalerhofe, mučili a zabíjali ich už v miestach ich bydliska. Ukrajinskí vlastenci, rakúski a maďarskí vojaci. Išlo často naozaj o tak živelné masakre, že ich niektorí nazývajú aj pogromami.

Niektoré zdroje uvádzajú, že z Haliče zmizlo 200 000 Rusínov, pričom ich tam boli tri milióny.

Perzekúcie Rusínov stíhali aj tých na území terajšieho Slovenska a to po odídení cárskej armády, ktorá na severovýchode zabrala desiatky obcí a občania sa k týmto ruským vojakom správali priateľsky, pretože ich títo Rusi, ktorých maďarská propaganda vykreslila ako beštie, zásobovali cukrom, čajom a vôbec k nim boli prívetiví, aj jazyk mali podobný, a náboženské obrady rovnaké.

Zo „slovenských“ Rusínov boli niektorí zastrelení a zopár sto ich bolo  väznených.  Ich terorizovanie maďarskou vrchnosťou bolo tak neznesiteľné, až  kňazi po porade žiadali vládu, aby zmenila  pomenovanie Rusín na „Maďar„, alebo aspoň katolík východného obradu. Úrady Rusínov totiž viedli pod pomenovaním „Orosz“, čo je Rus.

Nasledoval pokus zakázať im cyriliku a zaviesť gregoriánsky kalendár.

Veru to sú tie fakty o tom aj v histórii, že ako sme prijali úplne slobodne latinku a západnú kultúru. Nie, od začiatku išlo o mocenský boj, geopolitiku a teda o násilie.
Mentalitu národa by sme nemali posudzovať iba podľa vonkajších znakov, ktoré sú tu často nie ako odraz duší, ale násilne nastolené, umelo implementované.

No  možno naozaj tí slovenskí Noční vlci dajú do poriadku tie vraky vojenskej techniky a spolu s Brancami, ktorí si medzitým prerobia samopale na funkčné a anektujú pre Putina Slovensko. Prídu im na pomoc „chirurgovci“ a dymom z harlejov otrávia našu armádu, čím zastrašia aj armády NATO.

Putin následne dá postaviť najdlhší most v celej Galaxii – z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Bude ho vidieť aj z vesmíru a možno už nejaké fotošopové pohľadnice dopredu natlačili.

Netvrdím, že takéto veci nie sú možné, ale zostaňme trocha pri zemi a bavme sa o slobode.

Je totiž neslýchané pre naše údajne slobodné pomery, ak vás niekto šikanuje a aj súdi a odsudzuje len pre náklonnosť k nejakej kultúre. Mám síce pochopenie k tomu, že sa hľadajú darebáci, ktorí chcú páchať zlo, ale nemám pochopenie s hlupákmi, ktorí pri recepte na boršč, alebo pri ruskej piesni tasia guľomet.

Tiež by sa hodilo povedať, ako przníme jazyk, ako slová dostávajú iný význam, ktorý pôvodne mali. Pojem „rusofil“ pôvodne znamenal a pre mňa aj doteraz znamená človeka, ktorému sa páči ruská kultúra. Dnes sa klame, žen rusofil sa musí týkať politiky a bolo mi veľmi milé, keď Juraj Smatana v slabej chvíľke priznal, že aj on je rusofil, a dobre vedel ako to myslel. Len neviem prečo podporuje zmenu významu tohto slova.

Sloboda osobnosti nemôže byť bez opomenutia prostredia kde sa narodila. Všimnime si, akú krkolomnú ekvilibristiku musia mnohí predvádzať, keď chcú dokázať, že sme jedine Západ. Michal Havran hovorí, že my nevieme kam patríme. Povedal by som, že on to nevie, keď musí hľadať v histórii, a pár črepov po írskych mníchoch mu povie viac, ako doteraz tu žijúci východný obrad, či to, čo každodenne prýšti z duší Slovákov.

Národnosť je vecou kultúry a kultúra je čosi subjektívne, to sa nedá racionálne vyvodiť, jedine ak by tí propagátori „jedine Západu“ sa dali cestou Thalerhofu, či nacistov. A robia to podobne – propaganda, selektívny výber informácii, volanie po cenzúre, ale aj reálna cenzúra.

Je prerieknutím, ak ľudia neuznávajúci národy nás presdviedčajú, že sme Západ a k tomu dodajú charakteristiku východu a západu. No ale umývajú si ruky darvinizmom a historickými dôvodmi. Akoby sme boli len hračkou v rukách náhodných prírodných javov. Hovoria o rozhodnutí sa pre Západ, ale veria jedine v determináciu dejinnými procesmi. Čerešnička na torte – títo hlásatelia neslobody človeka sú liberáli.

Určiť mentalitu Slovákov netreba ťažkopádnym historizovaním a rôznymi selektívnymi informáciami, kde ich autor vie, že chce tak trocha klamať a kamsi zviesť.
Najlepšie sa spoznáme cez pohľad samotného Západu a bohužiaľ západní ľudia v nás vôbec nevidia Západ. Však už rakúsky spisovateľ, náš sused, si všíma naše neustále sebabičovanie priam ruského charakteru …

Netvrdím, že tu nie sú vplyvy Západu. Boli a sú a bolo to užitočné, napr. germánske osídlenie. Moja otázka po smerovaní ale nikdy nestála tak, či Germáni, alebo Slovania, ale kto sú Slováci povedzme oproti Nemcom, Poliakom, Maďarom, Rusom a pod. Kto nerozumie tejto otázke a vec zjednodušuje len na východ a západ, potom tento liberál a zástanca individualizmu slobodu vôbec nepochopil, ale snáď veľmi dobre pochopil, kde zarobí viac peňazí, kde by prežil blahobytnejší život, lenže toto nemá so slobodou nič spoločné.

Nemusíme byť vedci, aby sme pochopili charakter Slovákov. Manžel našej športovej hviezdy Kuzminovej robil rozhovor pre nejaké ruské športové noviny a tam sa ho pýtali mimo iného aj toto: “ A ako ste sa zžil so Slovákmi?“
On odpovedal asi takto: “ Nuž Rakúšania a Nemci sú dosť rusofóbni, ale Slováci majú trocha inú mentalitu, s nimi si rozumiem oveľa viac, sú podobní nám, Rusom. „

Nikto nechce zavrhovať Západ, veď podľa Dostojevského, Rus miluje Európu niekedy viac ako to svoje a berie ju ako súčasť seba.
Konečne všetci sme Indoeurópania a naša pravlasť je na Ukrajine. No spolu s liberálmi tiež hovorím, že je tu vývoj a diferenciácia.

Nuž áno, je tu vývoj. Západ vyvinul slobodu individuality najviac v materiálnom zmysle, vnoril sa do hmoty, skúmal ju a pretváral.
Lenže tiež sa dostal do slepej uličky vývoja a už dnes vlastne aj na samom Západe volajú po enviromentalizme, aj po spiritualite. Možno ten chaotický a nekritický príklon nielen k náboženstvám východu, ale hlavne k islamu je podvedomým hľadaním niečoho iného, inej cesty.

Zas na druhej strane ten až narcistický druh národniarstva aký sa tu objavuje, tie často fantazijné proslovanské ideológie, sú pudovým prejavom určite niečoho, čo môže mať aj pravdivý ráz, resp. mohlo by ho mať, keby sa nemotala ľuďom hlava slovanskými fantasmagóriami, ktoré robia skutočnému slovanstvu medvediu službu.

Súhlasím s liberálmi o upriamení sa na slobodu, napriek tomu, že sami liberáli slobodu popierajú údajnými vedeckými faktami. Západ okúsil vonkajšiu slobodu, ale musí prísť civilizácia, ktorá ukáže naozajstnú slobodu osobnosti. Vyzerá to tak, že dnes jedinými vyznavačmi slobody, a slobodnej vôle sú tí, ktorí uznávajú ducha. Nie azda preto náhoda, že nebezpečnými pre Západ, vtedy konkrétne pre Habsburgov a Maďarské kráľovstvo sa stali vyznavači východného obradu. Protestanti, Luther a Kalvín hlásali predurčenosť ľudskej duše, k tomu vlastne dôjde každá dôsledná racionalita pohybujúca sa iba vo svojich hraniciach.

Barack Obama svojho času volal po vzkriesení amerického školstva, lebo že len tak sa pozdvihne ich ekonomika. Vzdelanie sa rovná iba peniazom? Aj u nás sa takto argumentuje. Ale to je typické Západné zmýšľanie, ktoré práveže privádza do krízy a toto zmýšľanie spôsobilo ústup demografie, rozvrat hodnôt, aj utečeneckú krízu. Ak len takto argumentujeme, sme viac ako zvieratá?
Barack Obama v podstate hlásal len to, čo otrokári, ktorí násilím priviezli jeho predka do Ameriky. Totiž to, že materiálna prosperita je prvoradá a je jedno ako ju dosiahneme. Vzdelanie nepredpokladá etiku a morálku.

Jednoducho to vonkajšie poškuľovanie po Rusku, to obzeranie sa za socializmom je len veľmi hrubým útvarom, ktorý vyprodukovalo naše podvedomie a kde sa jedná o niečo konkrétne.
Duch tohto teritória, ktorý je zmesou Slovanov, Germánov, ale aj Aziatov, nechce byť ani neľútostne materialistický, ani vyšinuto „šamanský“. Chce triezvo poznať jedno, aj druhé, chce nájsť Stred medzi extrémami. Intuitívne. Pretože realitou sú dva tábory.

Veru nájdime si svoje Ja, vyzývam liberálov, aby naozaj boli slobodní a za slobodu. Nájdime si svoju identitu. My sme ju už vlastne čiastočne  našli, ale poviem vám tajomstvo – Aj každý ten, kto nemôže identifikovať Slovákov, ale hovorí o nich len ako o Západe, alebo aj len o Východe, ten má z toho čo hovorí, nejaké výhody. Podobne tí u Rusínov, ktorí neboli perzekuovaní štátnou mocou samozrejme patrili k štátnej správe a pod.

A tiež tu poviem niečo, čo sa nebude mnohým páčiť. Totiž psychologicky vzaté, mnohí, ktorí sa oháňajú jedine Západom, to robia preto, lebo si chcú požehnať svoje úchylky a rôzne hriechy. Vedia, že Západ je už hlavne teraz benevolentný k ich chtíčom. Nemilujú Západ pre germánsku racionalitu spojenú s duchovnou prísnosťou, nemilujú ho pre Hegela , dokonca ani pre Descartesa …. milujú Západ, lebo im umožnil voľný priebeh ich chtíču. Preto psychologicky vzaté sa tam teraz trepe islam, a už sa tam natrepal.

Západ prosím vás nie je oblasť dole od pása, naopak, to je to hore, srdce a hlava hlavne ….

Kukám, že článok už rozbieham k identite Slovenska. To je ale široká téma, nechám si to na neskôr. Ku koncu len taký apel:

Ľudia, buďte ľuďmi, akceptujte slobodný príklon k tomu či hentomu a prosím nestavajme už koncentráky pre ľudí inej kultúry, nevraždite slobodu.


Publikovaný

v

,

od

Značky: